Milli Eğitim Öğretmen Alımı Yok Diyor, İl MEM'ler Duyuruya Çıkıyor

Milli Eğitim Öğretmen Alımı Yok Diyor, İl MEM'ler Duyuruya Çıkıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Suriyeli öğrenciler için öğretmen istihdamı yok fakat il MEM'ler ilana çıkıyor.

 Geçtiğimiz hafta gündemi meşgul eden Suriyeli öğrencilere öğretmen ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı resmi bir alımın olmadığı yönünde duyuru yapmıştı. Bakanlık Suriyeliler için KPSS'siz istihdam haberlerine karşın şu ifadelere yer vermişti:

Sosyal medyada ve çeşitli haber kanallarında "KPSS Puansız Öğretmen Alımı" konulu asılsız haberler yayınlanmaktadır. Söz konusu haberler yanlış bir algı yönetimi ile servis yapılmaktadır.

Genel Müdürlüğümüzün, Ülkemizde bulunan Suriyelilere Türkçe öğretilmesi için öğretmen görevlendirilmesine yönelik resmi bir çalışması veya öğretmen alımı bulunmamaktadır.

Yukarıda yer alan resmi açıklama öncesinde ve sonrasında Şanlıurfa, Adıyaman, Kayseri, Mardin ve bir çok il Suriyeli öğrenciler için öğretmen istihdamı ilanına çıktı. İl Milli Eğitim Müdürlükleri şartları belirtmeden 1-2 gün süreli ilana çıkıp ayaküstü öğretmen almaya çalışıyor. Bakanlığın bu duyurusunun ardından bile başvuru alınmaya devam ediyor.

Suriyeli öğrencilere öğretmen konusunda da bilgi kirliliği çok fazla. Bazı kaynaklardan edinilen bilgiye göre 15 gün eğitim ve 45 gün kurs olmak üzere ek ders ücreti karşılığında(ücretli öğretmenlik gibi) 60 gün(2 ay) süreli öğretmen alımı gerçekleştirilecek ve bu öğretmenler halen atanmamış öğretmenler arasından seçilecek. Bazı kaynaklara göre ise asgari ücretin 2 katı ücret(2600 TL) ile 1 yıllık periyotlarla yenilenmek şartı ile öğretmenlerle 5 yıllık sözleşme imzalanacak. Yine İl MEM'lerin duyurularında Sınıf öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği ve Edebiyat öğretmenliği lisans mezunları veya formasyon belgesi olan ataması yapılmayan öğretmenler başvurabiliyor.

Türk öğrencilerine öğretmen yetmezken Suriyeli öğrenciler için bakanlığın resmi açıklamasına rağmen illegal yollarla alınan bu öğretmenlerin en azından bu yolla alınmaması, merkezi başvuru sistemi ile il bazında KPSS/ÖABT(2015 puanı) ile bakanlığın alması ve şartları ayan beyan açıklaması gerekmektedir.

Bakanlığın ayrıca Suriyeli öğrencilere yönelik yapılacak bu eğitim hizmetinin finansal kaynağının ne olduğunu da açıklaması şarttır. Bazı kaynaklara göre MEB'in bütçesinden bazı kaynaklara göre merkezi bütçeden pay ayrılması düşünülüyor. İddialar arasında Suriyeli öğrenciler için öğretmen istihdamının finansal kaynağının UNESCO olacağı da yer alıyor.

Atama bekleyen binlerce öğretmen, eğitim camiası, kamuoyu bakanlığın konu ile ilgili detaylı bir açıklama metni ile duyuru yapmasını bekliyor. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum