14.01.2016, 18:23 64194

Öğretmenler müdürlere niye karşı?

 Son zamanlarda sanal ortamlarda yapılan yorumlarda özellikle öğretmenlerin müdürlere karşı acımasız bir tutum aldıklarını gözlüyorum.

Neden öğretmenler müdürleri iş yapmayan, yatan, çalışmayan, duyarsız kişi olarak tanımlıyorlar anlayabilmiş değilim doğrusu.

Bir yerde müdür sözü geçse hemen çullanıyor öğretmen arkadaşlarımız müdürün tepesine.

Kimi nedenleri olmalı bu tutumların. Sıralayalım öyleyse aklımızın erdiğince…

1-      Öğretmen arkadaşlar son yıllarda yapılan müdür görevlendirmelerinden rahatsızlık duyuyorlar. Bu husus herhalde öğretmenlerde bir olumsuz enerji oluşmasına sebebiyet veriyor. Olur, olmadık zamanda da bu olumsuz enerjilerini biraz da sert bir üslupla paylaşma ihtiyacı içindeler.

2-      Öğretmenler müdürleri bakanlığın birer temsilcisi olarak görüyorlar.  

3-      Sanırım öğretmen arkadaşlar bütün müdürleri kendi müdürleri gibi algılıyorlar.

4-      Öğretmen arkadaşların müdürlere karşı ciddi bir önyargıları var.

5-      Öğretmenler müdürleri kafasına göre iş yapan, kafasına göre kural koyan biri diye düşünüyorlar.

6-      Müdürleri öğretmenler tembel, akşama kadar sanal medyada gezinen, odasından dışarı çıkmayan bireyler olarak değerlendiriyorlar.

7-      Öğretmenler belki de sınıftan çıkarak gelip, masaya oturan tecrübesiz müdürlerin karasızlığından rahatsız.

8-      Öğretmenler müdürleri yanlı veya siyasi görüyorlar. Nöbet dağılımı, ders programı gibi konularda adam kayırmakla suçluyorlar.  

9-      Müdürlerin ödüllendirme politikalarından huzursuzlar belki de.

10-   Öğretmen yetiştirme politikamızın müdür görevlendirme politikalarından daha beter olmasından ya da öğretmen ve yöneticilerde idealizm kalmadığından veya ülkü yok olduğundan açı genişledi…

11-   Müdürler öğretmenleri kaytaran, nöbet tutmayan, sürekli geç gelen, derse geç giren, kurul / komisyon görevlerinden kaçan, sorun(lu) kişi olarak değerlendiriyor kim bilir…

Öğretmenlerin müdürlerden rahatsızlık sebeplerini uzatmak mümkün elbette… Müdürlerin öğretmenlere bakış açısından da…

Ancak bizim tavrımız sebeplerden ziyade sonuçlar üzerine birkaç kelam etmekten yana.

Yukarıda sıraladığımız tavırlar sonucu müdürler ile öğretmenler arasında sağlıklı iletişim kurulamıyor. Sağlıklı iletişim kurulamayınca okulda / kurumda çalışma barışı sağlanamıyor. Demokratik iklim oluşmuyor / oluşamıyor. Demokratik iklim oluşmayınca verim düşüyor. Öğrencileri çağın gereklerine uygun yetiştirmek çok mümkün olamıyor anlayacağınız.

Oysa okulda / kurumda okulun / kurumun iş ve işlemlerini takip edecek, çalışanların rahat etmesi için politikalar geliştirip uygulayacak, özgün projelere imza atacak, öğretmen, veli ve öğrencileri anlayabilecek birlerine ihtiyaç var. Bu kişi de bizim eğitim sistemimizde müdür olarak tanımlanmış.

Okul / kurum, çalışan, öğretmen, öğrenci olduğu sürece okul ve kurumlarda elbette müdür olacaktır.

O nedenle yönetici – öğretmen ve diğer organlar uyum içinde çalışmalılar. Ortak aklı hâkim kılmalılar. Kararları paylaşarak yüksek katılımla alabilmeliler.

Herkes işini yapmalı. Örneğin öğretmen zil çalmadan okulu terk etmemeli. Müdür buyurgan tavırları bir kıyıya koymalı. Öğretmenler kurulunun klasik gündemi eskidi artık. Bu kurullarda şu yapılmıyor, bu olmuyor, OAB kasası dolmuyor anlayışı bir kıyıya konulmalı.  

Yaklaşmalı yöneticiyle öğretmen, kol kola girmeli.

Çünkü öğretmen gününün önemli bir kısmını okulda geçiriyor. Müdür de… Çünkü öğretmenin de itibarı düştü. Müdürün de…

Çünkü acı ortak. Kaygı ortak. Çünkü sorunlar çok benzer.  

Öyleyse, ““ Şiirler, türküler, kutsal kelamlar / Sevgiye dönüşsün sıcak ilhamlar / Zengin kadrosuyla ayağa kalksın / Çocuklar sevgiden madalya taksın.” diyelim mi?

Yorumlar (73)
kemal t 5 yıl önce
yüzde doksanı siyasi kararla getirildiklerinden objektif olamadıklarından.siyasilere yaranmak ve takla atma içinde oldularından bu gözle bakıyorlar azizim.
- öğretmen - 5 yıl önce
hak, hukuk, adalet ve malum sendika üyesi olan bir müdür... müdürmüdür.... müdürler bakın sanki hepsi bir fabrikadan çıkmış gibi.... yazı güzel olmuş ama hak etmeyenler(%95) onlar bu gözle bakılıyor...
Hoca 5 yıl önce
Çünkü çoğu yalakalkkla mudur olmuş şimdide şube müdürü olmaya çalışıyo öğrenciler öğretmenler umrunda mı. Bu sistem bozulmaz çok sağlam dikişli.
hayaletcasper 5 yıl önce
angaryalar ve tehditlerle öğretmeni bezdiriyorlar.mobbing yapıyorlar.haftada iki gün kat nöbeti verilir mi Allah aşkına? bazı öğretmenlere giden iyi programlar ve nöbet yerleri de cabası.eşitlik ve adalet duygusunun personele yansıtılmadığı kurumlarda asla birliktelik oluşamaz.
Hakkı 5 yıl önce
si̇yaseten adam olmayanlar atandiği , ve kendi̇leri̇ni̇ bi̇r zikkim sandiklari i̇çi̇n kendi̇leri̇nden nefret edi̇li̇yor. adaletli̇ atamalar olmaiği sürece bu durum degi̇şmeyecekti̇r.
editöre 5 yıl önce
yorum yazarken site yenileniyor ve yazılarlar gidiyor. bnu udüzeltin saşça sapan site yapmışsınız. bu yazıyı yazanda şunu ututmasın öğretmenliği beceremeyen idareci oluyor. i̇darecili eşittir evrak memurluğudur benm gözümde ama adamların havasından geçilmiyor :d
murat 5 yıl önce
anlaşılan yıllarca sınavlara girip başarısız olan,idareci olamayan bir tipin hezayanları gibi geldi bana.
neden mi 5 yıl önce
yaptığı bir toplantıda ilçe milli eğitimden gelen yazıyı değil benim emirlerimi uygulayacaksınız, ben müdürüm ben ne dersem o olur, diye zorla bize ilçe milli eğitimin emirlerini çiğnettirmek istediği için olabilir mi acaba?
editöre ve murata 5 yıl önce
editör hala bahsettiğim sıkıtı düzelmemiş gene site yenileniyor yorumum silinoyr düzelt artık bu saçalığı. muratçığım 5 yıllık öğretmenim asla sınavlara girmedim idarecilik için hatta müdür yardımcılığı teklif edildi kabul etmedim . zira idarecilik mantığı bana aptalca gelir öğretmenni yeri sınıftır evrak memurlupu değil. o iş bir memur yapabileceği kadar basit bir iştir . üstelik tekrar edeyim idareciler öğretmenliği beceremeyen tiplerin tembellerin torpillilerin bir sığınaığırıdır benim gözümde. sağcı solcu farketmez hepsi için aynıdır bu bana göre. bak karakolda evrak memurluğu yapan poliscikler varya hani onlar gibi. sokakta adam gibi polslik yapamayanı masa başına verirler tabi torpilide varsa beceriksizleri yani. bu yazıdaki, amcamızda o kadar madurumda madurum diyorsa azcık kafası çalışıyorsa istifa eder rahata erer :))). e cümle söylediklerim hezeyan değil pampa samimi duyguarım. öğretmenlik idareci olunmayacak kadar kutsal ve saygındır i̇dareciysen saygıyı hak etmiyrsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@