Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerinin Haklı Talepleri

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerinin Haklı Talepleri

Mağdur Bir Bölüm: Türk Dili ve Edebiyatı

MEB PERSONEL.COM sitemize yazan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri, atama mağduru olduklarını söyleyerek 3 bin kontenjan talebinde bulunuyor. İşte Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin sitemize ulaşan öğretmen atamaları talep yazısı:

Mağdur Bir Bölüm: Türk Dili ve Edebiyatı

Sözleşmeli öğretmenlik atamalarında en mağdur bölümlerin başında gelen Türk Dili ve Edebiyatı her geçen gün mağduriyetine bir yenisini daha ekliyor. Daha önceki haberimizde mağduriyetin sebeplerine değinmiştik. Tekrar hatırlatmak gerekirse bu mağduriyetler; karma alım adaletsizliği, alan değişikliği, ücretli ve dershaneci öğretmen atamaları ile ders sayısının düşürülmesidir. Bu etkenler incelendiği zaman bölüm adeta erimiştir.

Yakın zamanda açıklanan 2020 KPSS ÖABT’de Türk Dili ve Edebiyatı için sınava giren kişi sayısı yaklaşık 40 binlerdedir. Bu sayı göz önüne alındığında çoğu ilçenin nüfusundan fazladır. Bu bölüm mezunları öğretmenlikten çok polislik ve kutsal meslek askerlik gibi alanlara yönelmektedir. Bu durumda binlerce Türk Dili ve Edebiyatı mezunu öğretmen arkadaşımız mevcut.

Türk Dili ve Edebiyatı özelikle AÖf’ün açılmasıyla mezun sayısını katlamıştır. Bu sayı sürekli artmaktadır. Özellikle alan değişikliği yapmak isteyen öğretmenler için alternatif bir branş konumuna dönüşmüştür. Bu bölümün AÖF’ünün olması Ahmet Hamdi Tanpınar, Mehmet Kaplan gibi araştırmacı-yazarların hedeflediği öğretmen nitelemelerinden yoksun öğretmenler ortaya çıkacaktır. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü Âşık Paşa zamanında olduğu gibi günümüzde de öksüzdür. Kimse bu bölüme sahip çıkmamaktadır. Adını duyan dahi atama olmayacağından dem vurmaktadır. Uzaktan Eğitim ve ÖABT hocaları -birkaç istisna dışında- bölüme gereken desteği ses duyurma bazında vermemektedir.

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri bu sene Twitter’da ses getirmeye devam ediyor. Her Cuma saat 19.00’da kendi gününde kendi saatinde etkinlikler yapacaklarını duyurdular. Daha önce yapılan etkinliklerde kullanılan etiketler:

#edebiyata2binhayat
#dirilişedebiyat3bin
Edebiyata ÜçbinNefes
#UyanışEdebiyat3Bin
Edebiyatta Reform3Bin

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerinin Talepleri Eğitimde Reform için Öğretmen Atamalarının Artırılması

  • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Eğitim-Öğretimde Reform projesinin atamalara yansımasını bekliyoruz: “Önümüzdeki dönemde önceliğimiz aileden başlayarak çocuklarımızı hakkıyla yetiştirmek şarttır… Lise dönemini artık ruhu zenginleşmiş, kendini tanımış yapabileceklerini bilen gençlerimizin somut alanlara yöneleceği bir eğitim öğretim süreci olarak tasarlamalıyız…”

  • Sayıştay raporunu incelediğimizde öğretmen açığı sayısının 130 binden fazla olduğu anlaşılıyor.

  • 4+4+4 Eğitim sistemi dolayısıyla liselere yaklaşık 600 bin yeni öğrencinin katılımı özellikle lise branşlarına atama konusunda olumlu yansıyacaktır.

  • Temel ders olan Türk Dili ve Edebiyatı’nın artık mağdur olmadığı bir atama dönemini umuyoruz ve yaklaşık 60 bin öğretmen atamasında 3 bin kontenjan umuyoruz.

Sesimizi duyurmak için bizlere yardımcı olan MEBPERSONEL Ailesi’ne teşekkürü bir borç biliriz.

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum