MEB Ağustos'ta 100 Bin Atama Yapmalı

MEB Ağustos'ta 100 Bin Atama Yapmalı

MEB Ağustos Ayında 100 Bin Öğretmen Ataması Yapmalıdır. Türk Eğitim-Sen alan sınavının ilk kez yapılacağı bu yıl öğretmenlerimizin daha büyük mağduriyet yaşamaması için Ağustos ayında gerçekleştirilecek öğretmen atamalarının sayısının artırılmasını istedi.

 YARIŞ SÜRERKEN, KURALLARI BİR ANDA DEĞİŞTİRMEK NASIL BİR YÖNETİM ANLAYIŞIDIR?


Öğretmenler KPSS'ye aylarca hata yıllarca çalışmakta, hayatlarından belli bir bölümü adeta silip atmakta, sadece sınavla yatıp, sınavla kalkmaktadır. KPSS nedeniyle yemeden, içmeden kesilen, uykusuz geceler geçiren öğretmenler ve tüm KPSS adayları hayatlarının dönüm noktası olarak addettikleri bu sınava büyük emek ve zaman harcamaktadır. KPSS engeline takıldığı için yıllarca ataması yapılmayan, başka işlerde çalışmak zorunda kalan, hayalleri yarım kalan on binlerce öğretmen vardır. Dolayısıyla binlerce kişinin gireceği ve hayatlarının dönüm noktası olacak bir sınavın içeriğini son anda değiştirmek bu milletin evlatlarıyla alay etmek demektir. 

Öğretmenler zaten alan sınavı için hazırlıksızken, nasıl bir sınav ile karşılaşacaklarından bihaber iken, konuların ve dağılımların güncellenmesinin zamanlaması son derece yanlış olmuştur. Yarış sürerken, kuralları bir anda değiştirmek nasıl bir yönetim anlayışıdır? Ziraöğretmenler hazırlıklarını daha önce ilan edilen konulara göre yapmışken, yeni konular eklemek, dağılımları değiştirmek, öğretmenlerin moral ve motivasyonunu bozmaktadır. 

Şu anda öğretmenlerden ÖSYM'ye karşı büyük bir tepki vardır. Çalışma şevki kırılan, kendisini neyin beklediğinden habersiz olarak sınava hazırlanan öğretmenlerin çektiği eziyetler artık son bulmalıdır. Öğretmen olarak atanmak için ellerindeki diplomanın yetersiz kalması, sürekli yarış içine çekilmeleri öğretmenleri yıpratmakta ve bunalıma sürüklemektedir. Atanma stresi yaşayan öğretmenlere ÖSYM'nin de yeni bir sancı yaşatması kabul edilebilir değildir. Tüm bu sorunlar yaşanırken Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan ses çıkmaması, Avcı'nın kulağının üzerine yatması da kamuoyu tarafından yadırganmaktadır. MEB AĞUSTOS AYINDA 100 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPMALIDIR.

Bu noktada Türk Eğitim-Sen olarak talebimiz; alan sınavının ilk kez yapılacağı bu yıl öğretmenlerimizin daha büyük mağduriyet yaşamaması için Ağustos ayında gerçekleştirilecek öğretmen atamalarının sayısının artırılmasıdır. MEB öğretmen ihtiyacını 128 bin 190 olarak açıklamıştır. Sendikamızın tespitlerine göre ücretli öğretmen sayısı ise 58 bin 479'dur. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda öğretmen açığı sorununun büyümemesi, 350 bin olan atama bekleyen öğretmen sayısının 500 bine çıkmaması, okullarımızın ücretli öğretmen cenderesinden kurtarılması, öğrencilerin verimli ve kaliteli bir eğitim alması için MEB Ağustos ayında 100 bin öğretmen ataması yapmalıdır. Öğretmenlere alan sınavı getirenler ve KPSS'nin konu ve dağılımlarını sınava kısa süre kala güncelleyenler bunu öğretmenlere borçludur.

 

türk eğitimsen

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

4 Yorum