28.10.2014, 12:42 26169

ÖĞRETMENE MÜSTAHAK MI ??

 ÖĞRETMENE MÜSTAHAK MI ??


Milli Eğitim Bakanlığı geçen hafta Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği taslağını yayınladı. http://www.meb.gov.tr/katilimmodulu/giris.php adresinden paydaşların görüş ve önerilerini iletmesini istedi. İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu "Sayın Bakanımız göreve başladıktan bu yana demokratik bir katılım sağlamak amacıyla yaptığımız yönetmelikleri kamuoyunun tartışmasına açıyoruz. Şu anda kamuoyunun bildiği paylaşılan yönetmelik taslağıdır, yönetmeliğin son şekli değildir" açıklamasını yaptı. Yayınlanan yönetmeliğin sadece bir taslak olduğunu ve görüşlerle şekilleneceğini belirten Aydoğdu görüş bildiren katkı sunan tüm paydaşlara teşekkür etti.

Sayın genel müdürün açıklamalarından da anlaşılacağı üzere bu yayınlanan bir yönetmelik taslağı ve görüşlerle şekilleneceği düşünülen bir taslak. Taslak bile olsa gerçekten eğitim camiasında köklü değişikliklere kapı aralıyor.Gün bu yönetmelikten etkilenen tüm paydaşların görüş bildirme günü. Gün 900 bin civarı öğretmenin ve ailesinin öneri bildirme günü. Bakıyorum sosyal medyaya tüm haber siteleri bu taslağı yazmış, herkes bir bilene yorumlatmış, artıları nedir eksileri nedir inceletmiş. İnternet imkanı olan ve biraz internet okuryazarlığı bulunan bir çok öğretmen de yazılan haberlerin altına bol övgülü (!) yorumlar yazmış. Aslında iyi de yapmışlar, içlerindeki --yönetmeliğe olan- tepkilerini dışa vurmuşlar. Buradan da şunu anlıyoruz öğretmenlerimizin iyi ya da kötü, yönetmelik taslağı hakkında bir fikri var ama her fikir her yerde söylenir mi ? Söylenirse etkisi ne olur ? Yönetmelik taslağı hakkında yazılan yazıların nerede ise tamamını okudum ve yapılan yorumları inceledim. Sayfalar dolusu yorum yapan, zaman ayıran paydaşlar ne hikmetse bakanlığımızın katılım modülüne yorum yapmayı unutmuş!!

İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Bey açıklamasında bir noktanın daha altını çiziyor, 2 binin üzerinde görüş geldi. Bu görüşler çerçevesinde yeniden bir değerlendirme yapılacaktır. Şimdi sormazlar mı insana a be hocam sosyal medyada yapacağın yorumları, öğretmenler odasında ortaya attığın fikirleri, iki dakikanı ayırıp katılım modülüne de yazsaydın da şu 900 bin kişilik camiamızdan 2 bin 194 değerlendirmeden daha çok geri bildirim gitseydi hoş olmaz mı idi ? Sonra bakanlık bizi dinlemiyor, görüşlerimizi almıyor, kime sordu da bunu yaptı diye çıkıp yine sosyal medyada yorumlar yapıyoruz. Hani bir söz vardır kısmeti olmayan çocuk Ramazan Bayramı’nda gavur mahallesinde gezermiş (şeker toplarmış) diye. Bizler de hak arama ortamını bir türlü tutturamıyoruz sanırım. Hamza Bey son olarak gelen 2 bin değerlendirmenin büyük çoğunluğunun olumlu olduğunu ancak öğretmenlerin rotasyonu ve 3 yıllık SGK durumunun eleştirilen maddeler olduğunu söylemiş.

İnsan söylemeden de edemiyor aslında bu yönetmelik bizlere MÜSTAHAK mı değil mi siz karar verin...

Memiş KILIÇ


https://twitter.com/memkilic

Yorumlar (19)
tamer 6 yıl önce
allahını severseniz.bu bakanlık neyi doğru yaptı ki.her tarafı kırdı döktü.
mustafa 6 yıl önce
memiş bey acaba siz de bu yazıyı yazmadan önce arkdaşlar şu siteye girin ve bakanlık yorumunuzu yapın dediniz mi ? lütfen yorumunuzu burda yapın yazdınız mı ? http://www.meb.gov.tr/katilimmodulu/giris.php .. personel mebde de o gün girebileceğimizi yazmışlar fakat bağlantı url si eklememişlerdi.. kimsenin haberi yok.. okullara yazı gelmedi.. insafsızca eleştirceğinize duyuru yaptın mı hiç onu söyle ??????? ben görmedim.. ama öğretmeni kötüleyen bir yazı oldu mu personel meb hemen devreye giriyor ne hikmetse
Ali Besler 6 yıl önce
pasif çoğu hocam ezikler
mağdur öğretmen 6 yıl önce
vicdansızlık yapmayın.ben eşimin çocuğumun yanına gidemeyeceksem,tayin isteyemeyeceksem neden yaşıyorum söyler misiniz
isyaaann 6 yıl önce
atamalarda eşin 3 yıl kesintisiz sigortası isteniyormus.böyle bir şey sadece aileleri parçalar.tebrik ediyoruz yıkacağınız yuva sayıları icin
meryem 6 yıl önce
sendikalar nerdesiniz bizi savunacak kimse yok muu.ögretmenler bu kadar mı umrunuzda
su basligi silin 6 yıl önce
bizi sinir ediyosunuz kuruk aciniz var heraheralde
EREN 6 yıl önce
3 yıl sgk lı durumu taslaktan mutlak surette çıkarılmalı, aksi durumda büyük sıkıntılar doğar vede ah alınmış olur....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@