Muammer Yıldız: Artak görev öğretmene düşüyor

Muammer Yıldız: Artak görev öğretmene düşüyor

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, 'İstanbul eğitime hazır bunu herkes böyle bilsin. Artık görev öğretmene düşüyor' dedi. Okula anne babalarıyla gelen çocuklar ise ilk gün derse ağlayarak başladı.

 

66 aylık çocuklar bugün okulla tanıştı. İstanbul’da minik öğrencilerle birlikte yeni eğitim öğretim yılının açılışı, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız’ın katılımıyla Bahçelievler’deki Siyavuşpaşa İlköğretim Okulu’nda yapıldı.

 

Öğrenciler anne babaları ile birlikte sabah 09.00’dan itibaren okul önlerine gelmeye başladı. Yeni sistemin neler getireceğini bilmeyen ve kafasında birçok soru işareti olduğunu belirten veliler, hüngür hüngür ağlayan çocuklarının elinden tutup okula getirdi.

 

Siyavuşpaşa İlköğretim Okulu’nda yeni eğitim öğretim yılını açan İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, “İstanbul eğitime hazır, bunu herkes böyle bilsin. Derslik, altyapı çalışmalarımız tamamlandı. Müfredat yenilende, artık görev öğretmene düşüyor” dedi. 

 

Aşırı kalabalık sınıflar olmayacak

 

Yıldız şöyle devam etti: “Bugün çok önemli bir gün. MEB yeni düzenlemesiyle devrim yarattı. Yaz boyunca çalıştık. Şimdi çocuklarımız ile buluşuyoruz. Artık anne kucağından bize emanetler. Aşırı kalabalık sınıflar olmayacak. Açılan yeni derslikleri birinci sınıfların lehine kullandık. Bağcılar, Sultangazi gibi bölgeler zaten kalabalık bölgeler. Sınıf mevcutları biraz daha fazla olabilir. Ama geçen seneden pek bir farkı olmayacak buraların da. Elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.”

 

Yeni eğitim yılının açılış gününde çocuklarını okula getiren velilere, Okul Pedagojik Danışma ve Rehberlik Servisi tarafından hazırlanan broşürler dağıtıldı. Veliyi bilgilendirme amacıyla hazırlanan broşürlerde, “Sınıf içine kadar girip durmayın, öğrenciyi sınıftan almayın, vedalaşmayı kısa tutun, çocuğa okul akışını anlatın, evden çıkmadan çocukla çatışmayın, okula gitmek korkusunda çocuğa ödün vermeyin, mutlaka okula gelmesi sağlanmalı, bu süreçte diğer çocuklarla kıyaslamayın” gibi ilk hafta yapılması gerekenler konusunda uyarılar yer aldı.

 

Kendimizi birinci sınıfta bulduk

 

Çocukların ağlayarak okula geldiği gözlendi. 66 aylık Talha Baş adlı oğlunu okula hüngür hüngür ağlayarak getiren anne Arzu Baş, “Mağdur olduk. Anaokulu düşünüyodrdum çocuğum için ama kendimizi birinci sınıfta bulduk. Çocuğum kreşe bile gitmedi. Bu durumun üstesinden nasıl geleceğiz bilmiyorum” dedi.

 

Anaokulu eğitimi almadan birinci sınıfa başlayan Yiğit Kaan Girgin’in annesi Gülçin Girgin ise, “Anaokulu eğitimi alacaktı ama ani bir kararla ilkokula başlamak zorunda kaldı. Yeni düzen nasıl olacak, çocuğum böyle ne yapacak bilmiyorum. Aklımda çok soru işareti var” diye konuştu.

 

İki yıl anaokulu eğitimi almasına rağmen okula ağlayarak gelen Emir Aksoy’un babası Yasin Aksoy ise şunları söyledi: “İki yıl anaokulu eğitimi aldı. İki yıl eğitim almasına rağmen hala ağlıyor, alışamıyor. Daha küçükler ne yapacak bilmiyorum.” 

 

Sınıflar kalabalık, fiziki imkanlar yetersiz

 

Esenyurt’ta bulunan Yusuf Akdaş İlköğretim Okulu’nda ise sınıf mevcutları 55-60 kişi arasında değişiyor. Geçen yıldan sınıfta kalanlarla birlikte bu sayının 75’lere çıkacağı tahmin ediliyor.

 

18 şubesi olan okulda, şube isimleri ”p” harfine kadar sıralanmış durumda. Alınan bilgiye göre, yeni eğitim yılına hazırlanırken okuldaki şube sayısı 13 olarak belirlendi ama 13 şube ihtiyaca cevap vermeyince sayı 18’e çıkartıldı.

 

Geçtiğimiz sene okulun yanında bulunan ve yıkılması planlanan ek binaya yeni şubeler açıldı ama bu binanın da fiziki imkanları yetersiz. Tuvaletlerde musluklar yok, sular akmıyor ve hiç hijyenik görünmüyor.

 

Okulun tabelası bile henüz takılmamış durumda. Veliler surumdan şikayetçi. Tuvaletlerle ilgili yorumları ise şu: “Hayvanı bağlasan durmaz burada.”

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum