banner476

Öğretmen Atamaları İlgili Neden Bir Duyuru Yapılmıyor?

Öğretmen adayları Şubat öncesi bir atama beklerken; ne şubat öncesi bir yapıldı ne de 2017 şubat atamasına dair bir açıklama yapıldı. Peki hükümet neden 2017 Şubat atamasına yönelik bir açıklama yapmadı? İşte cevabı...

Öğretmen Atamaları 05.12.2016, 14:47 05.12.2016, 14:50
Öğretmen Atamaları İlgili Neden Bir Duyuru Yapılmıyor?

Öğretmen Atamaları İlgili Neden Bir Duyuru Yapılmıyor? 

Öğretmen adayları Şubat öncesi bir atama beklerken; ne şubat öncesi bir yapıldı ne de 2017 şubat atamasına dair bir açıklama yapıldı. Peki hükümet neden 2017 Şubat atamasına yönelik bir açıklama yapmadı? İşte cevabı...

Öğretmen adayları, Ağustos ayında yapılan öğretmen atamaları sonrası Kasım-Aralık aylarında bir atamanın yapılacağını bekliyordu. Hatta bu konuda Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz müjde vermiş ve ek atama için Maliye Bakanlığından izin istediklerini ifade etmişti. 

Fakat sonraki süreçte Bakanlık ve hükümet yetkililerinin yaptıklrı açıklamalarda öğretmen açığının olmadığı ve atamaya ihtiyaç olmadığı ifade edilmiş ve verilen sözün üzeri kapatılmıştı. Buna rağmen öğretmen adayları mücadeleye devam etmiş ve sosyal medya üzerinden verilen sözlerin tutulmasını istemişti.

Ne yazık ki bu konunun üzeri kapatıldı ve öğretmen adaylarının sesi duyulmazdan gelindi. Aralık ayının ortalarına yaklaşırken Şubat öncesi bir atamanın yapılma şansı da kalmamış oldu. 

Bunun üzerine öğretmen adayları ve aileleri 2017 Şubat atamasında büyük bir atamanın yapılması gerektiğini ifade ettiler. Fakat ne vahimdir ki 2017 Şubat öğretmen atamasıyla ilgili olarakta ses seda yoktur. Bunun nedeni de çk merak edilmektedir. Zira geçtiğimiz yıl 24 Kasım 2015 tarihinde Şubat ataması için müjde verilmişti. Bu yıl Aralık ortasının gelmesine rağmen ses olmaması akıllarda soru işareti bırakmaktadır.

Peki 2017 Şubat Atamasıyla İlgili Duyuru Neden Yapılmıyor?

Öncelikle hükümet olağanüstü halin sona ermesi bekliyor. OHAL'in sona ermesi ile birlikte sular durulmuş olacak. Bu süreçte de görevden ayrılan ve göreve dönen personelin sayısı belirlenmiş olacak. Görevden ayrılan personelin yerine de yeni atamalar yapılacak. Tarih vererek konuşmak gerekirse; 19 Ekim 2016 günü OHAL 3 ay süreyle uzatılmıştı. OHAL'in 19 Ocak 2017'de bitmesi üzerine sular durulmuş olacak.

19 Ocak 2017 öncesinde kurumlardan ihraç edilen ve göreve iade edilen personel sayısı kesinleştirilecek. Milli Eğitim Bakanlığı için Ocak ayı içerisinde norm kadro güncellemeleri yapılacak. Böylece kurumun ihtiyaç duyduğu personel sayısı ortaya çıkmış olacak.

OHAL'in sona ermesiyle birlikte de kuruma atanacak personel sayısının belirlenmesi ve atama duyurusunun yapılması beklenmektedir.

2017 Şubat Atamasında Ne Kadar Öğretmen Ataması Yapılacak?

2017 Şubat atamasında öncelikli olarak MEB'den ihraç edilenlerin yerine bir atama yapılması bekleniyor. Kabaca yapılan hesaplara göre ihraç edilenlerin yerine 30 bin öğretmen ataması yapılması planlanıyor. Fakat bahar aylarında yapılacak olan referandum nedeniyle bu sayının daha yüksek olması bekleniyor. 

Bu bağlamda MEB kurumdan emekli olan öğretmenlerin yerine de 2017 Şubat atamasında atama yapacak. 2017 yılında yaklaşık 15 bin öğretmenin emekli olması bekleniyor. Böylelikle atama sayısı 45 bine çıkmış olacak.

Referandum etkisiyle ve öğretmen adaylarının yapmış olduğu baskıyla 2017 Şubat atamasında 50 bin öğretmen göreve atanabilir. 

2017 Şubat Atamasında Mülakat Uygulanacak mı?

Hükümet mülakat sistemini bütün kurumlara getirmeyi planlarken yasalarda bulunan boşluklar nedeniyle kurumlara sözlü sınav olmadan atama yapmak mümkün. 2017 Şubat atamasında 50 bin öğretmen atanacağını düşünürsek; 150 bin öğretmen adayının da mülakatlara girerek değerlendirmeye alınması oldukça zahmetli bir iş olacaktır.

Fakat yine de MEB sözlü mülakattan vazgeçecek gibi durmuyor. Bu yüzden %80 ihtimalle 2017 Şubat atamasında mülakat sisteminin uygulanması bekleniyor.

Şubatta Atanacak Öğretmenler Sözleşmeli Olarak Göreve Başlayacaklar

2016 eylül atamasında olduğu gibi 2017 şubat öğretmen atamalarında da atanacak olan öğretmenlerin sözleşmeli olarak göreve başlamaları bekleniyor. MEB bu konuda oldukça hassas ve her türlü eleştiriye kapalı durumda. 

Şu an için mülakatın ve sözleşmeli öğretmen atamalarının kaldırılması hiç mümkün görünmüyor. Bu yüzden 2017 şubat atamasında göreve gelecek olan öğretmenler mülakatla belirlenip sözleşmeli olarak göreve başlayacaklar. (www.gazeteegitim.com)

Yorumlar (9)
hayaller hayaller 4 yıl önce
Yok ellibin atama yok otuzbin atama... Kardesim atama yok
Yine torpil 4 yıl önce
Özetle Meb, atama yaparsa yine torpille alım yapacak. Düşük puan alan mulakattan yuksek alip atanacak. Bu kadar basit. Anlayacağınız öğretmenlik ölmüştür, ruhuna fatiha okuumaktan başka çare kalmamıştır. Bu hale getirenler, birgün çok pişman olacaklar.
15 temmuzu unutanlara 4 yıl önce
Hepsi hikaye ama bu millete vefasizlik edersek dolarda yer bizi euro da eğer bu millete hakettiği değeri verirsek biz dünyadan zulmü sileriz Allah yardımcımız olsun 50 bin atama verilse referandum dan Hayır çıkması ihtimal bile değil ancak 50 binle olmaz geride kalanları düşünüp ona göre plan yapmak lazım ki emekler heba olmasın bu sadece biz öğretmenler için değil tüm milleti bütün emek verenleri işçisi memuru okuyani herkesi kapsamali küçük dusunmemeliyiz rızkı veren Allah yeter ki yolundan gidelim çalışalım dürüst olalım gerisi boş
cemcazim 4 yıl önce
Okuduğum en anlamlı en mantıklı haberdi.tesekkur ederim
İnşallah 4 yıl önce
İnşAllah
Öğretmen 4 yıl önce
Neden olmasaydı???
edebiyat mağdur 4 yıl önce
Edebiyat mağdur. 79 ile mulakat bile goremedim. Edebiyata 2500 kadro. 46 binle rekor bizde. Edebiyat ve dil, bir milletin namusudur. Namusuna sahip çık MEB. Biz şiiri uzun adamla sevdik. Sahip çik bize uzun adam.
lise matrmtik 4 yıl önce
Kardeslerim bosuna beklemeyin atama yok olsaydi simdi bin defa tv haber olurdu bakin buyukanne torun maasi hergun yayinda haberlerde ama o maasta cok gereksiz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@