Öğretmen Atamaları Mülakat Sistemi Kaldırılacak Mı?

Öğretmen Atamaları Mülakat Sistemi Kaldırılacak Mı?

Öğretmen Atamaları Mülakat Sistemi Kaldırılacak Mı?

Öğretmen Atamaları Mülakat Sistemi Kaldırılacak Mı?.Öğretmen atamaları mülakatlarının kaldırılması için sosyal medya üzerinden yoğun bir talep var. Öğretmen atamaları mülakatlarının büyük mağduriyetlere yol açtığını belirten öğretmen adayları, koronavirüs dönemi sosyal mesafe kurallarını da hatırlatarak mülakatın kaldırılması konusunda MEB yetkililerine yoğun mesajlar atılıyor.

Öğretmen atamaları mülakatlarının kaldırılması talebine destek olmak amacıyla mebpersonel.com olarak bunu biz de gündemimize taşıyoruz.  

Öğretmen Atamaları Mülakat Sistemi Kaldırılmalıdır. 2016 Temmuz ayından sonra olağanüstü hal döneminde çıkarılan 668 sayılı kanun hükmünde kararname ve ilgili yönetmelik hükümlerine göre Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarını mülakatla yapıyor. Sözleşmeli öğretmenlik ile birlikte getirilen mülakat sistemi önceki yıllardaki öğretmen atamalarında özellikle adayları çok mağdur etmişti. Mülakat komisyonlarına giren öğretmen adayları 4 soruyu cevaplayıp mülakatta alınan puanla öğretmen atamaları tercih sürecine başvuru yaptı. Son dönemde yapılan öğretmen atamalarında mülakat puanlama mağduriyetinin önüne geçildiğini görmekteyiz. Yani KPSS puanı ile mülakat puanı arasında herhangi mağduriyet oluşturucu sıralama değişmesi son 4 öğretmen atamasında olmadı. Mülakat sistemi KPSS puan mağduriyetinin önüne geçse de özellikle takvim ve süre açısından düşünüldüğünde yine öğretmen adaylarını mağdur ediyor. Son açıklanan ek atama takviminde de yine mülakat takvimi de açıklandı. Yine önceki öğretmen atamalarında olduğu gibi mülakat sözlü sınav komisyonları kurulacak. 

Ülkemizde koronavirüs salgını görülmesinden dolayı önemli bir çok karara imza atıldı. Koronavirüsten dolayı halkın toplu alanlarda bir araya getirilmesi kısıtlandı buna örnek olarak okulların kapatılması, seyircisiz maçların oynatılması akabinde liglerin durdurulması, AVM'lerin kapatılması gibi. Sosyal mesafe kurallarına son derece önem verdiğimiz bu süreçte öğretmen adaylarının mülakata alınması doğru olmayacaktır. 20 bin ek öğretmen ataması için mülakat tarihini açıklayan MEB yetkililerinin koronavirüs salgınını düşünerek mülakatın kaldırılması konusunda önemli bir karara imza atmalarını bekliyoruz. Bu talep mülakata girecek 60 bin öğretmen adayının da talebidir.


Öğretmen atamaları mülakatları kaldırılacak mı?
Bu sorunun cevabını önümüzdeki günlerde alabiliriz. Zira mülakat sistemi getirildiği günden bu yana hep mağduriyetlere sebep olmuştur.
Mülakat sistemi kaldırılacak mı? Bunu zaman gösterecektir. Biz de mebpersonel.com olarak konunun takipçisi olacağız.

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum