MEB’ deki ücretli köleler

MEB’ deki ücretli köleler

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in açıklamasına göre 118 bin öğretmen açığımız vardı. Geçen hafta 40 bin öğretmenin ataması yapıldı, açık 78 bine düştü.


Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in açıklamasına göre 118 bin öğretmen açığımız vardı. Geçen hafta 40 bin öğretmenin ataması yapıldı, açık 78 bine düştü.

Peki, yeni öğretim yılının başlamasına saatler kala söz konusu açık nasıl kapatılacak? CHP’nin öğretmen kökenli Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, “Açık, ek ders ücreti karşılığı öğretmen görevlendirmeleri ile kapatılmaya çalışılacak. Nitekim şu günlerde hemen hemen bütün il milli eğitim müdürlüklerinin internet sitelerine girerseniz adaylara bu yönde duyurular yapıldığını görürsünüz” dedi. Ardından şöyle devam etti.
   
- Ancak bu sistem tam bir kölelik sistemidir. Bir kere ders ücretleri 8 lira gibi komik bir rakamdır. Ek ders ücreti karşılığı görevlendirilen bir öğretmen günde dört saat derse girse ayda eline geçecek para 600 - 700 lira civarında bir şeydir. Kazara hasta olur da birkaç derse giremezlerse o parayı da alamazlar. En küçük bir iş güvenceleri, ekonomik, sosyal hakları yoktur.
   
- Söz konusu statüde çalıştırılan öğretmen sayısı nedir?
  
 - Yıllara göre değişmekle birlikte ortalama 70 bin civarındadır ki bu da yaklaşık her 10 öğretmenden birinin devlet tarafından kölelik koşullarında çalıştırıldığı anlamına gelmektedir. Ücretli öğretmenlik bir yönüyle AKP’nin eğitimi ucuza getirme anlayışının ürünüdür Ücretli hâkimlik, ücretli polislik diye birşey yok... Ama ücretli öğretmenlik var. Bu, AKP iktidarının eğitimi, dolayısıyla çocuklarımızı ve gençlerimizi nasıl hafife aldığının da göstergesidir.
 
  
Melih Aşık/Açık Pencere

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10 Yorum