banner476

Öğretmen norm ihtiyaçları güncellenmiyor

Halk Eğitim merkezlerine öğretmen normu ihtiyacı bakanlık tarafından değil il milli eğitim müdürlükleri tarafından belirleniyor fakat birçok norm yıllar öncesinden bakanlık tarafından girildiği için güncellemesi de yapılmamış bu da bir çok branşa ihtiyaç olmasına karşın öğretmen atamalarında ve yer değiştirmelerde sistem de görünmemektedir.

Öğretmen Atamaları 19.01.2014, 22:26 20.01.2014, 11:41
Öğretmen norm ihtiyaçları güncellenmiyor

   Bu Soruna dayalı mağduriyet yaşayan bir arkadaşın yazısı

Son iki yılda Halk Eğitim merkezlerine öğretmen normu ihtiyacı bakanlık tarafından değil il milli eğitim müdürlükleri tarafından belirlenmeye başlanmıştır.  Ancak hali hazırdaki birçok norm yıllar öncesinden bakanlık tarafından girildiği için güncellemesi de yapılmamıştır. Ayrıca adı değişen bölümler olduğu gibi (gıda adı altında geçen bölümler Yiyecek-İçecek Hizmetleri adı altında birleştirilmiştir.) yada atamaya kaynak olan bölümler kapatıldığı için bazı mağduriyetler yaşanmaya başlanmıştır.  Bir Yiyecek-İçecek Hizmetleri öğretmeni olarak bu konuyu şu şekilde açabilirim. 2014 yılı il içi eş özrüne başvurmak için birinci aşamada gerekli belgelerimi verdim ve okulların açılacağı ikinci aşamayı bekledim. Bu sırada da İstanbul Anadolu yakasındaki Halk Eğitim Merkezlerinde öğretmen ihtiyacı var mı diye araştırdım. Birçok Halk Eğitimin mutfağının olduğunu ve kadrolu öğretmenlerinin olamadığını öğrendim. Ayrıca Yiyecek-İçecek alanında kurs talebi olduğunu bunu da ücretli usta öğreticilerle karşılamaya çalışıldığını gördüm. Bazı Halk Eğitim Merkezi müdürlerinin de bu alanlara öğretmen taleplerini milli eğitim müdürlüklerine ilettiklerini de öğrenmiş oldum. Lakin eş özrü için kurum listeleri yayınladığında bu bölüm için kontenjan açılmadığı aslında pek ilgisi olmayan işin daha çok fabrikasyon, gıda analizi ve yiyeceğin kimyası ile ilgilen Gıda Teknolojisine norm verildiğini listelerde gördüm. Buradaki hayat boyu öğrenme genel müdürlüğünün internet sayfasından da

(Gıda teknolojisinin alanları http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/alanprogramlari/gida/gida.html

Yiyecek-İçecek Hizmetlerinin alanları http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/alanprogramlari/yiyecekicecek/yiyecekicecek.html )

anlaşılacağı üzere bu bölüm teknik içerikli bir bölüm ve halk eğitim kursiyerlerine hitap etmeyen ve yıllar öncesinden normu girilmiş güncellenmemiş bir bölümdür.  Şöyle ki 80 sayılı TTK kararından da anlaşılacağı üzere Mutfak ve Gıda ile ilgili tüm dersleri Yiyecek-İçecek Hizmetleri öğretmeni verebiliyorken Gıda teknolojisi öğretmenleri Endüstri Meslek ve Teknik ve Tarım Meslek Liselerindeki Gıda Teknolojisi derslerini vermektedir. Ayrıca atamaya kaynak olan Besin Teknolojisi öğretmenliği günümüzde kapalı olmakla birlikte Aile ekonomisi ve Beslenme öğretmenliğinin açılmadan önceki adıdır.  Dolayısıyla bugün böyle bir öğretmenliğin olmadığı ve yerini de Beslenme öğretmenliği aldığı düşünüldüğünde Halk Eğitimlerdeki Gıda Teknolojisi normlarının güncellenerek Yiycek-İçecek hizmetleri yapılması hem yıllardır boş kalan bu normların değerlendirilmesi kurs merkezlerinin ve yiyecek-içecek hizmetleri öğretmenlerinin mağduriyetinin giderilmesi ve kursiyerlerinin en doğru şekilde kadrolu öğretmenlerce ihtiyaçlarının karşılanması isabetli bir karar olacaktır.

                 Sonuç olarak Yiyecek-İçecek hizmetleri 2007 yılından sonra tüm alanları (Gıda Ağırlama, Mutfak, Aşçılık, Servis ve diğer gıda ilgili alanlar) kapsayıcı olarak kurulmaya başlanmıştır ve tüm kurumlarda ( Otelcilik ve Turizm Meslek ve Kız Meslek Liseleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, Halk Eğitim Merkezleri ve diğer ilgili kurumlarda dahil) bu alanlar Yiyecek-İçecek Hizmetleri olarak birleştirilmiştir. Açıklamalardan da anlaşılacağı üzere Gıda Teknolojisi teknik ve gıdanın içeriği ile ilgi bir alan oldu ve sadece teknik eğitim yapan Endüstri melek ve Tarım meslek liselerinde okutulmaya devam edilmesi. 80 Sayılı TTK karırında da görüleceği üzere Yiyecek-İçecek Hizmetleri kapsayıcı bölüm olduğu ve bu bölümün  gıda teknolojisi bölümünün  teknik olmayan derslerini de kapsadığı düşünülürse  Yiyecek-İçecek Hizmetleri bölümü teknik liseler hariç tüm kurumlarda ihtiyaçlara cevap vercektir.

                Eğer Halk Eğitimlerde ki normlar Yiyecek-İçecek Hizmetleri adı altında güncellenmezse yıllarca boş kalacak ve mağduriyetler artacaktır. Besin Teknolojisi bölümünün yıllar önce kapatılıp yerine Beslenme öğretmenliği kurulduğu da unutulmamalıdır. Burada şunu da belirtelim Gıda Teknolojisine bugün yapılan atamalar Gıda Teknolojisinin 4 yıllık mezunları ve Gıda Mühendisliğinden mezun olup her iki bölüm içinde de formasyonu olanlar atanmaktadır. Görüldüğü üzere bu bölümler gıdanın teknik ve fabrikasyon kısmı ile ilgilenmektedir. Yani bunlar teknik liselerde ders vermesi uygun olabilir ve halk eğitim merkezlerine gelen taleplerini düşündüğümüzde uygun değildir. Çünkü aşçılık ve ilgili dallar içim gelen kursiyerler sıcak ve soğuk mutfak, pastacılık, fırıncılık ve pidecilik vb. alanları öğrenmek için başvuruyorlar. Gıda Teknolojisine atananlarında bu talepleri mezuniyetleri itibarı ile karşılayamayacakları ortadadır. Bu sebepten Halk Eğitim Merkezi ve bu anlattığım durumda olan kurumlar varsa burada ki alanların Yiyecek-İçecek Hizmetleri olarak acilen güncellenmesi hem ihtiyaçları karşılayacak hem de mağduriyetleri giderecektir. Bu durum olan başka bölümler de varsa bunlarda araştırılıp güncellenmesi sağlanmalıdır.  

                Saygılarımla  Yiyecek-İçecek Hizmetleri Öğretmeni

Sedat DEGER

 eğitimci-yazar

https://twitter.com/sedatdeger09

Mebpersonel.Com   

Bu  /yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık   yapılan alıntılar için uyarı yapılmaksızın   takip yapılır.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (11)
din güncellenmiyor. 7 yıl önce
mayıs norm açıkları bütün bölümler düşerken bu kadar atamaya rağmen din artıyor.yani norm yusuf tekinin yaz boz tahtası.
dogan2108 7 yıl önce
diyarbakır il milli eğitim müdürlüğü keyfi olarak halk eğtim merkezlerini 16-20 aralık 2013 te alan değişikliğine açmadı.bundan dolayı öğretmenler mağdur olmuştur.
ahmet 7 yıl önce
resmi yazı gönderrek normlar titizlikle güncellensin.tüm okullar için
teknik öğretmen 7 yıl önce
meb atama bekleyen teknik öğretmenlere sıfır kontenjan verdiniz gerekçesine norm fazlası var denildi oysa atamalardan önce teknik ve meslek liselerinin yönetmeliğini değiştirerek norm fazlasını siz oluşturdunuz. alan değişikliğinde sıfır atama yaptığınız bölümlere 150-200 kontenjan verdiniz fakat atama bekleyen teknik öğretmenlere gelince yine norm fazlası ver dediniz bizlerde bu ülkenin evlatlarıyız yüksek kpss puanlarıyla 14 yıldır işsiz geziyoruz.
memur işte geneli yatar 7 yıl önce
memurları da özelleştirsinler bakın o zaman nasıl da çalışırlar...
nermin 7 yıl önce
illeme-dokuma-örgü mezunlarının mezuniyetleri de güncellenmesi gerekiyor
nermin 7 yıl önce
işleme-dokuma-örgü mezunlarının da mezuniyetleri acilen güncellenmelidir
nihal kılınç 7 yıl önce
aile ekonomisi ve beslenme mezunuyum. alanım gıda teknolojileri görünüyor. yiyecek içecek hizetlerine bir türlü geçiş yapamıyorum. çünkü okullar norm ihtiyaçlarını bildirmiyor. acilen çözülmeli.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@