banner476

Ücretli Öğretmenlere Kadro Verilecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan ücretli öğretmenler, özel dershane öğretmenlerinin devlete ait okullarda karolu öğretmen yapılmasına rağmen, kendilerine bu hakkınverilmemesinden şikayetçiler.

Öğretmen Atamaları 05.05.2015, 14:05 05.05.2015, 14:10
Ücretli Öğretmenlere Kadro Verilecek mi?

 Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan ücretli öğretmenler, özel dershane öğretmenlerinin devlete ait okullarda karolu öğretmen yapılmasına rağmen, kendilerine bu hakkın

verilmemesinden şikayetçiler.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında yaklaşık 80.000 ücretli öğretmen görev yapıyor. Öğretmeninin olmadığı okullarda eğitimin aksamadan yürümesi için yıllardır büyük fedakarlıklar üstelenen bu öğretmenler, taşeron işçilerin bile kadrolu memur yapılmasına rağmen, kendilerinin görmezden gelinmesine çok kırgınlar.

Sosyal medyada oluşturdukları gruplarla bir araya gelen binlerce ücretli öğretmen, kendi aralarında bu haksızlığı tartışıyor. Yol parası ve servisi olmayan, yemek verilmeyen, sigortası tam yatmayan, maaşının ne kadar ve ne zaman yatacağı belli olmayan ücretli öğretmenler, bu kadar kötü çalışma şartlarına sadece öğretmenlik aşkı için katlandıklarını söylüyorlar.

Markette çalışan ilkokul mezunu kasiyerin, fabrikada çalışan işçinin kendilerinden daha iyi şatlarda çalıştığını vurgulayan öğretmenler
şöyle diyor:

“Olumsuz çalışma koşullarına öğretmenlik aşkı için katlanıyoruz ancak bizim bu aşkımız istismar ediliyor. Özel dershane öğretmenleri bile kadrolu öğretmen yapılıyor, Milli Eğitim Bankalığı’nın öğretmen açığını kapatıyoruz, eğitimin aksamadan yürümesi için fedakarlıklar gösteriyoruz, ancak taşeron işçiye, özel dershane öğretmenine verilen haklar bize verilmiyor.”

Üç ay vekil Kur’an Kursu öğretmenliği yapanların kadrolu memur yapıldığını belirten öğretmenler 12.07.2013 tarihinde kabul edilen 6495 sayılı kanunu örnek olarak gösteriyorlar:

“MADDE 7- 633 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. 
GEÇİCİ MADDE 18- 30/6/2013 tarihi itibarıyla Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur?an kurslarında vekil Kur’an kursu öğreticisi olarak görev yapmakta olanlar ile 4/5/2005 ile 30/6/2013 tarihleri arasında en az üç ay süreyle Başkanlığa bağlı Kur’an kurslarında vekil Kur’an kursu öğreticisi olarak görev yapmış olanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde müracaat etmeleri hâlinde, yeterlilik belgesine sahip olmaları koşuluyla Başkanlık tarafından Kur’an kursu öğreticisi kadrosuna atanırlar.”

Kadrolu öğretmenle aynı işi yaptıklarını, KPSS puanlarının 50 ile atananlardan yüksek olduğunu, eğitim fakültesi mezunu veya formasyonlarının bulunduğunu, ancak boş kadrolara yeterli atama yapılmadığı için ücretli öğretmenlik yaptıklarını belirten öğretmenler, yargı kararlarına göre yaptıkları işin geçici işlerden olmadığını ve işlerinin kariyer meslekler sınıfından olduğunu savunuyorlar.

Belediyelerde çalışan taşeron işçilerin bile kadrolu memur yapıldığını belirten öğretmenler, hükümetin kendilerine de bu hakkı vermesini istiyorlar.

Diğer siyasi partilerin ücretli öğretmenlere kadro sözü verdiğini, ancak mevcut hükümetten bu yönde bir adım göremediklerini belirtiyorlar. Ne kadar çok atama yapılırsa yapılsın, kopya vb. nedenlerle sürekli mağdur olan bir kesimin yıllardır beklediğini belirten öğretmenler, aileleriyle birlikte binlerce kişinin seçim sonuçlarını etkileyebileceğini düşünüyorlar.
Yorumlar (57)
ogrt 5 yıl önce
Asıl kadrolu atanmayi ücretli öğretmenlik yapanlar hakkediyor ...Dersane öğretmenleri değil...mebin öğretmen ihtiyacını ve eksikliğini yıllardır ücretli öğretmenlik yapanlar çekti..eğitim fakültesi mezunu olan belirli bir süre ücretli öğretmenlik yapanlara da bu şans tanınmalı...nabi avcı ve sendikaların ücretli öğretmenlerin yıllardır yaptığı bu hizmeti görmeleri gerekir...mebin okullarında yıllardır az maaşa dersane ogretmenleri değil ücretli öğretmenlerin öğretmenlik yaptıklarını ve haklarının en kısa zamanda verilmesi gerektiğini düşünüyorum...
fatma 5 yıl önce
3 yıldır gorev yapiyorum sorumlulugumuz aynı ama maaş olarak Sgk olarak eksik 1000 tl dahi olsa maas kadro istiyoruz
ismet 5 yıl önce
teşekkürler mebpersonel.com sitesi. üç gün belediyede çalışan taşeron işçiyi bile kadrolu yaptılar, ücretli öğretmenlerin suçu ne?
... 3 yıl önce
taşeron i̇şçi̇ bi̇le derken ni̇ye küçük görüyorsuun öğretmen aşli i̇le yapiyormuşda yemeyi̇n mi̇lleti̇ sende öğretmenli̇k mezunu bi̇le deği̇lsi̇n almişssin formasyon mecburi̇yetten yapiyyorsun si̇zi̇n yüzünüze öğretmenler atanamiyor
Sebahat 5 yıl önce
Bu ulkede sadece magdur olan dikkarinizi cekerek soyluyorum kadrolu ogretmenletr .Ben 9 yildir ucretli ogretmenlik yapiyorum bolumum degil ,bu isi o kadar cok sevdimki beni manevi olarak fazlasiyla tatmin ettigi ve hic bir zaman aldigim paradan sikayetci olmadim.Ancak iki uc veya daha fazla bolum mezunu olupta atanan ogretmen arkadaslarimin surekli sartlarindan sikayetci magduru oynuyorlardi.Hep bir doyumsuzluk.Ogretmenlik bolum isi olmadigini vicdanla alakali oldugunu dusunuyorum.Evet herjesi ogretmen yapmasinlar bi tuturmuslar egitim fakulltesi ..hic birsey okull hayatiyla sinirlanmasi cok komik.jim olirsa olsun bir teste tabi tutulnali ve performansa dayali degerlendirilmeli.Tabi ki bu adil bir sekilde yapilmalidir.Bende hakkimi helal etmiyorum emegime saygi duymayan kisileri ve onceligim ogrenci odakli oldugu icin bu durumu kullanarak hakkim olani vermeyen zavalli zihniyetlere.Banka promosyonlara bile el koyup arabasini degisteren sozde muslumanlara.yaziklar olsun size ama suzin bu tavriniz benim bu meslege olan askima yok edemez.
KADİR 5 yıl önce
4/C'liler kadroya geçer, 4/B'lilier kadroya geçer,geçer de geçer... amaaa ücretlilere gelince olmaaaz, çünkü kadrolu gibi çalışırsın, saat karşılığı maaş alırsın. Bayram ücreti kesilir, kar tatilin kesilir, ilçe toplantıların katılmak zorundasın ama saat ücretin kesilir. Sigortaya gelince 7,5 saat üzerinden hesaplanır ayda tam çalışabilirsen 15-16 gün sigortan yatar. Oh ne güzel! çeyrek maaşa ücretli öğretmen çalıştırmak. Bir de aramızda şu bölüm olsun bu bölüm okuyan geçmesin diye istememezlik yapmayaılım lütfen. Kendimizi düşünüp başkası geçmesin diye fesatlık yapmayalım. Zamanında eğitim fakülteli olmaya birçok iktisat, işletme, mühendis v.b bölüm mezunu olanlar öğretmen oldu da şimdi niye olmasın? KADRO İSTİYORUZ.
sacmalamayın yaaaa 5 yıl önce
dersane oğretmenleri yetmedi bi de ucretli oğretmenın kadroya gecmesimi cıktı ???
sacma sacma fikirler uydurmayın
Aziz GÜMÜŞLER 5 yıl önce
bizim ülkemizde sadece din hizmetlerinde çalışan öğretmenlerinin çalışma hakkı olduğu için bizim hakkımız yok 14 yıldan bu yana ücretli olarak çalışıyorum ne fayda
.. 3 yıl önce
çalişma seni̇ zorla çaliştiran yok
Sınava hazırlananların günahı ne? 5 yıl önce
oldu daha neler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@