banner476

Türkçe Öğretmenlerinden MEB'e Açık Mektup

Neden Türkçe Öğretmenliğine en az 5 bin kontenjan verilmeli?

Öğretmen Atamaları 14.08.2014, 14:42 14.08.2014, 14:43
Türkçe Öğretmenlerinden MEB'e Açık Mektup
 Neden Türkçe Öğretmenliğine en az 5 bin kontenjan verilmeli?
1. Milli Eğitim Bakanlığı'nın temel aldığı ve OECD ülkelerinin katıldığı, öğrenci başarılarının bilimsel ve uluslararası geçerlilikte ölçüldüğü sınav olan PISA raporları açıkça göstermektedir ki: " Tüm ders ve öğrenci başarılarının ilk aşaması okuduğunu anlama becerisi dolayısıyla anadili öğrenme süreci (Türkçe dersi) vasıtasıyla ve ilgili derslerdeki başarısıyla olur. Öğrencilerimizde okuduğunu anlama becerisi düzeyi gelişmiş ülkelerin öğrencilerine oranla oldukça geride kalmıştır. Sorunun çözümü Türkçe Eğitimi alanında yetişmiş öğretmenlerin bu süreçte(derslerde) yeni MEB(2006) Programına uygun etkinlikler ve dört temel dil becerisini gelişimini sağlayan bir anlayışla olacaktır.
Türkiye'deki öğretim faaliyetlerinin ve akademik sosyal başarısızlığının temelinde yeterli ve nitelikli öğretmen azlığı, etkinliklerin yeterli sürede uzman öğretmenlerce uygulanmaması vardır..."
2. 4+4+4 eğitim sistemine girişle birlikte Türkçe dersi, saat bazında artmış öğrencilerin 5. sınıftan itibaren anadili örenme ve temel dil becerisi ediniminin ancak Türkçe Öğretmenleri tarafından sağlanacağı zaruriyeti doğmuştur.
3. Öğrencilerin yaşam boyu kazanacakları bilişsel, akademik, sosyal tüm becerilerin gelişimini sağlayacak ve tüm kritik süreçleri kapsayan(dil becerileri bağlamında) Türkçe dersleri ücretli öğretmen diye nitelendirilen gerekli akademik donanıma sahip olmayan kişilere bırakılamayacak kadar önemlidir zira bu ülkenin her gencinin dilini doğru bir şekilde öğrenebilmesi edebi hassasiyeti kazanması ancak branş öğretmeni uzmanlığıyla (Türkçe Öğretmeni) sağlanır ve bu her vatandaşımızın en doğal hakkıdır. Ayrıca ücretli öğretmenlik sistemi eğitimde süreklilik ve kaliteyi düşürmektedir. Sonuç olarak kadrolu daha çok Türkçe öğretmenlerine ihtiyaç vardır.
4. Yeni MEB 2005 öğretim programlarının tümünde yani ortaokul tüm derslerin öğretim programında Türkçe ‘ye hassasiyet başat unsurdur. "Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanmak" programın temel hedefini ve felsefesini oluşturur.
5. Geçmiş yıllarda ne yazık ki sistem değişikliği gerekçesiyle Türkçe derslerine başka branşlardan öğretmen geçişleri olmuş bu anlamda branşımıza geçen yaklaşık 4000 öğretmenle Türkçe öğretmenliği branşımız mağdur edilmiştir. Öğrencilerimizin dersine asıl alanı farklı olan hocalarımız girmeye devam etmektedir. Bu noktada bugün çok sayıda mezunumuz mağdur olmaktadır.
Bu bağlamda yeni programı bilen ve programın ruhunu içselleştirmiş ve uygulamaya hazır onlarca Türkçe öğretmeni atama beklemektedir
NOT: Bu metin hazırlanırken çok sayıda akademik makaleden ve  http://pisa.meb.gov.tr/
Adresindeki verilerden yararlanılmıştır.
2014 EYLÜL ATAMA BEKLEYEN TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİ
Yorumlar (58)
ahmet 6 yıl önce
er branşın atanamıyor diye haberini yapıyorsunuz birazda bilgileri haber yapın en çok çalışan fakat en az bölümünsizinde haberciliğinize yazık
yeni Türkiye 6 yıl önce
işte türkçe öğretmenleri farkini göstermiş. amaç ilk önce dilimizi geliştirmek olmali ve bunun anahtari da türkçe öğretmenlerinden geçiyor. okuduğunu anlamayan bir nesile istediğin kadar ingilizce öğret sonuç hüsran olur.
emrah 6 yıl önce
hepimiz biliyoruz ki okullarda binlerce türkçe öğretmeni açığı var ve maalesef bu açık ücretli öğretmenlerle bazende norm fazlası diye başka branşlardan (sınıf öğretmenleri) türkçe öğretmenliğine geçirilen öğretmenlerle doldurulmaya çalışılmaktadır. bu durum türkçe öğretmenlerine olduğu kadar türkçeye , anadilini en doğru şekilde öğrenme hakkına sahip öğrencilerimize de yapılan büyük bir haksızlıktır. okullarımızın , öğrencilerimizin başarısına baktığımız zaman genel bir başarısızlığın eğitimimize hakim olduğunu görüyoruz. bu duruma çözüm yolu öğretmen atamalarından geçer .en önemli çözüm yolu da eğitim sisteminin ve toplumun temelini oluşturan türkçeye önem vermekten geçer.
türkçeye gereken önemin verilmesi ,4+4+4 sisteminden sonra en fazla ders saatinin türkçe dersine ait olması, son yapılan sınavlarda türkçe ortalamalarının düşmesi gibi daha sayamadığımız birçok nedenden ötürü türkçe öğretmenliğine en az 5000 atama yapılmasını istiyoruz .
sosyal bilgiler 6 yıl önce
2012 de 4000 bin 2013 de 4000 atama gördü türkçe sosyal bu rakama hiç ama hiç yaklaşamadı yarısını bile zor aldı. allahınızı seversenız sosyal bilgilere 5.000 atama yeter artık
Fen 6 yıl önce
Yazıklar olsun fen bilgisi haberı neden yapılmıyor. Ayıp bu yaptıgınız haksızlık. Fen ve teknoloji ögretmenlerı 4000 atama ıstıyor haberı yapmak cok mu zor...!!!!
engın saygın 6 yıl önce
turkce ogretmenlerı 7000 atama ıstıyor.. sesımızı duyun sayın bakanım ..ıcraatlerınızle turkce ogretmenlerını hep memnun ettınız yıne etceksınız emınız..
Dilimiz Türkçe 6 yıl önce
bir matematik sorusu bile turkce olarak anlasilmadiginda cozulemiyor.lutfen turkceyi es geckeyin ve gerekli atamayi yapin.diline sahip cikmayan uluslar yok olmaya mahkumdur.gerek sinifcilarin alanimiza gecmesi gerek ortalamanin en yükseginin turkcede olmasi atanma yolunun en buyuk isiklari .lutfen duyarli olalım ve turkceye gereken atamayi yapalim
Türkçe Öğretmeni 6 yıl önce
turkcenin layığı budur. en fazla ders saatine sahip ana branş 4 bini hak ediyor en yüksek ortalama ile. yuksek netlerle atama bekliyoruz. ücretlilerle bu is olmuyor. durum ortada. türkce kötü ise bütün dersler kötü olmaya mahkûmdur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@