MEB’in Tayin Dönemleri Denge Terazisi

MEB’in Tayin Dönemleri Denge Terazisi

MEB, tayin dönemlerinde alan bazında münhal kadroları değerlendirirken denge ilkesini gözetmelidir. Ancak; böyle açığa çıkar MEB'in tayin dönemleri denge terazisi.

AKP’li milletvekilinin, 70 bin öğretmen alımının gerçekleşmesi için önerge ile kanun teklifine +30 bin ilave alım içeren hüküm konulduğuna dair açıklaması heyecan yaratmıştır. 70 bin öğretmen alımının, 2012 yılı içinde yapılacağını ve MEB Teşkilat kanunundaki öğretmen alımındaki yaz ayı sınırlamasını da dikkate alırsak, Ağustos ayının sonunda ve Eylül ayının başında, yeni ders yılı başlamadan 70 bin öğretmen alımının 2 aşamalı olarak yapılabileceğini düşünmekteyiz.

Bu kadar alım yapıldığı takdirde, 4+4+4 sistemiyle ortaokullarda ortaya çıkacak branş norm kadro açığının, ilk tayin döneminde değerlendirileceği kanısındayız. Bu bağlamda heves ve heyecanla beklenen isteğe bağlı ve özür tayin dönemlerinde sanılanın ya da beklenin aksine alan bazında illere ayrılacak münhal kadro sayısı daha az olacaktır. 
 
Bakanlık geçen yıl Haziran ayında yaptığı ilk atamaya göre, isteğe bağlı ve özür tayin dönemlerinde alan bazında illere ayrılan münhal kadro sayısı çok azdı. Alan bazında münhal kadroların, dengeli bir biçimde değerlendirilmemesinden ötürü karşılaştığımız bu tablo ile yine karşı karşıya kalabiliriz.

Bir kesimin heyecanı diğer kesimin heyecanının kursağında kalmasına yol açmamalıdır. MEB, tayin dönemlerinde alan bazında münhal kadroları değerlendirirken denge ilkesini gözetmelidir. Ancak; böyle açığa çıkar MEB’in tayin dönemleri denge terazisi.
HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum