Teknik Öğretmenler Atama Bekliyor

Teknik Öğretmenler Atama Bekliyor

Atama bekleyen teknik öğretmenler artık haklarının verilmesini bekliyor.

Son 15 yıldır yapılan KPSS ve son 3 yıldır yapılan ÖABT sınavları ile Milli Eğitim Bakanlığı yılda 2 defa olmak üzere öğretmen atamaları gerçekleştiriyor. Öğretmen atamaları bakanlığa ihdas edilen kadro ve bu ihdas kadrosuna Maliye Bakanlığı'nın izin verdiği ölçüde gerçekleştiriliyor. Atamalar ise bilindiği üzere Ağustos-Eylül dönemi ve Ocak-Şubat dönemlerinde gerçekleştiriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı toplam kadroyu en çok ihtiyaç olan branşlar arasında kısmen de olsa adaletli bir şekilde dağıtmaya çalışıyor fakat atama bekleyen öğretmenler hemen her atama döneminde dağıtılan kadroları adil bulmuyor. Dağıtılan bu kadrolar arasında teknik öğretmenlere düşen sayılar ise bazı atama dönemlerinde gülünç olacak kadar komik oluyor. Öyle ki bazı branşlara 50-100 kontenjan bile verilmiyor.

Atama bekleyen öğretmenlerin içerisinde olan Teknik öğretmenler de öncelikle 2016 yılı Ağustos-Eylül döneminde 50 bin öğretmen ataması gerçekleştirilmesini talep ediyor ve daha sonra yapılacak atamalarda branş bazında kontenjan dağılımlarının adil olmasını ve yıllardır yenen teknik öğretmenlerin haklarının iade edilmesini talep ediyorlar. Bu haklı taleplerinde ısrar eden Teknik öğretmenler yıllardır atama beklemekten oldukça yıprandıklarını belirtiyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 2016 yılı Ağustos-Eylül döneminde 50 bin ve 2017 yılı Şubat döneminde öğretmen açığının tamamının(en az 60 bin daha) kapatılması talep ediliyor. Bu taleplere ne cevap verilecek? 2016 yılı Ağustos ayında ne kadar öğretmen alınacak? Şubat ayında alım sayısı ne olacak? Ve en önemlisi teknik öğretmenlerin hakları yine ezilecek mi? gibi soruların cevapları merak ediliyor. Özellikle de teknik öğretmenler neler olup biteceğini merakla bekliyor.

Konunun yakından takipçisi olup 2016 yılı öğretmen atamaları ve teknik öğretmenlerle ilgili tüm gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum