Sınıf Öğretmeni İhtiyacı Artıyor

​Sınıf Öğretmenlerine İyi Haber! Sınıf Öğretmeni ihtiyacı artıyor...

Öğretmen Atamaları 22.06.2014, 13:43 22.06.2014, 13:44
Sınıf Öğretmeni İhtiyacı Artıyor
 Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul ve kurumların yönetici ve öğretmen norm kadrolarıyla ilgili yeni yönetmelikle sınıf öğretmeni normunda artış yaşanmıştır. Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan okulların norm kadrolarını arttırılmıştır.
Eski Yönetmelik: Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Okul Ve Kurumların Yönetici Ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin“Sınıf Öğretmeni Norm Kadrosu”başlıklı 10. maddesi (a) fıkrasındaki;“a) İlköğretim okullarında, öğrenci sayısı 10'dan az olmamak koşuluyla her sınıf ve şube için bir sınıf öğretmeni norm kadrosu verilir.”hükümlerine göre belirlenmektedir.

Yeni Yönetmelik: Madde 16- (1) İlkokullarda öğrenci sayısı 10’dan az olmamak şartıyla açılan her şube için 1 sınıf öğretmeni norm kadrosu verilir.

( 2) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan bir derslikli ilkokullarda öğrenci sayısı 10-21’e kadar 1 norm, 21 ve daha fazlası için 2 sınıf öğretmeni normu verilir.

( 3) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan iki veya daha fazla derslikli ilkokullarda öğrenci sayısı 10-21’e kadar 1 norm, 21-41’e kadar 2 norm ve 41 ve daha fazlası için 3 sınıf öğretmeni normu verilir.

Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan eğitim kurumlarının müdür yetkili öğretmenleri, o eğitim kurumundaki öğretmenler için belirlenen norm kadro içinde değerlendirilir.

Norm kadro yönetmeliğinin değişmesinin ardından, Eylül ayında 40 bin öğretmen atanacaktır. Norm kadro değişiklikleri sınıf öğretmenlerine en fazla yarayacaktır. Bir derslikli okulların ve iki veya daha fazla derslikli okulların sınıf öğretmeni normunda artış olduğu için birleştirilmiş sınıf uygulamasındaki okullara daha çok sınıf öğretmeni atanacaktır.

NOT: 40 bin öğretmen atamasının Ağustos ayında yapılacağı duyurulmuştu ancak takvim biraz ileri alınacak olup 40 bin öğretmen ataması Eylül ayının ilk haftasında yapılacaktır.

GAZETEKAMU / ÖZEL HABER - ZEKİ KARA
Yorumlar (72)
Zıt 6 yıl önce
neredeyse her üniversitede bölüm olarak açılan sınıf öğretmenliği bölümleri kapatılmalı (aslında bu çoğu öğretmenlik için geçerli) ve eğitim fakülteleri kapatılmalı ülkede belli kriterlere(coğrafi konum, akademik kalite, ) göre sınırlı sayıda eğitim fakültesi olmalı. öğretmen adayları okulla iç içe olmamalı bu mesleği 1. sınıftan itibaren özümseyerek kazanmalı mezun bir öğretmen alanında yetkin niteliğe sahip olmalı ve eğitim sürecinde ölçme sınıf geçmede esneklik olmamalı(ya yeterliğe sahip olursun ya da geçemezsin). uzun vadeli öğretmen ihtiyaç planlaması yapılıp ona uygun olarak fakültelerdeki kontenjanlar her sene güncellenmeli bir öz eleştiri atanmak isteyen öğretmenlere hiç şunu sor dunuz mu atansam aldığım parayı hak edecek ve bu ülkenin geleceğini oluşturacak çocuklara ni̇teli̇kli̇ öğretmen olabi̇li̇r mi̇yi̇m?
2012 6 yıl önce
324 mağduriyeti hala devam ediyor puanlar taban yaptı mezun sayısında patlama oldu yetkililer artık bu sorunu görmezden gelmesinler en az 5 6 binlik biatama yapsınlar ki bölüm bi nebze olsun nefes alabilsin
türkçe 6 yıl önce
bu sitenin yöneticileri sınıfçılara ayrı bir sempati duyuyor niyese...önce norm fazlaları kendi bölümüne dönsün
adsız 42 6 yıl önce
halihazırda norm fazlası öğretmenler açıkta beklerken yani fazlalık varken nasıl sınıf öğretmeni ihtiyacı artıyor anlamak zor önce fazlalıkları yerleştirin
palavra 6 yıl önce
sınıf öğretmenine ihtiyacın artması için 4+4+4 sisteminin değişmesi gerekiyor! ama sistem değişmedi, sınıfçılar bu zamana kadar zaten yeterince atandı. en çok ihtiyaç branş öğretmenlerinedir.
!!!!!!!!!! 6 yıl önce
sınıfçıları çekemeyenler!!! inşallah gün gelir bi sistem değişikliğiyle siz de sınıfçıların yaşadığı hayal kırıklığını yaşarsınız!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 4-5 yıl önce sınıfçıların hangi puan ve sıralamalarla yerleştiklerine bi bakın da söylediklerinizden utanın!!!!!!!!!!!!!!!!
sınıff 80 puan 6 yıl önce
yaa bu haberin aslı ne kadar doğrudur ve bu yıl ki atamaları etkilker mi acabaa
ücretlilere 6 yıl önce
ücretli öğretmenlik yapanlar vazgecsin yapmaktan nasıl artar açık. boş kadro için kadrolu atama yapılır. yerleri dolması için 4 ay sınıf boş olacak hali yok ya
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@