banner476

Ziya Selçuk: 20 Bin Öğretmen Ataması İle İlgili Çalışmalarımız Devam Ediyor

Ziya Selçuk: 20 Bin Öğretmen Ataması İle İlgili Çalışmalarımız Devam Ediyor. 2020 yılı içinde 20 bin öğretmen daha alacağımızı geçtiğimiz günlerde açıklamıştık. Çalışmalarımız devam ediyor.

Öğretmen Atamaları 20.03.2020, 19:14
Ziya Selçuk: 20 Bin Öğretmen Ataması İle İlgili Çalışmalarımız Devam Ediyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  Anadolu Yayıncılar Derneği'nin koronavirüs tedbirleri çerçevesinde dar kapsamlı olarak gerçekleştirilen "Anadolu Sohbetleri" programına konuk oldu. Bakan Selçuk, atanan 20 bin öğretmenle ilgili takvimin de en kısa zamanda açıklanacağını vurgulayarak, "Müsterih olsunlar, teknik planlamalar üzerinde çalışılıyor. 2020 yılı içinde 20 bin öğretmen daha alacağımızı geçtiğimiz günlerde açıklamıştık. Çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran Bakan Selçuk, yeni koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle verilen tatilin uzayıp uzamayacağına ilişkin soru üzerine, "Emin olun bütün planlamamız tamamen dünyadaki somut verilere bağlı olarak, Türkiye'deki yayılım haritasına bağlı olarak, Bilim Kurulu'nun paylaştığı bilgilere bağlı olarak güncelleniyor. Burada biz şöyle olur veya böyle olur diyerek ani bir karar almak üzerine değil, olasılıklar üzerinden A senaryosu, B senaryosu, C senaryosu gibi senaryolar üzerinde çalışıyoruz." diye konuştu.

Uzaktan eğitimi ulusal ölçekte yapabilme kapasitesi olan birkaç ülke arasında Türkiye'nin de olduğuna dikkati çeken Selçuk, "Anne ve babalarımızın yanındayız. Bu hepimizin ortak işi ve en büyük sorumluluk bizde." dedi.

"Endişeye mahal yok, her türlü telafiyi yaparız"
Okullardaki tatil kararı ile ilgili bir soru üzerine Bakan Selçuk, "İlk toplantıda daha virüs konusu bu kadar gündemde değilken. Bizim oradaki senaryomuz şuydu. Biz yayılım haritalarına baktığımızda erken kapatmanın avantaj olduğunu fark ettik. Ve çocuklarımızı okulda tutarsak evdeki yaşı büyüklere taşıma ihtimalleri çok yüksek. O yüzden de hiçbir endişeye mahal yoktur. Her türlü telafiyi yaparız." diye konuştu.

Selçuk, sınava girecek çocukların psikolojisinin de önemli olduğunu belirterek, "Bu toplumu rahatlatmamız lazım bizim. Sevgili öğrenciler, siz yüz yüze ne eğitim gördünüz, sınav onlardan, rahatlayın. Anne babayı rahatlatmamız lazım bizim." açıklamasında bulundu.

"Sınavların zamanında olmasını istiyoruz"
Sınavların ertelenip ertelenmeyeceği yönündeki soruya da Bakan Selçuk, şu yanıtı verdi:

"Biz senaryolardan birisi olarak bunu tutuyoruz. Ama temel yaklaşımımız sınavı ertelememek. Biz sınavın zamanında olmasını istiyoruz. Ertelemek birinci kuralımız veya beklentimiz değil. Zaruret olmazsa, bir mücbir sebep olmazsa ertelemeyi planlamıyoruz. Ertelenebilir mi? Ertelenebilir. Mücbir sebep olursa."

Uzaktan eğitim sürecinin merkezinde TRT iş birliğinde gerçekleştirilecek televizyon yayınlarının olduğunu aktaran Selçuk, bir evde farklı sınıflara giden öğrencilerin olabileceğini, bunun için de televizyondan tekrar yayınların olacağını söyledi.

