banner476

Öğretmen alımında psikolojik testler uygulanacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin "Bireyin iyi ve nitelikli öğretmen olup olamayacağını, kişilik özelliklerini ölçmek için KPSS yeterli değil.Belki ilerleyen yıllarda çeşitli psikolojik testlere de tabi tutulacaklar arkadaşlarımız" dedi.

Öğretmen Atamaları 20.06.2017, 08:41
Öğretmen alımında psikolojik testler uygulanacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, öğretmen yeterlikleri kapsamında 4 yılda bir yapılacak sınavın, bir seçme, eleme veya bir sıralama sınavı değil, öğretmenlerin mevcut durumunu tespit çalışması olduğunu bildirdi.

Öğretmenlik mesleğine girişte diğer memuriyetlerde olduğu gibi KPSS şartının arandığına işaret eden Aktekin, "Fakat bir bireyin iyi ve nitelikli öğretmen olup olamayacağını, kişilik özelliklerini ölçmek için KPSS yeterli değil. Geçen yıldan beri mülakat uygulanıyor.

Belki ilerleyen yıllarda kişilik testleri, çeşitli psikolojik testlere de tabi tutulacaklar arkadaşlarımız. Sadece akademik başarısı değil, kişiliğinin ve becerilerinin de öğretmenliğe uygun olup olmadığı daha öğretmen alımında belirlenmiş olacak" dedi..

Yorumlar (3)
gulay 3 yıl önce
Vay be bu ulkede herhes isini iyi yapiyor bir ogretmenlerde sorun var
Yekta 3 yıl önce
Alan değişikliği yapılmalı mezun olduğumuz alandan psikolojik test yapılmalıdır
Fatma zincir5 3 yıl önce
Doğru bu ülkede herkes işini çok düzgün yapıyo şüphesiz öğretmenler en sorunlusu değilmi?bence bu testi tüm mesleklere yapınız yapacaksanız doktorada psikolojik test gerekli özellikle milletvekili ve devlet adamlarnada psikolojik test gerekli efendim birmühendisede psikolojik test gerekli yani bizim ülkefe tüm işlerde psikolojik test gerekli o zaman. Değilmi?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@