Milli Eğitim Bakanı Avcıdan öğrencilere mesaj..

Milli Eğitim Bakanı Avcıdan öğrencilere mesaj..

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Üniversite sınavına (YGS) girecek olan çocuklarımıza, gençlerimize şimdiden başarılar diliyorum. Onların bu törenleri (2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti açılış etkinliği) izlemesinde hiçbir sakınca yok. Tam tersine, bunu bir sınav stratejisi olarak da kendilerine tavsiye ederim. Sınavdan bir gece önce böyle bir törenle streslerini atmaları ve sınava daha rahatlamış olarak girmeleri ayrıca tavsiye edilebilir" dedi.

 Avcı, Eskişehir'de bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Eskişehir'in, yarın tarihi günlerinden birini yaşamaya hazırlandığını, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti açılış törenlerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Atatürk Stadı'nda yapılacağını bildirdi.

Törenlere Türk Dünyası, komşu ülkeler ve Türkiye'den ciddi katılım olacağını kaydeden Avcı, Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkenti olacağının müjdesini 28 Mayıs 2011'de Başbakan Erdoğan'ın Odunpazarı'ndaki mitingde verdiğini anımsattı.

Avcı, Başbakan Erdoğan'ın verdiği sözün yarından itibaren Eskişehir'de ve Türk dünyasında karşılığını bulmuş olacağını vurguladı.

Başta Başbakan Erdoğan ve sürece katkısı olan bakanlar ile diğer ilgililere teşekkür eden Avcı, "Yarın ki Türk Dünyası Kültür Başkenti açılış programına, başta Eskişehirliler olmak üzere çevre illerimizden vatandaşlarımızı, özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi davet ediyoruz. Çünkü Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkenti oluşunu ve bu çerçevede yapılacak etkinlikleri planlarken, hedef kitlemizin başında bildiğiniz gibi çocuklarımız, öğrencilerimiz, gençlerimiz ve dolayısıyla öğretmenlerimiz geliyor" diye konuştu.

Avcı, etkinliklerin sadece gelip geçici bir takım törensel etkinliklerden ibaret kalmaması ve kente kalıcı eserler kazandırılması yönünde mutabakat sağladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"İnşallah, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti Eskişehir'e pek çok kalıcı kültürel ve eğitimle ilgili kurumlar da kazandırılacak. Milli Eğitim Bakanlığı olarak Eskişehir'e yönelik Milli Eğitim Bakanlığı yatırımlarını da bu perspektifle yeniden elden geçiriyoruz. Türk Cumhuriyetleri'yle iş birliği halinde Eskişehir'imize 2013 hatırasını ilelebet yaşatacak okullar da planlıyoruz. Hemşehrilerimizin, belediyelerimizin, üniversitelerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın, sivil aktörlerimizin ve kamu kuruluşlarımızın bu sürece bir yıl boyunca aktif bir biçimde katılımlarını bekliyoruz."

Yarın ki törenler sırasında yağmur ihtimaline karşı stattaki koltuklara şemsiye bırakılarak tedbir alındığını ifade etti.

Avcı, pazar günü yapılacak YGS dolayısıyla tören programını uzun tutmadıklarını aktararak, şunları kaydetti:

"Çünkü ertesi gün üniversite giriş sınavı var. Dolayısıyla Eskişehir'de sınava girecek olan gençleri de uykusuz bırakmamak, onları rahatsız etmemek için saat 22.00 itibariyle program neticelenmiş olacak. Ama dolu dolu bir program yapmış olacağız. Üniversite sınavına girecek olan çocuklarımıza, gençlerimize şimdiden başarılar diliyorum. Onların bu törenleri izlemesinde hiçbir sakınca yok. Tam tersine, bunu bir sınav stratejisi olarak da kendilerine tavsiye ederim. Sınavdan bir gece önce böyle bir törenle streslerini atmaları ve sınava daha rahatlamış olarak girmeleri ayrıca tavsiye edilebilir."

Başbakan Erdoğan'ın pazar günü Eskişehir'in Çifteler ve Sivrihisar ilçelerinde de ayrı ayrı programları olduğunu hatırlatan Avcı, "Sayın Başbakanımız, öyle bir incelik göstererek, 'Sınav saatinde kimseyi rahatsız etmeden öğleden sonra yapalım' demişlerdi. Onun için Sivrihisar ve Çifteler toplantılarımız pazar günü sınavda bitmiş olacak, öğleden sonra başlayacak" dedi.

Avcı, Başbakan Erdoğan'ın iki günlük Eskişehir ziyaretinde Eskişehir-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattını da açacağını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Eskişehir Garı'nda Sayın Başbakanımız'ın katılımıyla düzenlenecek törenle Eskişehir-Konya YHT seferleri de fiilen başlamış olacak. Bugüne kadar sürdürülen deneme çalışmaları gayet güzel, olumlu sonuçlandı. Eskişehirliler ve Ankaralılar olarak Eskişehir-Ankara arasında yaşamaya alıştığımız bu seyahat konforu, inşallah Eskişehir-Konya arasında da yaşamaya başlayacağız. Böylece Yunus Emre'nin şehriyle Hazreti Mevlana'nın şehri, Yüksek Hızlı Tren'le bir kere daha buluşmuş, kavuşmuş olacak."

Programa, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can ile Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı da katıldı.


AA


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.