"Telafi eğitimleri planlıyoruz"
Ziya Selçuk, televizyonlardaki telafi eğitimlerinin yeterli olup olmayacağı şeklindeki soru üzerine, şunları kaydetti:

"Televizyon tam anlamıyla bir çocuğa yeter mi? Tabii ki yetmez. Peki ne yapmayı planlıyoruz? Telafi eğitimleri planlıyoruz. Yani, yüz yüze eğitimler. Destekleme yetiştirme kurslarının tamamını telafi eğitimi çerçevesinde yeniden yapılandırdık. Diyelim ki sınavlarla ilgili tarih değişikliği oldu. ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığının sınav haftaları olarak ilan ettiği haftalar var. Bunları da dikkate alarak senaryolar oluşturduk."

Yaz tatilinde gerekmesi halinde yaz paketinin de konulacağının altını çizen Selçuk, "Öyle bir paket çalışmamız da var. Hafta sonu paketi de koyarız. Biz çocuğumuzun ulaşmasını istediğimiz yere ulaşana kadar gereği neyse bunu yapmakla mükellefiz." diye konuştu.

Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) uzaktan eğitim süreci sonrasında da aktif olarak kullanılacağına dikkat çeken Bakan Selçuk, "Dünya artık 'kapatın defterleri, kitapları sınav yapacağım' dönemini kapatıyor. Biz çocukların hafızasını ölçmüyoruz. Her şey açıkken sorabileceğiniz soru nedir? Önemli olan budur." dedi.

"Teknik çalışmalar sonrasında genel bir açıklama yapılacak"
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, özel öğretim kurumları ve kurslara ekonomik desteğin olup olmayacağı ve velilere geri ödemenin yapılıp yapılmayacağı şeklindeki soru üzerine, şu açıklamalarda bulundu:

"Teknik heyet çalışıyor. Maliye Bakanlığımızla da irtibat halindeyiz. Dün ilgili STK'lerle bir aradaydık. Bana bir rapor verdiler. TOBB Başkanımız ile bir görüşme yaptık, bu konularda. Bununla ilgili ne yapabiliriz diye. Teknik çalışmalar sonrasında genel bir açıklama yapılacaktır."

Bakan Selçuk, atanan 20 bin öğretmenle ilgili takvimin de en kısa zamanda açıklanacağını vurgulayarak, "Müsterih olsunlar, teknik planlamalar üzerinde çalışılıyor. 2020 yılı içinde 20 bin öğretmen daha alacağımızı geçtiğimiz günlerde açıklamıştık. Çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

AA

Yorumlar (6)
Çakır 5 ay önce
Önce sağlık isimli şahısa soruyorum. Daha mart bitmedi ve alan sınavına beş aydan fazla zaman ar. 12 aylık takvime göre bir yılın yarısı eder. Sizin yılınız otuz ay falan mı? İş yerleri kapanan insanlarımızın durumu hiç iş sahibi olamamış ve bu atamada atanacak olan yirmi bin öğretmen adayından daha mı üzücü? Konuşmuş olayım diye konuşmayın lütfen. İşinize bakın. Sayın bakana teşekkürler
Rümeysa 5 ay önce
Ek atama yeni sınavla mı yoksa mevcut sınavla mı yapılacak bari onu da söyleseydiniz ona göre çalışmaya başlasaydık. Çünkü en çok merak edilen sorular arasında oda var
Önce sağlık 5 ay önce
Zaten sinava çok az bir zaman varken ülke boyle bir durumdayken bunca ekonomik harcama için de şu ara bi atama daha olması bi kere daha düşülnülmeli...iş yerleri kapanan insanlarda var bu ülkede buralarda calışan aileler var..
Sinirli 5 ay önce
Önce saglık sen provakatörmüsün milleti şu sıkıntılı süreçde tahrik etme sen ekonomi bakanımısın yoksa milli egitim bakanımısın atama bekleyen bir ögretmen babası olarak sigortalatımızın ayarı ile oynama çek git işine.
Vural 5 ay önce
Bu lüzumsuz kim ya
Onur911 5 ay önce
Ziya hocam biraz da teknik öğretmenlere ağırlık verelim artık. MEB personel biraz da sizden destek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@