Seçimden önce verilen sözler tutulsun!

Seçimden önce verilen sözler tutulsun!

Öğretmen atamaları için hükümet seçimden önce verilen sözleri tutmalıdır.

 Yeni Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, geçtiğimiz haftalarda 2016 yılı Ağustos-Eylül döneminde öğretmen atamalarının olmayacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından atama bekleyen öğretmenler, eğitimciler, yurttaşlar, eğitime gönül verenler, milletvekilleri, sendikalar bakanın bu açıklamasına karşı oldukça tepki göstermiş ve özellikle sosyal medyada bakanlık ve bakan sert bir şekilde eleştirilmişti. Öyle ki son yıllarda hiç bu kadar tepki çekmeyen Milli Eğitim Bakanlığı, geçen hafta adeta hedef tahtası olmuştu.

Bütün tepkilere rağmen ne Milli Eğitim Bakanı'ndan ne Maliye Bakanı'ndan ne de başbakan'dan gerekli olumlu haber gelmemişti. Atama bekleyen en az 414 bin öğretmen, eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın ve yine eski başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 2016 yılının Ağustos ayında öğretmen atamaları ile ilgili verdiği sözlerin yerine getirilmesini talep ediyor. Ahmet Davutoğlu ve Nabi Avcı şu an halen aynı görevlerde bulunmasalar bile Adalet ve Kalkınma Partisi'nin milletvekilleri olarak halen mecliste görev yapmaya devam etmektedirler.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öğretmen atamaları ve formasyon ile ilgili geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamaları atama bekleyen öğretmenleri heyecanlandırmıştı. Konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, tekrardan açıklama yapmadı. Atama bekleyen öğretmenlerin son umudu da Cumhurbaşkanı Erdoğan. Çünkü başbakan ve bakanlar ile yetkililer asli görev olan öğretmen atamalarını yapmamakta ısrar etmektedir. Burada görev ve halkın beklentisi halkın başkanı olan Cumhurbaşkanıdır. 

Eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın 2016 yılı Ağustos atamalarına ilişkin sözleri ise şöyleydi:

"Sayın Maliye Bakanı 2016'da öngörülen kadro sayısını yaklaşık 78 bin diye açıkladı. Dolayısıyla, bunun içinden biz ne kadar alabilirsek Milli Eğitim olarak onun azamisini almaya çalışacağız. Ama şunu ilgili arkadaşlarımız, öğretmen adaylarımız biliyor ama kamuoyunun da bilmesinde yarar var: Kadro tahsisleri kadro ihdasları, yani kamuda alınacak kişiler için ayrılacak kadrolar kanunla, bütçe kanunuyla öngörülüyor. Dolayısıyla, bizim elimizde evet Şubat atamalarında kullanabileceğimiz 10 bin kadro var, ama biz bunu Şubat ataması için yeterli bulmuyoruz. Bunun üzerine Sayın Başbakan'ın da söylediği gibi mümkün olursa 20 bin daha koymayı öngörüyoruz. Ama bunlar için bizim Meclis'ten en az bir 30-40 binlik kadro almamız lazım. Bu da yetmiyor, kadroyu aldıktan sonra da Maliye Bakanlığı'nın bu aldığımız bütün kadroları 2016 için kullanma iznini bize vermesi gerekiyor. Bunları yapabileceğimizi görüyorum, yani o alanda siyasi irade oluşmuş durumda dolayısıyla, inşallah Şubat ayında 10 binin üzerine yeni alacağımız kadrolarında yarısını ilave edeceğiz. Öteki yarısını niye tutuyoruz? Öteki yarısını da Ağustos atamaları için, çünkü biliyorsunuz öğretmen atamaları KPSS sınavı sonuçlarına göre yapılıyor.

Şimdi Şubat'ta yapılacak olan atamalar geçen yıl ki KPSS puanlarıyla yapılacak. Oysa 2016 Temmuz'unda yapılacak KPSS sınavlarıyla yeni mezun olanlar, bu sınavda başarılı olmayıp, bunda şansını bir daha denemek isteyenler, yani 2016'da yeni bir KPSS yapılacak. Bu KPSS sonuçlarıyla alınan puanlara da bir kontenjan ayırmanız gerekiyor, onu da Ağustos'ta kullanacağız. Dolayısıyla, 2016 bütçesinden bize verilecek olan kadroların yarısını Şubat atamasının üzerine koyacağız, yarısını da inşallah Ağustos'ta kullanacağız. Bu ne kadar çok olursa tabi biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak o kadar memnun oluruz.''


Süreci takip edip 2016 yılı öğretmen atamaları ile ilgili her türlü haberi siz değerli atama bekleyen öğretmenlerimiz ve kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum