banner476

Özel Eğitim Alan Mezunlarının, Alan Dışı Atamalara Tepkisi Büyüyor

Öğretmen atamaları konusunda son zamanlarda oldukça cimri davranan Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu tutumu öğretmen açığını büyütüyor.

Öğretmen Atamaları 14.01.2018, 21:49
Özel Eğitim Alan Mezunlarının, Alan Dışı Atamalara Tepkisi Büyüyor

Branşa göre atama yapmaktan kaçınan bakanlık, öğretmenlerin alan değişikliği duyurusunu yapması ile birlikte alan savaşı başladı. Bakanlığın alan açıklamasından sonra en çok öğretmen açığı bulunan Özel Eğitim’e hızlandırılmış 540 saatlik kurs ile sınıfçıların atanması Özel Eğitimcilerin ayağa kalkmasına sebep oldu. Özel Eğitimcilerin Twitter üzerinden başlatmış olduğu #MebinAlanDegisikligineHayır kampanyasına ilgi çığ gibi büyüdü.

Özel eğitimcilerin  yapılan haksızlığı kamuoyuna taşınması için yapmış olduğu Özel Eğitimcilerin #MebinAlanDegisikligineHayır  hashtagi bir anda Türkiye gündemine oturdu. Yapılan paylaşımlarda bir çok bölümde öğretmen doluluk oranının yüzde 90 civarında olduğu iddia edilirken, en çok açık bulunan Özel Eğitim’e sertifikalı öğretmenlerin atamasını kabul etmediklerini belirterek Milli Eğitim Bakanı ve diğer devlet yetkilerini etiketleyen Özel Eğitimciler “Siz çocuklarınızı sertifikalı öğretmenlere emanet eder misiniz ?” sorusunu sordular.

En çok öğretmen açığı olan ilk 10 bölüm sıralaması resmi olmayan açıklamalara göre şöyle;

1) Özel Eğitim 19532

2) Din Kültürü 16685

3) İngilizce 15043

4) İlköğretim Mat. 10352

5) Sınıf Öğretmenliği 9086

6) Türkçe 8177

7) Okul Öncesi 6994

8) Rehberlik PDR 6717

9) Fen Bilimleri 6295

10) Beden Eğitimi 5264

    Özel eğitim alan mezunları adına İsmail Nergiz,  tüm özel eğitimcilerin bakanlıktan beklediklerini kaygılarını su şekilde özetledi:

'' Milli Eğitim Bakanlığının alan disi 240 540 saat sertfikayla sinif ve okul oncecileri alanimizda hem ozel hem devlette calistirmasina karsiyiz. 4 yillik mesleki egitim alan bizler dururken, 3000 atama bekleyen arkadasimiz varken bakanlik tayin kaygısı vs icin alan degisikligi yapilmakta. Bu iş sadece atanma meselesi degil engelli ogrenciler ozel cocuklar bizler ozel cocuklara egitim icin ozel yetistirildik.kurs sertifikayla ozel cocuklara alandisi ogretmen ne verebilir? Haberlerde gorursunuz alandisi ogretmen hem cocuga bir sey veremez hemde hayatinda zihensel engelli gormemis siddet vs basvurabiliyor.bir ulkenin gelismisligi engellilere verdigi deger saygiyla olculur. Ak parti hükümetleri doneminde en cok engelli vatandaslara buyuk hizmetler verildi.milli egitimin okadar cok engelli ogretmen acigi varken 3000 ustu mezunu atamazken19000 acigi alandisi degjsikljkle gidermesi hem egitime hem bize hem engelli ogrencilere haksizliktir. suan bizim ozel egitim alan mezunu olarak  atanmış ve öğrenci olan ,atanmamis mezunlarla oluşturduğumuz 40bine yakın kişi ile bize yapılan haksızlıklar için mücadele ediyoruz. Alanın da uzman kişiler gorevlendirlmez ken alan mezunu olmayan kişilerin atanması ilerde mezun olacak alan mezunu öğrencilere büyük haksızlık ve hak baskıdır. Engelli öğrencilerimize gereken değer verilmeli ve onlar ozel öğrenciler olarak özel ogretmen hak etmektedir. Bu düşüncelerimizi çarşamba günü saat 11 de randevu aldığımız sayın Hamza Aydoğdu beye iletecegiz. Kendisine randevu verdiği için çok tesekkur ediyoruz. Umarım sesimiz duyulur ve mağduriyetimiz görülür. Saygılarımızla. Özel Eğitim Alan Öğretmenleri.''

Yorumlar (28)
ismail nergiz 3 yıl önce
Özel öğrencilere özel öğretmen.alan disi atama istemiyoruz.
Hüseyin Göncü 3 yıl önce
Özel eğitim uzmanlık gerektirir!
Mehmet 3 yıl önce
Özel eğitim alan mezunlarındır.
Ali 3 yıl önce
Özel eğitim ve PDR ye yapılan haksızliga bir an önce dur denilmeli, alan dışı atama yapilmamali, işi ehline verin
Galip 3 yıl önce
Özel eğitimciler artık bıktı usandı artık yeterrrrrrrr
Taner 3 yıl önce
Özel eğitim uzmanlık ister
Özel eğitim öğretmeni 3 yıl önce
Alanımıza yapılan bu tür haksız uygulamalara biran önce son verilmeli.
Özeleğitimci 3 yıl önce
Kesinlikle çok yazık olur... Alan değişikliği çocuklara zarar verecek... beyun cerrahı sertifikayla kalp ameliyatina girer mi????
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@