Meb,Bizde öğretmen açığı var, çalışmayı düşünür müsünüz

Meb,Bizde öğretmen açığı var, çalışmayı düşünür müsünüz

Yaklaşık 300 bin öğretmen adayının KPSS Eğitim Bilimleri sınavına girdiğini unutan Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim-öğretim yılına başlarken daha önce ücretli öğretmenlik yapmış kişileri arayarak, “Okulumuzda öğretmen açığı var. Bizimle çalışır mısınız” diye soruyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Taraf'ın “This is Lahana” manşetiyle duyurduğu ziraat bölümü mezunlarının İngilizce dersine girdiği ücretli öğretmenlik sisteminden vazgeçemiyor. Eğitim fakültesi mezunu olan ve eğitim aldıkları bölümlere ilişkin pedagojik formasyon da alan öğretmen adayları her sene KPSS Eğitim Bilimleri sınavına giriyor. Kimi zaman kontenjandaki sınırlılık, kimi zaman da başvuran öğretmen adayının fazlalığı nedeni ile atanamayan öğretmenler şansını bir sonraki sınavda deniyor.

Bakanlık ise, "öğretmen ihtiyacı olmadığım öne sürerek, öğretmen adaylarına başka bir iş yapmalarım öneriyor. Ancak ücretli öğretmenlik sistemi, öğretmen açığımızyok diyen Milli Eğitim Bakanlığınm kadroları nasıl doldurduğuu gözler öne seriyor. Eğitim-öğretim yılının başında öğretmen açığı bulunan okullar, ÖSYM tarafından yapılan öğretmen atamasını beklemeden MEB sisteminden daha önce ücretli öğretmenlik yapmış kişileri buluyor. Telefonla bu kişilere ulaşan okullar, hangi alanda müsünüz diyerek ücretli öğretmenlik teklifinde bulunuyor.

Ne olursan ol gel

Daha önce ücretli öğretmenlik yapan Sibel Doğaner, dönem başında üç kez arandığını söyledi. Bir defasında MEB tarafından arandığını belirten Doğaner, aralarında geçen konuşmayı şöyle aktardı: Bana Şu okulda öğretmen ihtiyacı var, yapar mısınızdiye sordular. Sınıf öğretmenliği yapmamı istediler. Ben de Benim alanım İngilizcededim. Olsun dediler. Ücretli öğretmenlik sistemindeki çarpıklığı anlatan Doğaner, Bu işi yapmak istiyorsan internetten form dolduruyorsun. Orada  neleri öğretebileceğini yazıyorsun o kadar. Sonrası onlara kalmış. Hemen arıyorlar şu okuldan isteniyorsunuzdiyorlar. Derste ne öğreteceğine bakmıyorlar, ispat istemiyorlar, üniversiteden mezun ol yeter. Bir işletme mezunu her derse girebilirDört okuldan aranan elektronik bölümü mezunu Akif Ekmen de, Bana,MEBden aldık telefon numaranızı. Bizde öğretmen açığı var, çalışmayı düşünür müsünüz diye sordular dedi.

DİCLE BAŞTÜRK/TARAF

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

23 Yorum