Neden Türkçe Öğretmenliğine en az 5 bin kontenjan verilmeli?

Neden Türkçe Öğretmenliğine en az 5 bin kontenjan verilmeli?

Öğretmen Atamaları 18.08.2014, 17:12 18.08.2014, 17:13
Neden Türkçe Öğretmenliğine en az 5 bin kontenjan verilmeli?
 1. Milli Eğitim Bakanlığı'nın temel aldığı ve OECD ülkelerinin katıldığı, öğrenci başarılarının bilimsel ve uluslararası geçerlilikte ölçüldüğü sınav olan PISA raporları açıkçagöstermektedir ki: " Tüm ders ve öğrenci başarılarının ilk aşaması okuduğunu anlama becerisi dolayısıyla anadili öğrenme süreci (Türkçe dersi) vasıtasıyla ve ilgili derslerdeki başarısıyla olur. Öğrencilerimizde okuduğunu anlama becerisi düzeyi gelişmiş ülkelerin öğrencilerine oranla oldukça geride kalmıştır. Sorunun çözümü Türkçe Eğitimi alanında yetişmiş öğretmenlerin bu süreçte(derslerde) yeni MEB(2006) Programına uygun etkinlikler ve dört temel dil becerisini gelişimini sağlayan bir anlayışla olacaktır.

Türkiye'deki öğretim faaliyetlerinin ve akademik sosyal başarısızlığının temelinde yeterli ve nitelikli öğretmen azlığı, etkinliklerin yeterli sürede uzman öğretmenlerce uygulanmaması vardır..."
2. 4+4+4 eğitim sistemine girişle birlikte Türkçe dersi, saat bazında artmış öğrencilerin 5. sınıftan itibaren anadili örenme ve temel dil becerisi ediniminin ancak Türkçe Öğretmenleri tarafından sağlanacağı zaruriyeti doğmuştur.
3. Öğrencilerin yaşam boyu kazanacakları bilişsel, akademik, sosyal tüm becerilerin gelişimini sağlayacak ve tüm kritik süreçleri kapsayan(dil becerileri bağlamında) Türkçe dersleri ücretli öğretmen diye nitelendirilen gerekli akademik donanıma sahip olmayan kişilere bırakılamayacak kadar önemlidir zira bu ülkenin her gencinin dilini doğru bir şekilde öğrenebilmesi edebi hassasiyeti kazanması ancak branş öğretmeni uzmanlığıyla (Türkçe Öğretmeni) sağlanır ve bu her vatandaşımızın en doğal hakkıdır. Ayrıca ücretli öğretmenlik sistemi eğitimde süreklilik ve kaliteyi düşürmektedir. Sonuç olarak kadrolu daha çok Türkçe öğretmenlerine ihtiyaç vardır.
4. Yeni MEB 2005 öğretim programlarının tümünde yani ortaokul tüm derslerin öğretim programında Türkçe ‘ye hassasiyet başat unsurdur. "Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanmak" programın temel hedefini ve felsefesini oluşturur.

5. Geçmiş yıllarda ne yazık ki sistem değişikliği gerekçesiyle Türkçe derslerine başka branşlardan öğretmen geçişleri olmuş bu anlamda branşımıza geçen yaklaşık 4000 öğretmenle Türkçe öğretmenliği branşımız mağdur edilmiştir.Öğrencilerimizindersine asılalanı farklı olan hocalarımız girmeye devam etmektedir. Bu noktada bugün çok sayıda mezunumuz mağdur olmaktadır.
Bu bağlamda yeni programı bilen ve programın ruhunu içselleştirmiş ve uygulamaya hazır onlarca Türkçe öğretmeni atama beklemektedir

NOT: Bu metin hazırlanırken çok sayıda akademik makaleden ve http://pisa.meb.gov.tr/

Adresindeki verilerden yararlanılmıştır.

2014 EYLÜL ATAMA BEKLEYEN TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİ

Yorumlar (55)
ayşe 6 yıl önce
lütfen türkçe öğretmenlerinin sesini duyun sonuna kadar hakkımızdır 7000 atama alan sınavında en yüksek ortalamayı yaptık 5000 az bile
5 bin mi 6 yıl önce
bir sıfır fazla yazılmış galiba
resimci 2000 bin atama 6 yıl önce
5 er 5 er dagıtın zaten bize gelincede herşey fazla .bizim hakkkımız olan 2 bi atama istiyoruzz
ilah-i adalet 6 yıl önce
fransızca öğretmenleri 2. yabancı dil atamalarında adil bir dağılım olmasını istiyor. lütfen artık bizi gözardı etmeyin.
yohh yüz bin verin 6 yıl önce
sanki çok ihtiyaç var türkçecilere. 2012 de aldılar alacaklarını daha ne olsun
ilk mat 6 yıl önce
ilk mat 5000 kadro istiyoruz
site millete şirin olmaya çalışma 6 yıl önce
yaa arkadaş bırakın şu saçmalıkları toplam ihtiyaç ne 7500 mü 7500/3=2500 yaklaşık adaletse herkese adalet
Ebru 6 yıl önce
6000 kontenjan istiyoruz. turkiye nin turkçe oğretmenlerine ihtiyacı var
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@