Öğretmen Atamaları Ne Zaman Yapılır?

Öğretmen Atamaları Ne Zaman Yapılır?

Mezun olan öğretmen adayları her yıl yapılan öğretmen atama tarihlerini bekliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen öğretmen atamaları her yıl binlerce öğretmen tarafından bekleniyor. Her yıl gerçekleştirilen öğretmen atamalarına ek olarak Bakanlık gerekli gördüğü hallerde ek atamalar gerçekleştirebiliyor.

Öğretmen Atamaları Ne Zaman?

magnifying-glass-audit.jpg

Öğretmen atamaları her yılın Ağustos ayında gerçekleşmektedir. Milli eğitim Bakanlığı gerekli gördüğü hallerde ek atamalar yapabilmektedir. Öğretmen atama başvurusu yeterli KPSS puanını alan adaylar tarafından belirlenen tarihlerde yapılması gerekmektedir.

KPSS sınavının ardından Bakanlık internet sitesinde öğretmen atamaları için kimlerin başvuru yapabileceğine ilişkin detayları içeren bir kılavuz yayınlanır. Kılavuz içeriğinde; öğretmenliğe başvuru şartları, alanlara göre belirlenen kontenjan sayısı, atamaya ilişkin puan türü ve taban puanı, başvuru sırasında istenecek olan belgeler, başvurunun nasıl gerçekleştirileceği, başvuru yeri ve ne kadar süre içerisinde başvuru yapılacağı ve bunlara ek olarak başvuruya ilişkin diğer esaslar yer almaktadır.

Atama Tercihi Nasıl Yapılır?

shutterstock-130099640.jpg

Öğretmenlik atama tercihi yapan öğretmen adaylarına 25 tercih hakkı tanınmaktadır. Bu tercihlerin haricinde açık olan başka bir bölgeye de gitme talebinde bulunabileceği bir onay kutucuğu da başvuru formunda bulunur.

Öğretmen atamaları ilk atama, açıktan ve kurumlar arası yeniden atama, milli sporcuların ataması, bedensel engelli ataması ve Bakanlık merkez veya taşra teşkilatında çalışanların atamaları şeklinde düzenlenmiştir.

İlk atama ile aday öğretmenliğe gerçekleştirilen atamalar KPSS puanı dikkate alınarak yapılmaktadır. Belirlenen kontenjana göre KPSS puanı üstünlüğü referans alınmaktadır. Puan eşitliği olması durumunda ise bilgisayar ortamında gerçekleştirilen kura yöntemiyle atama yapılacak öğretmen belirlenir.

Kimler Öğretmen Atamaları İçin Başvuru Yapabilir?

Kamu Personel Seçme sınavına katılmış olup, sınav sonrasında Bakanlık tarafından belirlenen taban puanına sahip olan kişiler öğretmen atamaları için başvuruda bulunabilir. Atama başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirtilen şartları sağlaması gerekmektedir.

Sözleşmeli Öğretmen Atamalarında Hangi Belgeler İstenir?

auzef-sinav-sonuclari-aci-439-2-41.jpg

 • Lisans diploması veya geçici mezuniyet belgesinin onaylı sureti
 • Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon Programı/ Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği ya da İngilizce Öğretmenliği Sertifikası programlarından birini tamamladığına ilişkin belge veya bu belgenin onaylı örneği
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf
 • Mal bildirimi formu
 • Elektronik başvuru formu
 • Güncel adli sicil kaydı
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Askerlik durum belgesi
 • Sağlık kurulu raporu
 • Pedagojik Formasyon Belgesi
 • Yurt dışı diploması olanların yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denklik belgesi,
 • Talim ve Terbiye Kurulu kararı uyarınca Felsefe bölümünden mezun olanların;16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji, sosyoloji bölümünden mezun olanların; 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belgenin aslı veya onaylı örneği

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.