"Öğretmen Atamaları Mülakatları Son Bulmalı"-#MEBMülakatKaldırılsın

Öğretmen Atamaları Mülakatları Son Bulmalı-#MEBMülakatKaldırılsın

Öğretmen Atamaları 04.05.2020, 14:40 04.05.2020, 14:47
"Öğretmen Atamaları Mülakatları Son Bulmalı"-#MEBMülakatKaldırılsın

Öğretmen Atamaları Mülakatları Son Bulmalı-#MEBMülakatKaldırılsın. Sosyal medyada gündeme gelen atama taleplerini mebpersonel.com olarak sitemizde gündeme taşımaya devam ediyoruz. Öğretmen adaylarının yopun bir şekilde talep ettikleri öğretmen atamaları konusu yine mülakat oldu. Öğretmen adayları mülakatın kaldırılmasını talep ediyor. Dün twitter üzerinden başlatılan kampanyaya yoğun katılım oldu. #MEBMülakatKaldırılsın etiketi sosyal medyada trend topic olarak ses getirdi.


Öğretmen Atamaları Mülakat Sistemi Kaldırılmalıdır. 2016 Temmuz ayından sonra olağanüstü hal döneminde çıkarılan 668 sayılı kanun hükmünde kararname ve ilgili yönetmelik hükümlerine göre Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarını mülakatla yapıyor. Sözleşmeli öğretmenlik ile birlikte getirilen mülakat sistemi önceki yıllardaki öğretmen atamalarında özellikle adayları çok mağdur etmişti. Mülakat komisyonlarına giren öğretmen adayları 4 soruyu cevaplayıp mülakatta alınan puanla öğretmen atamaları tercih sürecine başvuru yaptı. Son dönemde yapılan öğretmen atamalarında mülakat puanlama mağduriyetinin önüne geçildiğini görmekteyiz. Yani KPSS puanı ile mülakat puanı arasında herhangi mağduriyet oluşturucu sıralama değişmesi son 4 öğretmen atamasında olmadı. 

Mülakat sistemi KPSS puan mağduriyetinin önüne geçse de özellikle takvim ve süre açısından düşünüldüğünde yine öğretmen adaylarını mağdur ediyor. Son açıklanan ek atama takviminde de yine mülakat takvimi de açıklandı. Yine önceki öğretmen atamalarında olduğu gibi mülakat sözlü sınav komisyonları kurulacak. 

Ülkemizde koronavirüs salgını görülmesinden dolayı önemli bir çok karara imza atıldı. Koronavirüsten dolayı halkın toplu alanlarda bir araya getirilmesi kısıtlandı buna örnek olarak okulların kapatılması, seyircisiz maçların oynatılması akabinde liglerin durdurulması, AVM'lerin kapatılması gibi. Sosyal mesafe kurallarına son derece önem verdiğimiz bu süreçte öğretmen adaylarının mülakata alınması doğru olmayacaktır. 20 bin ek öğretmen ataması için mülakat tarihini açıklayan MEB yetkililerinin koronavirüs salgınını düşünerek mülakatın kaldırılması konusunda önemli bir karara imza atmalarını bekliyoruz. Bu talep mülakata girecek 60 bin öğretmen adayının da talebidir.


Öğretmen atamaları mülakatları kaldırılacak mı?
Bu sorunun cevabını önümüzdeki günlerde alabiliriz. Zira mülakat sistemi getirildiği günden bu yana hep mağduriyetlere sebep olmuştur.

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL HABER

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@