banner476

Yeni Atanan Öğretmenler Güvenlik Soruşturması Geçirecek mi ?

Yeni Atanan Öğretmenler Güvenlik Soruşturması Geçirecek mi ?

Öğretmen Atamaları 23.12.2019, 07:55 23.12.2019, 17:05
Yeni Atanan Öğretmenler Güvenlik Soruşturması Geçirecek mi  ?

Bilindiği gibi Güvenlik soruşturması AYM tarafından 29 Kasım 2019 tarihli 2019/65 sayılı karar ile kaldırıldı. Mahkemeye yapılan başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, iptal davasını değerlendirdi. Değerlendirme neticesinde gerekçesini açıklayan Anayasa Mahkemesi, güvenlik soruşturmasını kaldırma kararı aldı.

AYM’nin bu kararı almasının ardında Güvenlik soruşturması yapılabilmesi için yeni bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Geçtiğimi günlerde bu kanuni düzenleme meclis tarafından gündeme geldi ve torba yasa görüşmelerinde TBMM’de milletvekillerinin görüşmeleri sırasında iktidar tarafından son anda teklif torba yasadan çıkarıldı.

Dolayısıyla şu anda herhangi bir kanuni düzenleme olmadığı için güvenlik soruşturması yapılması pek olası değildir. Ancak yeni atanan öğretmenler atama tarihleri itibari ile güvenlik soruşturması ile ilgili yeni bir yasa çıkarılıp uygulamaya konursa güvenlik soruşturması geçirmeleri gerekecektir.

Aksi takdirde atanan öğretmenler güvenlik soruşturması ile ilgili herhangi bir kanuni düzenleme olmadığı için güvenlik soruşturması geçirmeden, kılavuzda belirtilen belgeleri tamamladıkları takdirde milli eğitim bakanlığı tarafından göreve başlatılacaktır.

Mebpersonel.com/özel

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@