banner476

Yeni Yılın İlk Eyleminde Felsefe Öğretmenlerinin Sesi Oldu

DES, yeni yılın eylemini yaptı.

Öğretmen Atamaları 07.01.2015, 14:43 07.01.2015, 14:48
Yeni Yılın İlk Eyleminde Felsefe Öğretmenlerinin Sesi Oldu
 DES, Yeni Yılın İlk Eylemini Yaparak Atanamayan Öğretmenlerin Sesi Oldu!
 
Eğitim çalışanlarının sorunlarını dile getirmek için alanlara inen DES, atanamayan 300 bin civarındaki öğretmenlerin ve özelde sayıları 30 bini geçen Felsefe grubu mezunu öğretmen adaylarının sesi oldu.
Ümitsizlik ve işsizlik duygusuyla geleceklerinin karardığını düşünen atanamayan öğretmenlerin Türkiye'nin en önemli toplumsal meselelerinden birisi haline geldiğini söyleyen Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapılan eylemde yaptığı konuşmada şunları söyledi;


Atanamayan öğretmenlerimizin ücretli, vekil öğretmenlik gibi çağdışı bir uygulamayla çalıştırılmasını istemiyoruz. Öğretmenlerimize iş güvenceli, mesleki onurlarına uygun bir şekilde çalışma imkânı sağlanmalıdır.


Sayıları 30 bini aşan Felsefe, Sosyoloji, Mantık ve Psikoloji branşlarından mezun olmuş Felsefe grubu öğretmen adaylarının önümüzdeki ilk atama döneminde en az 3 bin tanesinin atanmasının yapılmasını istiyoruz.
BAŞBAKANA DOSYA SUNDUK

Dün grup toplantısı sonrasında Başbakan Sayın Davutoğlu'yla görüşen arkadaşlarımızın kendilerine verdikleri dosyada da ifade ettiğimiz gibi Felsefe grubu derslerinin haftada ikişer saat zorunlu olarak okutulması gerekmektedir.


TÜRKİYE FELSEFEYLE GELİŞİR

Felsefe grubu derslerinin okullarımızda nitelik ve niceliksel olarak geliştirilerek zorunlu dersler haline getirilmesi durumunda Türkiye'nin bilgi toplumuna, gelişmiş, çağdaş ve demokratik bir ülke olma hedefine doğru koşar adımlarla ilerlemiş olacaktır.


FELSEFE GURUBU DERSLERİ ESKİDEN OLDUĞU GİBİ ZORUNLU OLMALI

Eğitim sistemimizde yapılacak en büyük ve en hayırlı reformlardan bir tanesi de Felsefe grubu derslerinin zorunlu olması ve ders saatlerinin artırılması ve burada yıllardır işsiz güçsüz bir şekilde bekleyen atanmamış öğretmenlerimizin biran önce atanması olacaktır.


OKULLARDAKİ ŞİDDET VE OLUMSUZ ALIŞKANLIKLARI ENGELLEMEK İÇİN!

Felsefe grubu mezunu öğretmen adaylarına verilen bir sertifikasyonla özel eğitim kurumlarında rehber öğretmen olarak çalışma hakkı verilmiştir. Bunu destekliyoruz fakat aynı hakkın devlet okullarında da verilmesini talep ediyoruz.


Okullarımızda artan şiddet, dayak gibi olayların, gençlerimizi pençesine alan tütün, alkol ve madde bağımlılığı gibi kötü alışkanlıkların azaltılması için okullardaki rehber öğretmen açığının kapatılması gerekmektedir. Atamalarda rehberlik branşına daha çok yer verilerek felsefe grubu öğretmen adaylarının da bu alanda değerlendirilmesi gerekmektedir.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın açtığı ‘Aile Danışmanlığı Sertifika Programı'na ayrım gözetilmeksizin tüm Felsefe grubu mezunlarının alınmasını ve bunun yanısıra okullarımızda okutulan; Değerler Eğitimi, Medya okuryazarlığı, Hukuk ve Adalet, İnsan hakları ve Demokrasi, Vatandaşlık, Sosyal Bilimler derslerinde de bu arkadaşlarımızın değerlendirilmesini istiyoruz.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@