banner476

Öğretmenler Mesleğine Değil KPSS' ye Hazırlanıyor!

Öğretmenler Mesleğine Değil KPSS' ye Hazırlanıyor!

Öğretmen Atamaları 25.06.2014, 23:17 25.06.2014, 23:18
Öğretmenler Mesleğine Değil KPSS' ye Hazırlanıyor!
 Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınmayı yakalamasında ve bilgi toplumu oluşturması noktasında başarılı, kaliteli ve dünya sıralamalarına giren öğretmenlere ihtiyacı olduğunu söyleyen Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Topal, "Eğitim fakültelerinin en önemli sorunları arasında özgün öğretmen yetiştirme sistemsizliği, öğretim görevlisi açığı, fiziksel ve altyapı olanaklarının yetersizliği, öğrenci sayısının fazla olması gibi hususların öne çıktığını görüyoruz. Enderun ve Köy Enstitüsü gibi zengin ve derin bir eğitim geleneği olan Türkiye'nin dünya çapında tanınan eğitim fakülteleri kurmak için özgün stratejiler ve kestirme yol haritalarını analiz ederek zorlukları, riskleri ve maliyetleri biran önce ortaya koyması gerekmektedir" dedi.
 
 
Topal, eğitim fakültelerinin akademik ve araştırma performanslarının yanı sıra nitelikli mezunlar çıkarma, üst düzey bilimsel dergilerde makale yayınlatma, öncü araştırmalar yapma, patent kazandırma ve inovasyon yaratma gibi ölçütleri başta olmak üzere akademik özgürlüğe, özerk yönetime de büyük ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Topal, "Ülkemizde her yıl artan öğrenci sayısına karşılık yeteri oranda akademik personel yetiştiremeyen ve yetişenlerin bir kısmını yurtdışındaki üniversitelere kaptıran fakültelerimizin ders verimliliği giderek düşmektedir. Akademisyenliğe girişte ve terfilerde yanlı davranılmaya devam edilmesi, düşük ücretler ve mesleki sorunlar akademisyenlerimizin moral ve üretimini düşürdüğü mevcut durumu Türkiye artık daha fazla taşıyamaz" diye kaydetti.
 
Yeni ve muasır bir yükseköğretim yasasına ve milli eğitim kanunlarına muhakkak sahip olunması gerektiğini kaydeden Topal, bazı eğitim fakültesinde bir tane bile kadrolu profesör bulunmadığını, birçok fakültenin dekanının farklı alanlardan geldiğini, bazı öğretim elemanlarının 48 saat derse girdiğini, idari personel yetersizliğinin devam ettiğine dikkat çekti. Öğretim elemanları öğretim görevi dışında araştırma yapmak, yayın, bilim ve teknoloji gelişimine katkıda bulunmak, toplum ihtiyaçlarına hizmet etmek gibi misyonlarını yerine getiremediğini belirten Topal, "Öte yandan bu sağlıksız sistem içerisinde öğretmenlik mesleğine rast gele ya da zorunlu olarak girmiş, kişisel ve mesleki nitelikleri uygun olmayan öğretmelerin başarılı olmaları bekleniyor. Bu mümkün değildir" dedi.
 
"Sınav toplumu" haline gelen Türkiye'de öğretim kademelerine girişten, istihdama değin birçok kademede sınavların kullanılıyor olmasının da yanlış olduğunu ifade eden Topal, şöyle devam etti: "Öğretmen atamalarında fakülteye giriş puanı, mezuniyet derecesi gibi ölçütlerin dikkate alınması kalite getirecektir. Aksi takdirde mevcut KPSS uygulaması, birçok konuyu fakülte eğitimleri boyunca görmeyen öğretmen adaylarını KPSS kurslarına yönlendirmeye devam edecektir. TOEG, ÖSS ve KPSS ve diğer birçok sınavlar yüzünden çocuklarımız çocukluklarını, gençlerimiz gençliklerini yaşayamaz hale gelmiştir. KPSS'de sadece bilişsel beceriler ölçülerek öğretmen atanmaktadır. Oysa öğretmenlik mesleği duyuşsal özellikleri ağır basan bir meslek dalıdır. Duyuşsal özelliklerin, analiz, sentez ve değerlendirme becerilerinin ise fakülte yıllarında kazandırılması ve meslek öğretmen adaylarına sevdirilmesi gerekmektedir. Öğretmen adayları kendilerini öğretmenlik mesleğine değil, KPSS'ye hazırlamaktadır. Bu itibarla öğretmen yetiştirme sisteminde bir tıkanıklığa ve önemli bir bunalıma sürüklendiğimizi itiraf etmemiz gerekir."
Yorumlar (8)
tef 6 yıl önce
atama bekliyorum
ali 6 yıl önce
makine bölümüne 352 kadro istiyoruz.
atanamayan öğretmen 6 yıl önce
yıllardır atama bekliyoruz,evlenemiyoruz lütfen bu atama sorununa çözüm bulun sayın yetkililer.yıllardır neler çektiğimizi kimse bilmiyor.
himmet 6 yıl önce
:) komik sadece yav kardeşim şu sınavlar neymiş ya ne lanet şeylermiş be yav tabiki bu sendika başkanı arkadaş kendisi sınavsız atandı ya o zamanlar sınav yoktu ipini koparanı öğretmen yapıyorlardı. sendika başkanı arkadaş şu kpss ye girsene kaç puan alıyorsun duyuşsal duyuşsal :) duyuşsal diyor yav :)
sınıfçı ba 6 yıl önce
arkadaşım alan sınavlarını illa ki ana merkezlerde mi yapmanız gerekiyor. 75 dakka için taaaaaa nereden nerelere gidilecek. 21. yüzyıl türkiyemiz için bence büyük ayıp. biz meseli 120 km yol gideceğiz 120 de dönüş toplam en az 250 km . bunun yol masrafı ne olacak yabancı ülkedeki akrabalarıma bunu anlatamıyorum.
fen teknoloji 6 yıl önce
şubatta kalma 530 kadromuzu istiyoruz
özgür 6 yıl önce
sayın topal, bu mükemmel başlık ve kusursuz analizleriniz sonucunda oluşan mükemmel yazınız için yürekten teşekkür ediyorum. evet maalesef ki ülkemizde eğitim kalitesi zaten düşükken son 12yılda akp öğretmen adaylarını kpss de yarış atı gibi davranarak mesleki ideallerini karartmıştır. bu yanlışta her nedense ısrarla devam edilmektedir. ve ayrıca öğretmen atamalrı eskiden olduğu gibi veya sizin belirttiğiniz gibi mezuniyet yılı, mezuniyet derecesi, yerleşme puan önceliklerine göre yapılmakıdır kesinlikle, vesselam...
suzan 6 yıl önce
çok doğru bir başlık öğretmenler mesleğine değil kpssye hazırlanıyor....

Gelişmelerden Haberdar Olun

@