Öğretmenlerin Talebi Gündem Oldu: SANAT VE SPOR RUHUYLA BÜYÜYEN ÇOÇUKLAR...

Öğretmenlerin Talebi Gündem Oldu: SANAT VE SPOR RUHUYLA BÜYÜYEN ÇOÇUKLAR...

Atama Bekleyen Öğretmenlerin Talebi Gündem Oldu: SANAT VE SPOR RUHUYLA BÜYÜYEN ÇOÇUKLAR...

Müzik, resim ve beden eğitimi öğretmenlerinin ortak düzenlediği etkinlik sosyal medyada gündem yarattı. 21. yüzyılın gereksinimleri paralelinde genç insanların yeterliliklerini biçimlendirmesinde en güçlü 2 olgu sanat ve spordur. Bu 2 olgu Avrupa seviyesinde de geniş ölçüde kabul görmektedir ama maalesef Ülkemizde Müzik, resim ve beden eğitimi derslerinin geri planda tutulduğu çok açık bir şekilde görülmektedir. Bunun sonucu olarak da Toplumun, %49'unun hiç sinemaya gitmediği, %39'unun hiç kitap okumadığı, %66'sının konser, tiyatro ya da opera gibi herhangi bir etkinliğe katılmadığı, %81'inin hiçbir enstrüman çalmadığı , %57'sinin video, VCD, DVD ya da internetten film veya dizi izlemediği, %47'sinin hiç dergi okumadığı, %86'sının hiçbir hobi kursuna gitmediği, En sık yapılan aktivitenin ise %85'le TV izlemek olduğu görülüyor .Birçok ülke arasında kültür, sanat ve spor alanında çok gerilerde kaldık . Spor alanında da potansiyelimizi sahaya tam yansıtamıyoruz ve aktif bir toplumdan çok uzağız. Eğitimde  bütün kademelerde özellikle ilkokulda resim, müzik ve beden eğitimi derslerine önem verilmesi, kontenjanlarının arttırılması ve bu derslere kendi alanında uzman öğretmenlerimizin girmesi bu alanlardaki sorunlarının büyük bir bölümünü yıllar içinde çözecektir. 

           Ulu Önder M.Kemal Atatürk'ün dediği gibi Sanatsız ve sporsuz kalan bir ulusun hayat damarları kopmuş gibidir.
Müzik hayattır, Spor ahlak, Uygarlık doruğunun merdivenidir sanat.
Sanat ve spor eğitimin her kademesinde değer görmelidir. Devlet adamlarının da dilinden düşürmediği kültür, sanat ve spor kelimelerinin artık bir sözden ibaret kalmamasını ülkemizin ve çoçuklarımızın geleceğini düşünmelerini  temenni ediyoruz.

MEB PERSONEL.COM / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.