Öğretmenler ve Öğretmen Adayları  MEB'den Müjde Bekliyor

Öğretmenler ve Öğretmen Adayları MEB'den Müjde Bekliyor

Öğretmenler ve Öğretmen Adayları MEB'den Müjde Bekliyor

 Bilişim Öğretmenleri Platformu adına bilişim uzmanı ve yazar Sayın Fatih Akkuş'un katkılarıyla hazırlanan başvuru metni şöyle:

Bugüne kadar başta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Fikri Işık olmak üzere bizler Bilişim Öğretmenleri ve milli eğitime sadakat duygusu ile bağlı olan neferler olarak teknolojinin eğitime adapte edilmesi için gereken ne varsa bunlar için uğraşlar verdik. Bilişim konusu Türkiye için önemli bir konudur ve bizler bu konunun önemini alanın uzman yetkinleri olarak ilgili yetkililere iletmekle hem vicdanen hem de bilime saygı yönünden iletmekle yükümlüyüz. Bu açıdan düşünürsek esasen eğitimde bilişim teknolojileri konusu sadece bizlerin değil tüm Türkiye’nin meselesi ve hatta bir atılım gerçekleştirilemezse bir sorunu haline gelecektir diyebiliriz. Esasen bilişimin ülke ekonomisine ve yaşamına yansımalarını anlamak için uzman olmak ta gerekmiyor.

Ancak millî bir bakış açısıyla bu alanın eğitime adapte edilmesiyle ilgili çalışmaları yürütürken baştan aşağıya tüm uzmanlar ve yetkililerle beraber hareket etmek durumundayız. Birçok alanda yenilikler yaşayan hatta yetkililer tarafından Yeni Türkiye olarak adlandırılan toplumumuzda olması gereken en önemli konulardan bir tanesi de millî eğitimin reforme edilmesidir. Hâlihazırda MEB tarafından özellikle ilk-ortaokulda müfredatın sadeleştirileceğinden bahsedilmektedir. İşte bu yönüyle başlayan değişimin hareketinin devamında olması gereken en önemli yapı taşları Fatih Projesi, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi, Kod Yazma (Komut Kullanma) konularının derhâl hayata geçirilmeleridir. Bir diğer mesele ise bu ders ve projelerin her kademede kesintisiz olmasıdır. Çünkü değişime açık olan bilgisayar bilimlerinin yaşam boyu öğrenme yaklaşımına paralel olarak yürütülmesi en uygun seçenektir. Kesintili bir öğretim yapısı oluşturulduğunda ise bu bilimin doğasına aykırı bir model ortaya konmuş olacaktır ki bu kimsenin istemeyeceği ve millî eğitim vizyonuna ters düşecek bir durum ortaya çıkaracaktır. Tüm bu sebeplerden ötürüdür ki bizler uzman kişiler olarak Bilişim Teknolojileri ve Yazılım derslerinin ilkokuldan başlayarak her kademede zorunlu olarak eğitime adapte edilmesinin gerekliliğini savunmaktayız.

MEB bünyesindeki Talim ve Terbiye Kurulu’na tüm bu konuların acilen gündeme alınıp gerekli adımların bir an önce atılmasını tavsiye etmekteyiz. Tüm eğitim çevrelerinin ve medyanın aynı görüşte olduğu belirtmiş olduğumuz bu durumların gerekli birimler tarafından ivedilikle ele alınacağından şüphemiz olmadığını biliyor olup yüksek güvenimizi ifade etmek istiyoruz.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum