Suriyeli Öğrenciler için KPSS'siz Öğretmen İstihdamı

Suriyeli Öğrenciler için KPSS'siz Öğretmen İstihdamı

Suriyeli öğrenciler için binlerce öğretmen alımı gerçekleştirilecek. İşte detaylar...

Milli Eğitim Bakanlığı, suriyeli öğrenciler için öğretmen istihdam edecek. Öğretmen istihdamını İl Milli Eğitim Müdürlükleri ilgili ildeki ihtiyaca göre gerçekleştirecek. Alımlar neye göre nasıl yapılacak? sorularının cevabı ise bilinmiyor. Kesin olan şu ki 2016 KPSS/ÖABT puanı olmadan işe alımlar gerçekleştirilecek. Detayları ve ilan sürecini İl Milli Eğitim Müdürlükleri yönetecek.

SURİYELİ ÖĞRENCİLER İÇİN İSTİHDAM EDİLEN ÖĞRETMENLERİN STATÜSÜ NE OLACAK?

İstihdam edilecek öğretmenlerin maaşı 2.600 TL olacak. Sözleşmeler 5 yıl için imzalanacak ve ilgili kişi bu süre zarfında atanırsa herhangi bir tazminat ödemeyecek. Keyfi ayrılma durumlarında ise bazı yaptırımlar olabilir. Özellikle tazminat ödemek zorunda kalınabilir.

HANGİ BRANŞLARDA ALIM OLACAK?

Suriyeliler için alınacak sözleşmeli öğretmenler şu branşlardan seçilecek:

-Sınıf Öğretmenliği
-Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği
-Türkçe Öğretmenliği

*Bu 3 branşta gerçekleştirilecek sözleşmeli alımlar için Lisans mezunu olmuş olma şartı aranacak.

Alınacak Sözleşmeli/Ücretli öğretmenler 1 yıllık eğitimden geçip Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınlayacağı takvime göre ilgili illerde göreve başlayacaklar. Öğretmenlere yılın her ayının maaş verilip verilmeyeceği ise şu an için bilinmiyor.

ALIM SAYISI NE KADAR OLACAK?

Alım sayısı kesin olmamakla birlikte bilindiği üzere ülkemizde 2 milyonun üzerinde Suriyeli mülteci bulunuyor. Sayı, çok yüksek olmamakla birlikte hatrı sayılır kadar öğretmen alımı olacağı düşünülüyor. Yapılacak alımlara yoğun başvuru olması bekleniyor, keza bakanlık bu öğretmenleri belirli bir süre sonra kadroya alabilir. Yapılan alımlarda özellikle Sınıf öğretmenliği branşından fazla alım olacağı tahmin ediliyor.


DETAYLAR NEREDEN ÖĞRENİLEBİLİR?

Başvuracak adaylar, detayları bulunduğu ilin İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden öğrenebilirler.

Konu ile ilgili detaylar açığa çıktıkça siz değerli atama bekleyen öğretmenlerimizle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum