Sosyal Bilgiler Öğretmenleri haklarını talep ediyor

Sosyal Bilgiler Öğretmenleri haklarını talep ediyor

Atama bekleyen binlerce Sosyal Bilgiler öğretmeni artık haklarının iade edilmesini bekliyor.

 Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere uzun yıllardır öğretmen ataması gerçekleştiriyor. Yapılan atamalarda branş bazında kontenjan dağılımı malesef tamamen şansa dayalı oluyor. Norm açıkları ve ilgili branştaki ihtiyaçlar kısmen olsa da tamamen göz önüne alınıp adil dağılım yapılmıyor.

Öğretmen atamaları, 2000 yılından sonra yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı ve ilk defa 2013 yılında hayata geçirilen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi ile yapılıyor. Yapılan atamalar için Genel Yetenek Genel Kültür testinin %30'u Eğitim Bilimleri Testi'nin %20'si ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nin %50'si alınarak KPSS P121 puanı ile atamalar gerçekleştiriliyor.

Sosyal Bilgiler öğretmenleri KPSS P121 puan türünde çok yüksek puanlar almalarına rağmen atamaları gerçekleştirilmiyor ve buna bahane olarak norm açığının olmaması gösteriliyor. Öte yandan da üniversitelerin eğitim fakültelerine öğrenci alımları devam ediyor. Sosyal Bilgiler öğretmenleri artık haklarını talep ediyor ve yıllardır atama beklemekten öğretmenlik heyecanlarını yitirmeye yakın olduklarını dile getiriyor.

Atama bekleyen öğretmen sayısı bilindiği üzere 414 bini aşmış durumda. Bu sayı içerisinde atama bekleyen Sosyal Bilgiler öğretmeni sayısı son 5 yılda 22 bin ile 27 bin arasında değişmektedir. Ortalama olarak atama bekleyen Sosyal Bilgiler öğretmeni sayısı ise 25000 dolaylarındadır. Bu sayı korkunçtur. Milli Eğitim Bakanlığının, YÖK'ün ve Üniversitelerin bu duruma acilen çözüm bulması gerekmekte, üniversitelerdeki Sosyal Bilgiler Öğretmenliği lisans programı derhal kapatılmalıdır.

Öte yandan Sosyal Bilgiler öğretmenleri için mevcut norm açıklarına acilen atama yapılmalı ve yeni norm alanları oluşturularak bekleyen işsiz öğretmenler istihdam edilmeli ve ataması yapılmayan bir tek Sosyal Bilgiler öğretmeni kalmayana dek üniversitelerin bu bölümlerine öğrenci alımları süresiz olarak durdurulmalıdır.

Atama bekleyen Sosyal Bilgiler Öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, başbakanlık ve ilgililerden acil olarak olumlu haberler beklemektedir.

Ataması yapılmayan 25000 Sosyal Bilgiler öğretmeni adına...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum