banner476

Öğretmen Adayları Atama Sayısı Bir Anlam İfade Etmiyor!

Öğretmen atamalarında atama sayısı açıklandı. Fakat atama sayısı öğretmen adayları için bir anlam ifade etmiyor. Peki neden?

Öğretmen Atamaları 06.11.2017, 11:07
Öğretmen Adayları Atama Sayısı Bir Anlam İfade Etmiyor!

Milli Eğitim Bakanı öğretmen atamaları için hem sayı verdi hem de atama sayısını açıkladı. Fakat açıklanan sayının öğretmen adayları için bir anlamı yok.

Bunun sebebi ise öğretmen atamalarında uygulanan mülakat sistemi. Öğretmen adayları mülakat sistemi uygulandıkça atama sayısının bir anlam ifade etmediğini düşünüyor.

Geçtiğimiz yıl yapılan atamalarda mülakat puanları ve KPSS puanları arasında çelişki olunca atama sayısının da anlamı kalmıyor. Daha önceki uygulamalarda atam sayısı ve bölümlere ayrılan kontenjandan adaylar atanma durumları hakkıında yorum yapabiliyordu.

Fakat geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan mülakat sistemi nedeniyle öğretmen adayları için ne sayının ne de kontenjan dağılımının bir anlamı bulunmuyor. Mülakat ile KPSS puanları şişirilen ve ataması yapılanların sayısı bir hayli fazla, KPSS'den yüksek aldığı halde mülakat nedeniyle atanamayan öğretmen sayısı da çok olunca öğretmen adayları atanma durumları hakkında bir düşünceye sahip olamıyor.

Mülakat sisteminin bir an önce kaldırılması gerektiğini her platformda dile getirseler de Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklamada mülakat sisteminin devam edeceğini de açıklamış oldu.

MEBPERSONEL.COM

Yorumlar (2)
Derdest 3 yıl önce
Ailevî nedenlerle yıllar önce istifa etmek zorunda kalmış tecrübeli öğretmenlere hak olan istifa dönüşü açıktan yeniden atamayı ısrarla bekliyoruz.
mülakat varsa sayinin ne önemi var 3 yıl önce
Amca dayıya son. Mulakatsiz alim yapinuz. Kul hakkina girmeyiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@