banner476

Mecliste Sözleşmeli Öğretmen Atamaları ve Mülakat Tartışması

Mecliste Sözleşmeli Öğretmen Atamaları ve Mülakat Tartışması

Öğretmen Atamaları 12.12.2016, 15:00
Mecliste Sözleşmeli Öğretmen Atamaları ve Mülakat Tartışması

Mecliste Sözleşmeli Öğretmen Atamaları ve Mülakat Tartışması. Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz alan milletvekilleri, öğretmen atamaları ve sözleşmeli öğretmenlik üzerine konuşmalar yaptılar. MHP Milletvekili Zühal Topçu'nun konuşmasında sözleşmeli öğretmenlik ve öğretmen atamalarına değindi. 

İŞTE O KONUŞMA

Şimdi, 2015-2019 Strateji Planı’na baktığımızda hâlâ ücretli öğretmenlik sütununun açıldığını görüyoruz. “Öğretmenliğin sözleşmesi olmaz.” diye, “Sözleşmeli öğretmen olmaz.” diye buradan tekraren söylememize rağmen, bir de daha ücretli öğretmenliğin strateji planına alındığını da görebiliyoruz. Bu, gerçekten onur kırıcı bir şey, gerçekten yüz karası olarak ifade edilebilecek bir şey. Bunun bir an önce ortadan kaldırılması gerekiyor. Bunları da belirtelim.


2015 yılında 417.480 öğretmen adayı KPSS eğitim bilimleri sınavına giriyor. Eğitim fakültesi sayısı 92 ve şu anda eğitim fakültesinde okuyan öğrenci sayısı 217 bin, kontenjan da yıllık 46 bin. Ama görüyoruz ki, eğitim sistemi popülist politikalara sürekli alet ediliyor ve her yıl kontenjanlar artırılarak ve alternatif çözüm önerileri geliştirilmeden yine de “Her yere üniversite açtık.” ifadeleriyle, gurur kaynağı gibi bunlar, bu çocuklar dört yıllık oyalama sürecine sokuluyor. Tabii ki üniversitelerimiz olsun ama çözüm üretebilecek üniversiteler olsun. O çocuklar mezun olduğunda, her biri bir alanda katma değer üretebilecek konumda olsunlar. Gönül istiyor ki, bu şekilde, her gittiğimiz yerde Aziz Sancarlarımız olsun, Gazi Yaşargillerimiz olsun ama bunların sayılarının parmakla sayılacak kadar çok az olduğunu da paylaşmak istiyoruz.
 

Yorumlar (6)
Sözleşmeli 4 yıl önce
Lütfen saygın bir işi sözleşmeli,ücretli vb onur kırıcı gruplara bölerek yıpratmayalım.
Mulakat hakkimizi almamiza neden oldu 4 yıl önce
Mulakat olmasin biz yuksek puan aldik konusuyoruz daha once ucretli yaptik kimse bize sizden birsey anlamiyorum demedi vAllahi bilahi mulakat gereksiz
edeb 4 yıl önce
50 bine beş bin kadro. Edebiyat mağdur.
ucretli 4 yıl önce
Ucretlileri kadroya alir misiniz
Ucretmen 4 yıl önce
Öyle bir Hale geldik ki ūcretli ogretmen olacak bile calisamiyoruz.issiziz.Lutfen atayin sesimizi duyun.
mulakata devam 4 yıl önce
Edebiyat mağdur. 79 ile mulakat bile goremedim. Edebiyata 2500 kadro. 46 binle rekor bizde. Edebiyat ve dil, bir milletin namusudur. Namusuna sahip çık MEB. Biz şiiri uzun adamla sevdik. Sahip çik bize uzun adam.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@