Türk Dili ve Edebiyat Öğretmenleri Artık İsyan etti, atama bekliyor

Türk Dili ve Edebiyat Öğretmenleri Artık İsyan etti, atama bekliyor

Bu branştaki öğretmenler isyan bayrağını çekti! Artık öğretmen atamaları gerçekleştirilmelidir.

 Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ağustosta atama olmaması yönünde başlattığı çalışma başarıya ulaşmak üzere. Bilindiği üzere bakanlık atama yapılmaması için elinden gelen gayreti özenle günlerdir sarf etmekte, atama bekleyen öğretmenlerin umurlarında olmadığını her seferinde defaatle vurgulamaktadırlar. Öte yandan müsteşar ve diğer yetkililerin de ağızlarını bıçak açmamakta, adeta haksızlığa göz yummaktadırlar.

 Atama bekleyen 414 bin öğretmenden öyle bir branş varki atanma ihtimalleri neredeyse virgüllerle %1'lerle ifade ediliyor. Onlar Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunları. Geçtiğimiz yıl bilindiği üzere formasyon belgesi ile birlikte yaklaşık 44 bin Edebiyat öğretmeni sınava girmişti. Bu yıl ise bu sayının yine mezun ve formasyonlarla birlikte 48 bini aşacağı düşünülüyor. 
 
 Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri aşağı yukarı 50 bin kişilik bir kitleyi oluşturuyor. Bu öğretmenler artık formasyon ve üniversite öğrenci sayısının dengelenmesini ve atamalarının yapılmasını talep ediyor. Aslında atama bekleyen bir çok branş kan ağlıyor fakat Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin sorunları ayrıca sayı olarak da çok fazla.

 Milli Eğitim Bakanlığı da malesef herhangi bir çalışma yapmayıp, görevinin ifa etmemektedir. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin gasp edilen hakları derhal iade edilmeli ve atamaları yapılmalıdır.

 Yüz binlerce öğretmenin işsiz kalıp, öğretmenlik mesleğinin ayaklar altına alınıp manevi değerinin yok sayıldığı şu günlerde bu durumlara en alttan en üste müsebbip olan, ses çıkarmayan her kim varsa tarih onları unutmayacak, kapkara harflerle soğuk betonlara kazıyacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum