Öğretmen Atamalarında Yaş Şartı Kaldırılmalı

Öğretmen Atamalarında Yaş Şartı Kaldırılmalı

Sağlık Meslek Lisesi Meslek Dersi Öğretmeni Atamalarında Yaş Şartı Kalkmalıdır.

 03.02.2006 tarih ve 26069 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5450 sayılı Kamu Kurum Ve Kuruluşlarına Bağlı Okulların Millî Eğitim Bakanlığına Devredilmesi İle Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte Sağlık Meslek Liseleri Milli Eğitim Bakanlığına devredilmiştir.

Öğretmenlik görevine atanacaklarda  657 sayılı Kanunun 48. maddesinin (B) bendinin ikinci fıkrası, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Öğretmenlerinin Atama ve Yerdeğiştirme Yönetmeliğin de  Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak. Ancak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (B) bendi kapsamında sözleşmeli öğretmen pozisyonunda hâlen görev yapanlar ile daha önce bu kapsamda en az bir yıl fiilen görev yaptıktan sonra mesleki eğitimde başarılı olup da ayrılmış olanların kadrolu öğretmenliğe başvurularında 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaz. Hükmü yer almaktadır.

Sağlık meslek liselerinin Milli Eğitim Bakanlığına Devir öncesi Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık eğitim enstitüsünden mezun olanlar meslek dersi öğretmeni olarak görev alabiliyorlardı. Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık eğitim enstitüleri mezunu olanların bir çoğu sağlık bakanlığında halen  tıbbi teknolog olarak görev yapmaktadırlar. Tıbbi teknologların formasyonu olup, eğitim seviyesi lisans ve yüksek lisans düzeyindedir. İlgili personeller mesleki anlamda gerekli bilgi ve tecrübeye fazlasıyla sahiptirler. Tıbbi teknologların bir çoğu öğretmenliğe geçişte 40 yaş sınırına takılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliklerde değişikliğe giderek 40 yaş şartını kaldırabileceği gibi kurumlar arası geçiş yoluyla tıbbi teknologların öğretmenliğe geçişini kolaylaştırarak tecrübeli meslek dersi öğretmeni ihtiyacını karşılayabilir.

40 yaş şartı Anadolu sağlık meslek liselerine tecrübeli öğretmenlerin atanmasında engel teşkil etmektedir. Sağlık Meslek liselerine öğretmen atamalarında 40 yaş şartı kaldırılmalıdır. Formasyon almış hemşirelik, ebelik, sağlık memurluğu, biyoloji vb. 4 yıllık lisans düzeyinde mezun olan sağlık bilimleri lisansiyerlerinin  sağlık meslek liselerine öğretmen olarak atanmalarında belli başlı kriterler getirilmelidir. Sağlık Bilimleri lisansiyerlerinin mezun olduktan sonra Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda branşlarıyla ilgili görevlerde en az 3 yıl görev yaptıktan sonra meslek dersi öğretmenliğine atanmalarına olanak sağlanmalıdır. Bu çok önemli konuda Milli Eğitim Bakanlığı acilen düzenlemeler yapmalıdır.

Anadolu Sağlık meslek lisesleri meslek dersi öğretmenliği ile alakalı yapılacak tüm düzenlemeler ve komisyonlarda dernek olarak görev almaya hazırız.

Sağlık Eğitimcileri Derneği

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum