banner476

Öğretmen Atamaları Mülakatları İçin Emsal Olabilecek Bir Karar

Van'da yapılan aday öğretmenlikten asli öğretmenliğe geçiş mülakatında bir öğretmenin başarısız sayılmasının ardından sendika tarafından açılan davada Van İdari Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Emsal olabilecek bu davanın öğretmen atamaları mülakatına bir etkisi olacak mı?

Öğretmen Atamaları 15.06.2017, 08:31
Öğretmen Atamaları Mülakatları İçin Emsal Olabilecek Bir Karar

Van'da yapılan aday öğretmenlikten asli öğretmenliğe geçiş mülakatında bir öğretmenin başarısız sayılmasının ardından sendika tarafından açılan davada Van İdari Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Emsal olabilecek bu davanın öğretmen atamaları mülakatına bir etkisi olacak mı?

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı 1 yıl fiilen çalışma şartını karşılamış olan aday öğretmenlerin asli öğretmenliğe geçiş yapabilmeleri için hem yazılı hem de sözlü sınav uyguluyor. 

Van'da sözlü sınava giren ve mülakat komisyonu tarafından başarısız olarak değerlendirilen bir Eğitim Bir Sen üyesi öğretmen, sendika aracılığıyla dava açtı ve mülakat komisyonunun verdiği puana itiraz etti. Mahkeme tarafından gerekli incelemeler yapıldı ve Van İdari Mahkemesi mülakat komisyonun kararına 'yürütmeyi durdurma' kararı verdi.

Kararın gerekçesi de 

yönetmelikte belirlenen başarı düzeyinin altında olan puanların gerekçelerinin ortaya konulmadığı anlaşıldığından

, söz konusu sınavın başarı düzeyini oluşturan puanın belirlenmesinde davacının bilgi ve yeterliliğinin objektif ve nesnel biçimde değerlendirildiğinden söz etmeye olanak bulunmamaktadır." ifadelerine yer verilerek belirtildi.

Bu karar diğer asli öğretmenliğe geçiş mülakatında başarısız olan aday öğretmenler için de bir emsal niteliği taşıyor.

Bildiğiniz gibi öğretmenliğe ilk atamada da  mülakat uygulanıyor. KPSS'den yüksek puan alan bir çok aday düşük puanlamalar nedeniyle atanması muhtemel iken atanma şansını kaybediyor. 

Bizler mülakatların tamamen kaldırılmasından yana iken, bu karar en azından puanlama da haksızlığa uğrayanlar için emsal niteliğinde bir karar olabilir. Öğretmenliğe ilk atama da uygulanan mülakat için yararı olup olmayacağı ise yapılacak başvurunun ardından belli olacak.

MEPBERSONEL.COM/ÖZEL HABER

Yorumlar (6)
Fatma zincir5 3 yıl önce
Saçma bu işker öğretmen atanmış hala sınav kpss punı almış sözlü sınav saçmalık böyle biley olnamalı yazık gençlere çok yazık artık saçmalık boyutu büyüyo
GERÇEK EĞİTİM 3 yıl önce
eğitimde bir şey yapalım napalım öğretmene öğrencilere sınav yapalım anlayışı kalkmalı. bilimle ilgili branşlara ağırlık verilmeli. öğrencisiyle faydalı proje üretemeyen öğretmenin maaşından kesilmeli. her yıl din kültürü ve sınıf öğretmeni ihtiyaç varmış gibi atama yapmak yanlış bir uygulama. diğer insanları mağdur etmekten başka bir şey değil bu. bir bilişim teknolojileri öğretmeni bir sınıf öğretmeninden 1000 kat fazlasını verebilecek düzeyde tabi onu da doğru düzgün yapmıyorsunuz. gidip yüzde 90 ını yazılım eksikliği olan bilişim ve öğretim teknolojileri öğretmenlerinden alıyorsunuz. teknik eğitim mezunu bilişim teknolojilerinden öğretmenlerine öncelik artırılmalı. bunlar mühendislik okuyanlardan daha fazla bilgi ve donanıma sahip. bunu ispatlamak zor değil. gerçekten eği̇ti̇m i̇steyen bunlari di̇kkate alir
öğretmen 3 yıl önce
ancak sözlü sınav sayesinde ortalaması 60 olan da çok kişi var.eğer şimdiki yazılı sınav sadece baz alınırsa kalan kişi sayısı daha fazla olacaktır. sözlü sınavı zorlaştırdılar ve dört yanlış br doğruyu götürüyor.biz her iki sınavdan da vazgeçilmesini talep ediyoruz.adaylık sınavını geçemeyen öğretmenlerin okulları değiştirildi bu sistem mağrudiyeti artırdı,meslekten soğutttu,istifa etmeyi düşünen moralsiz çalışan bir öğretmen profili ortaya çıktı.meb öğretmenlere gözlerini de kulaklarını da kapatmış durumda.
kardelen 3 yıl önce
ayrıca asil öğretmenliğe geçiş yazılı sınav optikleri osym nin yaptığı gibi yayınlanmalı.yazılı sınav sonuçlarında da problemler var ancak optikleri kimse göstermiyor gizli kapaklı işler dönüyor.anlamış değiliz.
muro 3 yıl önce
kpss sınav konularına mevzuat eklenmeli..zira atandıktan sonra bu yazılı sınavda mulakatta da çok yanlış
hakkkı 3 yıl önce
bir de sayın bakana şunu demek istiyrum özelliklerini öve öve bitiremediğiniz mülakattınızla atanmış bir öğretmenin enazyirmi milyar alması hak değil mi çünkü mülakata tapılacak kadar güzel konuşyordunuz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@