Öğretmen Atamaları Kararnameleri Meclis Gündemine Taşındı

Öğretmen Atamaları Kararnameleri Meclis Gündemine Taşındı

Öğretmen Atamaları 29.04.2020, 16:10
Öğretmen Atamaları Kararnameleri Meclis Gündemine Taşındı

Öğretmen Atamaları Kararnameleri Meclis Gündemine Taşındı. 18 Mart'ta ataması yapılan öğretmenlerin kararname bekleyişleri sürüyor. Okulların açılma tarihi 31 Mayıs'a kadar uzatılınca öğretmenlerin de kararnameleri Haziran ayına sarktı. Bunun büyük bir mağduriyet olduğunu her gün sosyal medyada dile getiren öğretmen adaylarına sendikalardan sonra muhalefet milletvekilleri de destek oldu. Öğretmen atamaları kararnameleri talebi Meclisin gündemine taşındı.

CHP Milletvekili Kamil Okyay Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a öğretmen atamaları kararnamelerini sordu...
***

Aşağıda yazılı yer alan sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK tarafından, Anayasa'nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 99. maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını saygıyla dilerim. 09.04.2020 Prof. Dr. Kamil Okyay SINDIR/İzmir Milletvekili 

18 Mart 2020 tarihinde 20 bin yeni sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirilmiştir. Ancak koronavirüs pandemisi nedeniyle uzaktan eğitime geçildiği için yeni atanan öğretmenlerimizin görevlerine başlatılmalarına ilişkin süreç sonuçlandırılamamıştır. Yeni atanan öğretmenlerimizin atama kararlarının ardından çalıştıkları işlerden ayrıldıkları ve bu nedenle de şu anda herhangi bir gelirlerinin olmadığı düşünüldüğünde sorunun çözümünün ivedilikle yerine getirilmesi gerekmektedir. Öğretmenlerimizin sorununu dikkatinize sunarak, aşağıda yazılı yer alan sorularımın yanıtlanmasını saygıyla dilerim: 

1. 18 Mart 2020 tarihinde yapılan 20 bin sözleşmeli öğretmenin kararnamelerinin hala gönderilmemesinin nedeni nedir? 
2. Öğretmenlerin yapılan atamalarında okullarının dahi belli olmasına rağmen okullara veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine atamalarına dair herhangi bir resmi bildirimde bulunulmuş mudur? 
3. Öğretmenlerimizin ne zaman göreve başlamaları planlanmaktadır? 

4. Covid-19 Salgını nedeniyle uzaktan eğitime geçilmesinin ardından ataması yapılan bu öğretmenlerin de ders anlatımlarına dahil olması düşünülmekte midir? 
5. Bu atamalar yapıldığında uzaktan eğitim kararının alınmış olması göz önüne alındığında, öğretmenlerin göreve başlatılmamasının okulların kapalı olmasından ziyade idari bir aksaklıktan kaynaklanması söz konusu mudur?
6. Ataması yapılan öğretmenlerin atama kararlarının ardından çalıştıkları işlerden ayrıldıkları göz önüne alındığında hala göreve başlatılmamış olmalarından kaynaklı yaşadıkları maddi sıkıntılardan haberdar mısınız? Bakanlığınızca bunun için ne gibi bir önlem alınmıştır? 
7. Önergenin verildiği tarih itibariyle Bakanlığınıza bağlı kaç öğretmen görev yapmaktadır? Bunlardan kaçı kadrolu, kaçı ücretli/sözleşmeli öğretmendir? 
8. Önergenin verildiği tarih itibariyle öğretmen açığı ne kadardır? 
9. Ücretli/sözleşmeli öğretmen uygulaması ne zaman son bulacaktır? Öğretmenlerimizin tamamı ne zaman kadrolu olacak ve hak ettikleri ücretleri alacaklardır? 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@