banner476

Şubat ayı öğretmen ataması başvuruları tarihleri belli oldu

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Şubat ayı öğretmen atamalarında kesin tarih verdi. Bakan Avcı 30 bin öğretmen atamasının 11 Şubat'ta yapılacağını duyurdu. İşte öğretmen atamaları başvuru tarihleri...

Öğretmen Atamaları 20.01.2016, 12:00
Şubat ayı öğretmen ataması başvuruları tarihleri belli oldu
 Öğretmen ataması konusunda atılacak adımlar her sene olduğu gibi yeni yılda da umutla bekleniyor. Binlerce öğretmen adayı öğretmen atamalarında Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılacak açıklama merakla bekliyor. Ağustos ayında gerçekleştirilen atamalarının ardından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, şubat ayında 30 bin öğretmen ataması yapılacağını ve stajyer öğretmenlik sistemine geçileceğini açıklanmıştı. Ancak yılda iki kez gerçekleştirilen atamaların Ağustos ayından sonra Şubat ayında gerçekleştirileceği  
duyurulmuş ama öğretmen atamalarında kesin bir tarih verilmemişti. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 30 bin öğretmen ataması ve öğretmen atama başvurularında tarih verdi. Avcı'nın yaptığı değerlendirmeler daha sonra MEB'in sosyal medya hesabından paylaşıldı.

ŞUBAT AYI ÖĞRETMEN ATAMALARI TARİHİ

Ülke TV'de yayınlanan Akşam Baskısı programının canlı yayın konuğu olan Bakan Avcı, 30 bin öğretmen atamasının 11 Şubat'ta yapılacağını açıkladı. Bakan Avcı öğretmen atamaları için branş dağılımlarının ise 27 Ocak'ta açıklanacağını belirtti. Atamalar için başvuruların 2-8 Şubat tarihleri arasında alınacağını belirten Milli Eğitim Bakanı, atanan öğretmenlere verilecek oryantasyon eğitimlerini, öğretmenlerin isteklerine bağlı olarak bulundukları ya da atandıkları ilde alabileceklerini bildirdi.

Avcı, oryantasyon eğitimlerini alacak öğretmenlere deneyimli öğretmenlerin danışmanlık edeceğini belirterek, "Meslekte en az 10 yılı tamamlamış, öğretmenlerimizden danışman tayin ediyoruz. Öğretmenler değişik okul türlerinde değişik hocaların dersine girecek. Atamaları yapıldıktan itibaren maaşlarını almaya başlayacaklar. Eğitim süresince de maaşlarını alacaklar" şeklinde konuştu.

DEVAMSIZLIKLARINI SAYMIYORUZ'

Öğretmen atamalarının yanında doğuda yaşanan terör olayları nedeniyle eğitimine devam edemeyen öğrencilere de değinen Avcı, atışmaların yaşandığı bölgelerde eğitim öğretime devam edemeyen yaklaşık 91 bin öğrenciyi mağdur etmeyecek gerekli düzenlemelerin yapıldığını belirtti. Bakan Avcı, "8'inci ve 12'nci sınıfta olup da eğitimine mani olunmuş olan öğrencilerimizin nasıl bir telafi eğitimi alacağı ile ilgili planlarımızı yaptık. Sömestrda bu öğrencilerimizi elverişli, pansiyonu olan okullarımızda telafi eğitimine alacağız. Şimdi tek tek ailelerle temas kuruluyor. Çocuklarımızın inşallah bu süre içerisinde telafi eğitimini yapmış olacağız" diye konuştu. Okula gidemeyen öğrencilerin 

devamsızlıklarının sayılmayacağını belirten Milli Eğitim Bakanı, "Eğitimi aksamış çocuklar merak etmesinler. Onların devamsızlıklarını saymıyoruz. Onları mağdur etmeyecek düzenlemelerimizi yaptık" açıklamasında bulundu.

YARIYIL TATİLİNDE ÖDEV VERİLMEYECEK

Yarıyıl tatilinde öğrencilere ödev verilmemesi konusunda 81 il müdürlüklerine gönderilen yazıyla ilgili de konuşan Avcı, "Çok zevkle imzaladığım bir genelge o. Tatil bunun için var. Öğrenciler dinlensinler istiyoruz" dedi. 22 Ocak Cuma günü, 17 milyon 535 bin 236 öğrenciye, 60 bin 381 okulda karne verileceğini belirten Bakan Avcı, "Tatilde velilerimize de rica ediyoruz çocukları yormasınlar" diyerek sözlerini tamamladı.

STAJYER ÖĞRETMEN UYGULAMASI

Öte yandan Bakan Avcı'nın geçen haftalarda yaptığı açıklamaya göre geçen seneden kalan 10 binlik kadro ve bu yıl ihdas edilen kadroların yarısıyla birlikte toplam 30 bin öğretmen atamasında stajyer öğretmenlik uygulamasına da geçilecek. Şubat ayında atanacak 30 bin öğretmen atamasında ilk kez uygulamaya geçirilecek stajyer öğretmenlik için danışman öğretmenler seçilecek en az 10 yıl öğretmenlik yapmış, ulusal veya uluslararası projelerde görev almış, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılım sağlamış, iletişim beceresi ve temsil yeteneği güçlü, mesleğinde temayüz etmiş olan öğretmenler danışman öğretmen olarak görev alabilecek.

HAFTADA 5 GÜN STAJ

Görevde 10 yılını tamamlamış danışman öğretmenler, yeni atananlara ders verecek. Atanan öğretmenlerin derslerine girmesini ve ders anlatım tekniklerini, öğrenci psikolojisini, ödev verme yöntemini anlamasını sağlayacak. Atanan öğretmenler, okul müdürü ve il milli eğitim müdürünün yanında iş ve işlemleri de öğrenecek. Resmi yazışma ve kurumlar arası işlem yapma yöntemleri öğretilecek. Atanan öğretmenler haftanın 5 günü staj yapacak. 3 gün okulda, 1 gün okul müdürünün yanında, 1 gün de il milli eğitim müdürünün yanında iş öğrenecek.

www.mynet.com
Yorumlar (23)
Özelde çalışıp atanacak olanlar 5 yıl önce
mesela benim özel okulda 4. yılım. ben de tabii yutulacak mıyım bu sisteme? bununla ilgili bilgisi olan var mı?
Sinif 5 bin kusur 5 yıl önce
İhtiyaca gore alım. Düşük puanlı bölümler atanirsa bize 10 bin
Sinif 5 bin kusur 5 yıl önce
İhtiyaca gore alım istiyoruz. Kontnjanmiz kirpilmasin.illa kirplcakca 65 75 puanla atanan bölümlerin kirpilsin
atama 5 yıl önce
Umarim dediginiz gibi branslarda genel açığın yüzde 33 u alınır ve yine belirttiğiniz gibi en çok ingilizceye verilir
B 5 yıl önce
Allah Nabi açıdan razi olsun
İnşAllah lise matematik öğretmenleri de atanır
İlköğretim matematik buse 5 yıl önce
4000 talep hakkımızdır!!!!
İlköğretim matematik şeyda 5 yıl önce
4000 birliğinde hemfikiriz!!!
İlköğretim...matematik 5 yıl önce
Teog ve açıklar dikkate alınırsa 4000 hakkımızdır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@