Öğretmen atamaları Kadrolarındaki Adaletsizlik !

Öğretmen atamaları Kadrolarındaki Adaletsizlik !

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 02-06 Eylül Tarihleri arasında yapılacak başvurular sonrası atanacak 40.000 öğretmen için açılan kadrolardaki eşitsizliği Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya sordu.

 TÜRKİYEBÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitimi Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.Veli AĞBABA

Malatya Milletvekili


Bakanlığınız tarafından “87 alanda 40 bin öğretmen alınacağı” ve öğretmen atamalarına başvuruların 02-06 Eylül 2013 tarihleri arasında yapılacağı açıklanmıştır. 87 alanda alım yapılacağının açıklandığı duyuruda toplam kontenjanın neredeyse % 89’u 14 alan için tahsis edilmiştir. Atama yapılacak alanlar ve kontenjanlar listesi dikkatle incelendiğinde ise açılan toplam kadronun % 10’luk büyük bir kısmının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine verildiği görülmektedir. En yüksekalım yapılan ikinci alan olan Din Kültürü ve Ahlak bilgisi Öğretmenliğine 2013 ÖABT’de başvuru yapan aday sayısı 8.071,Bakanlığınızca açılan kadro adedi 3.953 olarak belirlenmiştir. Diğer yandan, Tarih öğretmenliği alanına 2013 ÖABT’de başvuru yapmış aday sayısı 13.359 gibi yüksek bir rakama ulaşmışken Bakanlığınızca açıklanan kontenjan 363 ile sınırlı kalmıştır.


Buçerçeveden hareketle,

1-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine 2013 ÖABT’debaşvuru yapan neredeyse her iki kişiden birinin kadro imkânınakavuşması mümkün iken, Tarih öğretmenliğine başvuran yaklaşıkher 37 kişiden birine kadro düşmektedir. 2013 ÖABT’de DinKültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine ve Tarih öğretmenliğine başvuran aday sayıları ile açıklanan kadrolar arasındaki dengesizliğin sebebi nedir?

2-Öğretmen atamalarında, atama yapılacak alanlar ve kontenjanlar hangi kriterlere göre belirlenmektedir? Öğretmen istihdamı planlanırken, eğitim fakültelerinden mezun olanların sayısı ve yıllardır ataması yapılamayan öğretmenler dikkate alınmaktamıdır?

3-Ülkemizde branşlarına göre ne kadar öğretmen açığı vardır? Bu açığın giderilmesi yönünde Bakanlığınızın yürütmüşolduğu çalışmalar nelerdir?

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

34 Yorum