MEB NE ZAMAN SESİMİZİ DUYACAK?

MEB NE ZAMAN SESİMİZİ DUYACAK?

MEB NE ZAMAN SESİMİZİ DUYACAK?

 Lise branş öğretmenlerinin en büyük sıkıntısı MEB in liseye öğretmen atamamasıdır. Üstelik lisede her branştan öğretmene ihtiyaç olduğu halde, lisede binlerce ücretli öğretmen çalıştırılmakta, Fen ve Anadolu liselerine ve birçok lise türüne bakanlık öğretmen atamazken vasıfları belirsiz eğitimle ilgisi olmayan insanlar lisede ücretli öğretmen olarak çalıştırılmaktadır. MEB Liseye öğretmen atamayarak ülkenin birçok yerinde Lise eğitimini durma noktasına getirmiştir..Ülkede Fen liseleri gibi önemli lise türlerinde dahi öğretmen yoktur.Sebebi MEB?in lise öğretmen atamaları noktasında izlediği yanlış politikalardır ve lise eğitimine önem vermemesidir.


Bilindiği üzere 2012 eylül ayında 40 bin öğretmen ataması yapılmıştır fakat 40 binin sadece 3900 ü 12 lise branş öğretmenliğine verilen kontenjandır. 36 bin atama ilköğretime yapılmıştır. Liseler zorunlu olmuşken ve liseye her yıl fazladan 300 bin zorunlu kaydolacakken bakanlığın liseye öğretmen atamaması düşündürücüdür. Örneğin 2012-2013 eğitim öğretim yılı içinde en az 613 tane biyoloji öğretmenine ihtiyaç varken alınan sayı 157 dir.
Ülkemizde bu yıl tüm düz liseler Anadolu liselerine çevrilmiştir fakat MEB İLK ATAMA yoluyla bu dönüştürülen liselere öğretmen atamamıştır.Yani 1 yıl öncesine kadar düz lise olan bu liselerede öğretmen atanmaması Liselerde eğitimi durma noktasına getirmiştir.Bu liselere acilen ilk atama yolu açılmalıdır.Mebin bu liselere İLK ATAMA yoluyla öğretmen atamaması fakat vasıfsız ücretli öğretmen çalıştırması hayret vericidir..Lise branş öğretmenlerini mağdur eden sorunlardan birisi budur.

MEB? in yıllar önce yaptığı yanlış politikalardan birisi de branş öğretmenlerini sınıf öğretmenliğine atamasıdır, 4 4 4 eğitim sistemine geçilmişken binlerce sınıf öğretmeni norm fazlası olmuş ve yıllar önce yaptığı hatayı düzeltme yolunda yanlış bir karar almış bu norm fazlası sınıf öğretmenlerini tekrardan branşlarına geri döndürmüştür. Yıllarca sınıf öğretmenliği yapan öğretmenlerimiz branşlarına geri döndüğünde nasıl eğitim vercek hayret vericidir, bu biz lise branş öğretmenlerini de mağdur etmiştir.

GELELİM LİSE EĞİTİMİNİN ÖĞRENCİ AÇISINDAN EKSİK VE HATALI NOKTALARINA
Lisede her yıl ygs ve lys de binlerce öğrencimiz sıfır almakta bir o kadarı da barajı geçememektedir. Bu konuda gerekli istatistikler ösym de mevcuttur. Lisede bu sınavlardaki başarısızlık her yıl katlanarak artmaktadır. Yani devletimizin ilköğretimden bu yana yaptığı yatırımlar lisede yapılmadığı için öğrenciler liseyi başarıyla tamamlayamamaktadır. Mebin bu yıl yeni sistemle ilköğretimde ders saatlerini artırması fakat lisede hiçbir ders saatinin artmamasıda öğrenci ve veli tarafından anlaşılmaz bulunmuştur. Avrupa ülkelerine bakarak lisede hala Edebiyat fizik kimya BİYOLOJİ matematik felsefe coğrafya gibi derslerin ders saatleri eksiktir. Bu derslerin ders saatleri her lise türünde acilen artırılmalıdır.
Bu sıkıntılar ülkemizde lisede yıllarca sürmüştür umarız bundan sonra bu sıkıntılar günümüz uygar ülkelerine yakışır şekilde çözüme kavuşturulur. Yoksa liselerde eğitimin durması bu politikalarla kaçınılmaz olacaktır. Gereğiniz bilgilerinize arz ederim?

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

6 Yorum