Meb'de Rotasyon Herkese Uygulanmalıdır

Meb'de Rotasyon Herkese Uygulanmalıdır

Milli Eğitim Bakanlığı 2010 yılında okul müdürlerini rotasyona tabi tutarak ilk kez bulundukları kurumda 5 yıl görev yapanların tercih ve puan üstünlüğüne göre yerlerini değiştirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı 2010 yılında okul müdürlerini rotasyona tabi tutarak ilk kez bulundukları kurumda 5 yıl görev yapanların tercih ve puan üstünlüğüne göre yerlerini değiştirdi. 2011 yılında ise hem Müdür yardımcılarının hem de İlköğretim Müfettişlerinin yeni adıyla denetmenlerden bulunduğu yerde 8 yıllık sürelerini dolduranların tercih ve puan üstünlüğüne göre yerlerini değiştirdi.Bu değişiklikler yapılırken öğretmenler,şube müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri ve il milli eğitim müdürlerinin de rotasyona tabi olacağı konuşulmaya başlandı.Tüm bunlar konuşulurken Mili Eğitim Bakanlığı il Milli eğitim müdürlerini önce merkeze çekti, sonra vekaleten illere görevlendirdi.Geçen zaman içinde onun üzerinde il müdürünün kadrolu ataması yapıldı. Diğerleri ya atanmayı ya da görevlendirilmenin son bulacağı anı bekliyor.
2012 yılında ise sistem değişikliği nedeniyle hiçbir yerde rotasyon yapılmadı.Aslında mevcut kurallara göre rotasyon yapılmasının önünde hiçbir engel yok.Sadece Milli Eğitim Bakanının bu konuda Haziran seminer döneminde yaptığı bir açıklama var.Çoğu görevlendirme olan il müdürleri de bunu emir telakki ederek rotasyon yaptırmadılar.Bu durum ise rotasyona uğrayanlarda bir hoşnutsuzluk oluşturdu.Süreleri dolan veya dolmak üzere olanlarda ise acaba bakanlık rotasyon uygulamalarından vaz mı geçecek biçiminde bir ümidin yeşermesine neden oldu.Şu anda mevcut yasa ve yönetmeliklerde 5 yılını dolduran okul müdürleri ile 8 yılını dolduran müdür yardımcıları, müdür baş yardımcıları ve il denetmenleri rotasyona tabidir.Bakanlığın bunlardan vaz geçmesi söz konusu olmadığı gibi 2013 yılında başta İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve şube müdürleri olmak üzere kapsama alınması durumunda öğretmenlere de rotasyon uygulanacaktır.


4+4+4 sisteminin ilk uygulama yılı olması hasebiyle bakanlığın uygulamadığı zorunlu yer değişikliği için 2013 yılı tekrar bir milat olacaktır.Ancak süreler konusunda okul müdürü ve diğerlerinin farklı olması doğru değildir.Tüm kademelerde sürelerin ortak olması ve hatta 8 yıl olması süreleri 4 yıl olan okullar içinde iki dönem görev yapma olanağı sunacaktır. Hatta öğretmenler içinde 8 yıllık süre idealdir.Bu sürelerin sonunda önce isteğe bağlı atama sonra zorunlu yer değiştirme atamaları yapılmalıdır.Bunun yanında il içinde isteğe bağlı atama süresinin en az üç yıl olması da önemlidir.Hatta bu süreler dört yıla da çıkarılabilir.Böylece atamadan dolayı oluşan sirkülasyon azalacaktır. 


Rotasyon başlamadan önce bir okulda okulumuzda görev yapan idareciler köşesindeki iki resimden ilkini soran birisine “ben bu okulun müdürüyüm,o da benim gençliğim” diyen bir dönemden “yeni kurumdaki sürem belli ona göre planımı ve çalışmalarımı yapayım” denilen bir döneme geçilmiştir.Hem böylece önceki sisteme göre daha fazla fırsat eşitliği sunan bir sistem kurgulanmış oluyor.Bu hususta herkes maalesef bulunduğu konuma göre değerlendirme yapıyor.


Zorunlu yer değiştirmede başarılı olan idarecilerin başarısı, bulunduğu yerden mi yoksa kendi uygulamalarından mı kaynaklanıyor ancak değişiklikten sonra anlaşılabilir.Yeni yere gittiğinde kendini gösterme ve çalışma zorunluluğu hissediliyor.Hem kenar mahallede çalışmış birisi bu sayede merkeze gelebiliyor.Hem de sürekli merkezde çalışan birisi kenar mahallelerde görev yapabiliyor.


Bir yerde ideallerin kalmadığı mesleki doyumun sona erdiği ve kurulu düzenin içinde gelişimin durduğu bir okulda, ilçede bir yenilik,bir canlılık şarttır.Bunu sağlayacak sistemin adı da rotasyondur.Onun için rotasyon Milli eğitim Bakanlığında herkese uygulanmalıdır.Öyle ki il ve ilçelerdeki şef ve memurlar ile hizmetlilere de zorunlu yer değişikliği getirilmelidir.Aksi takdirde kurumu kendisinin sanacak kadar abartan kişilere fırsat verilmesin.


İLHAMİ FINDIK

([email protected])


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.