banner476

Meclis Genel Kurulunda Öğretmen Atamaları Mülakatına Tepki!

Öğretmen atamalarında getirilen mülakat sistemine tepkiler sürüyor. Mülakat sistemine bir tepkide MHP milletvekili Fahrettin Oğuz'dan geldi.

Öğretmen Atamaları 26.10.2017, 09:29
Meclis Genel Kurulunda Öğretmen Atamaları Mülakatına Tepki!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen atamalarına getirilen mülakat sistemine tepkiler sürüyor. Bir tepkide MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor'dan geldi. Tor, meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada mülakat sistemini eleştirdi.

İşte MHP Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor'un yaptığı o konuşma:

Bakınız, Millî Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen alıyor. Eskiden KPSS puanları esas alınarak yerleştirme yapılırken bugün, KPSS sınavlarıyla sözlüye girecek olanlar belirlense de nihayetinde, sözlü sınavlar esas alınarak yerleştirme, atama yapılmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki mülakat sağlıklı bir yöntem değildir, sözlü demek, mülakat demek torpil demektir. Bölge düzeyinde yapılan sınavlar için yüzlerce mülakat komisyonunda standart sağlayamazsınız. Mülakatı denetlemeniz mümkün değildir, haksızlığa yol açar, sübjektiftir. Nitekim, sınav sonrasında binlerce kişinin KPSS puanının yüksek olduğu, sözlüde kendisine düşük puan verildiği ve kendisine haksızlık yapıldığı şeklinde binlerce dilekçe vermesi güvensizliğin bir sonucudur, haklılık payı da fevkalade yüksektir. KPSS'si çok yüksek olmasına rağmen mülakatta çok düşük puan verilerek elenenler olduğu gibi KPSS'si düşük olduğu hâlde mülakatta yüksek puan verilerek ataması sağlananlar olmuştur. Sadece beş dakikada sorulan iki soruyla bir ölçme yapılabilmesi mümkün değildir. Günlerce evinde, dershanede çalışarak, KPSS'den yüksek puan alarak gelen birçok kişinin, iddia ediyorum, eğitim bilimlerindeki birikimleri birçok komisyon üyesinden daha fazladır. Sözlü sınavlarda parti listelerinin savaştığı şeklinde ciddi sızlanmalar vardır, birçok emare de bunu doğrulamaktadır.

MEBPERSONEL.COM

Yorumlar (9)
aynen 3 yıl önce
katiliyorum kesinlikle
muzik ogretmeni 3 yıl önce
Cok tesekkur ederiz.. Bu haksizligi dile getrdiginiz icin...
mülakat=torpil 3 yıl önce
Acilen mulakat kaldirilmali. Bu, siyasi rant malzemesi haline donusturulmeden mulakat kaldirilmali. Yoksa ceremesini iktidar odeyecek. Cunku bununla %5 insani mutlu ederken (torpilli) %95 yuksek puanli aday mutsuz edilmekte. Bunun yani sira cehenneminize odun tasiyorsunuz. Buradan ben de soyluyorum: Yapılacak olan atamada %1 birinin hakkina girilirse vebalini Rabbim sorsun. O yuzden bu hatadan geri donun. -5+5 vs hikaye. Boyle olsa bile 90 alan birine 85, 81 alan kisi 86 verdinuz mi adalet mi olacak? Mulakatin her turlusune karsiyim. Kpss'ye senelerimizi verdik. Yeri geldi sınırda kaldık, ses etmedik. Kader dedik. Ama torpile kader deyip susamiyorum. Yasli analarin babalarin bedduasini almayin. Millet 30 lu yaslarina gelmis atanmak icin ugrasiyor. Lutfen mulakattab vazgecin ve liyakati yani kpss ile atama yapin. Yoksa size oy veren kesimi kaybedeceksiniz.
mülakat bitmeli 3 yıl önce
Vebalimize girmekten vazgeçin. Mülakatsız atama sart.
mulakat magduru 3 yıl önce
sözü verilen ek 10000 öğretmen ataması bir an önce yapılmalıdır.devletimizi böyle itibarsızlaştıramazsınız!!!!!!!!!!!!!!
dkab öğretmeni 3 yıl önce
la 20 bin nedir en az 40 bin atama yapılmalı. verilen sözler nerede?
1709 3 yıl önce
1709 şube müdürlüğü ile ilgili bu meclis hiç birşey yapmadı iddk kararları uygulanmıyor soran bile yok bende bunu merak ediyorum herşey göstermelik mi
Çakmak 3 yıl önce
Artık mülakat kalksın okul öncesi Öğrt 5 bin atama yapilsin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@