Öğretmen Adayları  Tercih Yapmadan Bu Haberi Okumalısınız

Öğretmen Adayları Tercih Yapmadan Bu Haberi Okumalısınız

Bu Hafta Tercih Heyecanı Yaşan Öğretmenler Tercih Kurbanı Olmayın! Peki, Tercih Yapınca Neye Dikkat Etmek Gerekir?

 Öğretmen adaylarının tercih heyecanı başladı.

Puanına güvenen adaylar, çalışma koşulları uygun okulları yazmakla yetinirken; atanmama korkusu yaşayanlar ise temkinli davranarak çalışma koşulları zor da olsa daha az tercih edileceği düşünülen yerleri yazacaklar.

Öğretmen adaylarını bekleyen zor kararlardan bir tanesi de 26. tercih olarak tercihleri dışında herhangi bir yere atanmayı kabul edip etmemeleri olarak görünüyor.

Atanmayı bekleyen öğretmenlerin dikkat etmesi gereken hususların başında, tercih edecekleri okulun bulunduğu yerleşim yerinin bağlı olduğu il veya ilçeye uzaklığı ile ulaşım imkânları geliyor.

3 yıl sonra zorunlu yer değiştirmeye tabi olacağını düşünen adayların hizmet bölgeleri ve alanlarını da dikkate alarak tercih etmeleri veya öncelikle zorunlu hizmeti tamamlayarak rotasyona takılmamaları ise adayın tercihine kalmış hususlar arasında saylıyor.

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki tercihlerini yapan adaylar büyük tedirginlikler yaşarken, bu bölgelerdeki bazı yerleşim birimlerinin çalışma koşullarının İç ve Batı Anadolu’daki birçok yerleşim biriminden daha kolay olduğu biliniyor.

Tercih öncesi adayların uykularını kaçıran “nereleri yazmalıyım?” sorusunun cevabı ise “Tercih edeceğin yerde ne bekliyorsun?” sorusunda gizli.  

İşte öğretmen adaylarının Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde tercih etmeleri durumunda ciddi sorun yaşanılmayacak ilçeler:

Mardin: Kızıltepe Midyat, Nusaybin

Batman: Kozluk

Diyarbakır: Çınar, Ergani, Bismil, Silvan

Bingöl: Genç, Solhan

Muş: Malazgirt, Hasköy

Bitlis: Güroymak, Adilcevaz, Tatvan

Van: Erciş, 

Ağrı: Patnos, Doğubayazıt

Elazığ: Karakoçan, Kovancılar, Baskil

Adıyaman: Besni, Çelikhan, Kâhta

Yukarıda sıralanan illerin merkez ve illerinin rahatlıkla tercih edebileceği belirtilen öğretmen adaylarının Hakkâri ve Şırnak’ın ise bazı ilçelerinin il merkezinden daha kolay koşullara sahip oldukları belirtiliyor. Örneğin adayların Hakkâri il merkezini yerine Yüksekova;

Şırnak il merkezi yerine ise Cizre Silopi, Kurtalan, Aydınlar’ın tercih edilmesinin daha mantıklı olacağı belirtiliyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum