Öğretmenler  KURUMLARASI GEÇİŞE HAYIR DİYOR!

Öğretmenler KURUMLARASI GEÇİŞE HAYIR DİYOR!

Öğretmenliğe KURUMLARASI GEÇİŞE HAYIR DİYORUZ.

 Öğretmenliğe  KURUMLARASI  GEÇİŞE HAYIR DİYORUZ.

Ömer   Dinçer   Bey 'in bu  konuda   gösterdiğihassasiyeti   Milli   Eğitim  Bakanımız  Sayın  Nabi Avcı   Bey 'den de bekliyoruz.


Dışarıda  300.000 öğretmen  adayı  beklerken, memur  olarak atanmış,  her   yıl  devletten düzenli   maaş   alan   insanları  KPSS ve  ALAN   sınavına  girmeden öğretmen yapmak, üstelikte  bunu   ilk atama kontenjanından kesmek hakkani değildir.  Kurumlararası   yolla   SINAVSIZ   sadece   hizmet   puanıkullanılarak  öğretmen olunmasının ne kadar haksız  bir   uygulama  olduğunu  anlamak  için şu örneği gör memiz yeterlidir;
Örneğin 2011  yılı   ağustos   ayında   11 .554 öğretmen  ataması  yapılmış.


Matematik öğretmenliği branşına bu atama da 518 kontenjan  verilmişBunun   100   tanesi   kurumlararasıilk  atama ve  kurumlararası   yeniden  atamaya gitmiş.  İlk  atamaya  sadece  418 kontenjan kalmış.


Kurumlar   Arası  Geçişe yıllardan beri atama kontenjanının % 10′luk kısmı ayrılmaktaydı. Çeşitli kurumlarda  memur  olarak  görev  yapanlar HİZMET  PUANI  İLE SINAVSIZ öğretmenlik kadrosuna geçiş yapmaktaydılar. Bu haksızlığa eski Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ömer Dinçer bey yönetmelik çıkararak dur dedi. Çıkarılan yönetmeliğin iptali için Danıştaya dava açıldı. Danıştayın çıkan yönetmeliği iptal edeceği ile ilgili çeşitli forumlarda söylentiler dolanmaktadır. İlk atama bekleyen öğretmenler tedirgindir. Lütfen öğretmenliğe kurumlar arası geçişin kapatılması Sayın Ömer Dinçer dönemindeki gibi kararlılıkla sürdürülsün.


Bu yıl bildiğiniz gibi öğretmen adaylarına Genel Kültür+Genel yetenek ve Eğitim bilimleri sınavına ek olarak Alan sınavı da yapılacaktır. Binlerce öğretmen adayı alan sınavına girerken, devletten her ay düzenli maaş alan insanların SINAVSIZ öğretmen yapılması binlerce öğretmen adayına haksızlıktır.
Devlet her yıl öğretmen alımını hem ihtiyaç nedeniyle hem de vatandaşlarına istihdam yaratmak için yapmaktadır. Bu durum bile kurumlararası yolla öğretmen olunmasının haksızlık olduğunun kanıtıdır. Binlerce öğretmen adayı dışarda işsiz beklerken, devletin kadrolu memurunu öğretmen yapması hem istihdam stratejisi ile çelişmekte hem de çalıştığı kurumları mağdur etmektedir.
Öğretmen olmak isteyen herkes ister atama bekleyen öğretmeler olsun ister kadrolu memurlar olsun KPSS sınavına girerek KPSS 10 puan türünden yeterli puanı alması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Bu nedenle tüm vatandaşlarına eşit fırsatlar sunmalıdır. Bir vatandaşını Genel yetenek, genel kültür, eğitim bilimleri ve alan sınavına sokarken, diğerini SINAVSIZ sadece hizmet puanıyla öğretmen yapması hakkaniyete terstir.

Atama Bekleyen Öğretmenler

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10 Yorum