banner476

MEB'den dershane öğretmenleri için atama ve başvuru duyurusu- Öğretmen Atamaları

Dershane ve Etüt Merkezlerinde Görev Yapan Eğitim Personelinin Öğretmenliğe Ön Başvuru Duyurusu

Öğretmen Atamaları 17.06.2015, 16:29 17.06.2015, 16:34
MEB'den dershane öğretmenleri için atama ve başvuru duyurusu- Öğretmen Atamaları

 DERSHANELER İLE ÖĞRENCİ ETÜT EĞİTİM MERKEZLERİNDE GÖREV YAPAN EĞİTİM PERSONELİNİN ATANACAKLARI ÖĞRETMEN KADROLARININ ALANLAR İTİBARIYLA BELİRLENMESİNE YÖNELİK

ÖN BAŞVURU DUYURUSU

Dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde görev yapan eğitim personelinin atanacakları öğretmen kadrolarının alanlar itibarıyla belirlenmesi amacıyla 22-24 Haziran 2015 tarihleri arasında ön başvuru alınacaktır. Söz konusu başvuruya ilişkin iş ve işlemler aşağıda belirtilen açıklama çerçevesinde yürütülecektir.

1. Ön başvuru şartları

1.1. 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde 14/03/2014 tarihi itibarıyla yönetici, öğretmen, uzman öğretici veya usta öğretici olarak çalışmakta olmak,

1.2. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmak,

1.3. 5580 sayılı Kanun kapsamında faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde sigorta primi ödenmiş çalışma süresi, 1/1/2014 tarihi itibarıyla en az toplam altı yıl (2160 gün) olmak (Altı yılın hesabında yalnızca dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde çalışılan sürelerin toplamı esas alınacak, bunun dışındaki hiçbir durum dikkate alınmayacaktır.),

1.4. KPSS şartı hariç olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde öğretmen olarak atanacaklar bakımından belirlenen şartları taşımak,

1.5. Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı aranmayacaktır.),

1.6. Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı Kararında belirtilen yükseköğretim programlarının birinden mezun olmak,

1.7. Eğitim fakültesi mezunu olmayanlar bakımından, Bakanlık ile Yükseköğretim Kurulu işbirliği çerçevesinde açılan ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans, pedagojik formasyon programı/pedagojik formasyon eğitimi sertifikası, ilköğretim sınıf öğretmenliği sertifikası ve İngilizce öğretmenliği sertifikası programlarından birini başarıyla tamamlamış olmak,

1.8. Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar bakımından, yükseköğreniminin ve/veya pedagojik formasyon belgesinin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak.

2. Ön başvuru

2.1. Öğretmenliğe ön başvuru, elektronik ortamda http://ikgm.meb.gov.tr web adresinde açılacak link üzerinden 22-24 Haziran 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

2.2. Adaylar, elektronik ortamda yaptıkları başvuruları ve bu başvurulara ilişkin Elektronik Başvuru Formunun çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekalet verecekleri kişiler vasıtasıyla en son görev yaptıkları dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinin bulunduğu il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine onaylatacaktır.

2.3. Onaylama işlemlerinde yığılmaların önlenerek sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi bakımından ön başvurular, başvurunun yapıldığı gün veya en geç takip eden gün onaylanacaktır.

2.4. Elektronik Başvuru Formunda beyan edilen bilgilerden adaylar sorumlu olacaktır.

2.5. Adayların başvurularının il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanmasından sonra yapacakları bilgi ve beyan düzeltme talepleri dikkate alınmayacaktır.

3. Ön başvuruda istenecek belgeler

3.1. 5580 sayılı Kanun kapsamında faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde 14/03/2014 tarihi itibarıyla yönetici, öğretmen, uzman öğretici veya usta öğretici olarak çalışmakta olduğunu gösterir belge.

3.2. 5580 sayılı Kanun kapsamında faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde 1/1/2014 tarihi itibarıyla en az toplam altı yıl (2160 gün) sigortalı hizmeti olduğunu gösterir belge.

4. Diğer hususlar

4.1. Ön başvuru, yalnızca dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde görev yapan eğitim personelinin atanacakları öğretmen kadrolarının alanlar itibarıyla belirlenmesi amacıyla yapılacak olup, başvuruda bulunanlara herhangi bir hak sağlamayacaktır.

4.2. Ön başvuru alanların tespiti bakımından yapıldığından, şartları taşıyan söz konusu personelin ön başvuruda bulunmaları atama yapılacak alanlara ilişkin kontenjanın belirlenmesi bakımından önem arz etmektedir.

4.3. Atamaya esas asıl başvuru, ön başvuru sonucunda belirlenecek atama yapılacak alanlara ilişkin kontenjana atanmak üzere 1 Temmuz-1 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.
Yorumlar (25)
deniz 5 yıl önce
bir milli eğitim öğretmeni olarak bütün dershane öğretmenlerine hayırlı olmasını diliyorum
adaletsiz 5 yıl önce
350.000 atama bekleyen öğretmen varken dershanede neyın nesi bizde ozaman dershaneye girip çalışırdık 80 puanla atanmayan bir tarihçi olarak yetersiz o dershanecilerin ataması kul hakkıdır ve hakkımı sonuna kadar haram edıyorum ıkı elımyakanızda...
ferzan 5 yıl önce
bende özel bir teşebbüsü kapatan devlet ve o işi yaparlarken sesini çıkarmayan insanlara hakkımı helal etmiyorum..sen insanların işini emeğini zorla sıfırlayacaksın..sonrada iş vermeyeceksin...söyleyin o zaman özel kurumları kapatmasınlar...
bettigine 5 yıl önce
Ben 2004ten beri dersaneciyim ve cuma gunu isten cikarildim.cunku dersanem kapandi.insAllah devlet kadrosuna atanirim hakimi helal etmiyorumdiyenleri anlamiyorum.tanimadigim o insanlarin benim uzerimde hak iddia edip helal etmemeleri garip geliyor.insAllah tekrar is yasantima donerim.cunku para kazanmam gerekiyor.
ö 5 yıl önce
adaletsiz: çalışsaydın dershanede. Neden çalışmadın,ben söyleyin: dershanede çalşabilmek herkesin harcı değil de ondan. Günde 10 saat derse gir. Haftanın 6 günü. Boş derslerinde bile soru çözümü yap. Bu tempoyla 10 yıl emek verdim bu sektöre. Kapatılmasaydı da devam edecektim. İşte bu şartları gözünüz kesmediği için çalışamadınız. KPSS bin amacı öğretmen yeterlilik sınavı değil mi. Kim daha yeterli!!
teknik 5 yıl önce
utanmaz adamlar bu haksizlik degilmi o bakanin yatacak yeri yok yeni mezunlar bunada otsenize insaAllah yeni mezun olanlar bu yil hep sinirda kalir zaten adalet olsa mezuniyet tarihine gore atama yapilir konussana nabi sinava 2 hafta var atama yapiyorsun
aa 5 yıl önce
Arkadaşlar bütün öğretmenler atansin.dersanecilerin ne kadar donanımlı olduklarını hepimiz biliyoruz.o öğretmenleri atamak kul hakkına girmez.dersaneleri kapatınca orada ekmek yiyenler ne olcak.dönüşümde herkes çalışamaz.ayrıca bunun kararını siz veremezsiniz..herkese hayırlı olsun.
matçi 5 yıl önce
dershane öğretmenleri, sizin bir suçunuz yok evet. fakat bu kadar sene kpss ye emek veripte atanamayan öğretmenlerin de bir suçu yok. bir adaletsizlik başka bir adaletsizlikle kapatılamaz. kim benim hakkımı çiğniyorsa helal etmiyorum ona hakkımı
Öğretmen 5 yıl önce
85.000 dersane öğretmeni atama beklerken bu şartları taşıyan 5.000 dersane öğretmeni atanabilecek. Geriye kalan 80.000 dersane öğretmeninin suçu nedir. Adalet ve hak bunun neresinde. Meb bakanını kınıyorum.
serhat 5 yıl önce
peki herhangibirini kpss şartı aramadan atamak adaletsizlik değil mi?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@