02.07.2016, 04:21 7469

ÖĞRETMENLERDE MÜDÜRLERİ DEĞERLENDİRECEK (Mİ)??

 ÖĞRETMENLERDE MÜDÜRLERİ DEĞERLENDİRECEK (Mİ)??

 

17/04/2015  Tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmen Atama ve yer değiştirme yönetmeliğine öğretmenlerin başarı verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere her ders yılı sonunda kurum müdürü tarafından değerlendirileceği maddesi eklenmişti. Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 22/06/2016 tarihinde tüm valiliklere Öğretmen Performans  Değerlendirmesi hakkında  yazı göndererek  bu değerlendirmenin kimlere ve hangi kriterlere göre yapılacağını madde madde sıralamıştı.

30 haziran tarihi itibari ile bu değerlendirmeler sonuçlandı. Müdürler okullarındaki Müdür Başyardımcısı, Müdür Yardımcısı, Bölüm Şefi, Atölye Şefi, Laboratuvar Şefi, BT öğretmeni vb kadrolarda öğretmenleri değerlendirdi.

Öğretmenler değerlendirilmesine değerlendirdi de verilen puanlar öğretmenleri pek memnun etmedi. Yönetmelik yayımlanalı her ne kadar bir yılın üstünde zaman geçse de okul müdürleri bu yönetmeliğin ilgili değerlendirme hükmünü ilk defa gerçekleştirecekler. Müdürlerin bu değerlendirme süreci ile ilgili bilgilendirilip bilgilendirilmedikleri notları nasıl verecekleri konusunda bir kurs yada seminere tabi tutulmamış olmaları notların düşük yada yüksek verilişinde etkili oldu. Öğretmenleri değerlendirme kriterleri oldukça soyut. Değerlendirme formunun çok fazla soyut ölçütler içermesi, okul müdürlerini en çok zorlayacak husus. Formdaki her düşük verilen madde hangi bilgi ve belge ile desteklendi yada desteklendi mi yoksa müdürün gözlemlerimi etkili oldu. Bilgi ve belgeye dayandırmanın güç olduğu ve daha çok kanat ile değerlendirme yapılacak olması ileride hukuki sonuçların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.


Bunun dışında somut değerlendirmelerde de traji komik durumlar söz konusu: (Bir öğretmen arkadaşımız yoruma yazmış okulda projeksiyon makinası çalışmıyor, laptop müdür beyin odasında, masa üstü bilgisayarlarda bt sınıfında tek teknolojik alet lambalar ve piriz ve bana teknolojiyi kullanmada düşük puan vermiş acaba piriz e şarj aletimi mi taksa idim yada lambaları mı silse idim bilemedim).

Süreç çok zorlu ve bir o kadarda meşakkatli.Müdürlerin  hakkaniyeti koruyabilme gücü bu süreçte onların nasıl bir takım lideri olduklarını gösterecek. Şahsi hesaplardan arındırılmış bir değerlendirme sürecinin eğitim ortamında iş barışı ve öğretmenlerin mesleklerine ve idarecilerine olan bağlılığını, güvenini ortaya koyacaktır.

Sayın müsteşarın kulağına da mutlaka bu olaylar gitmiş olmalı ki dün bir açıklama yazısı yayınlandı performans değerlendirmesi ile ilgili.

Bakanlığımız söz konusu değerlendirme sonuçlarını öğretmenlerimizin gelişim ihtiyaçlarını tespit ve öğretmenlerimizle ilgili politika geliştirirken veriye dayalı politika geliştirme amaçları ile kullanacak olup verilen puanlardan ötürü öğretmenlerimizin herhangi bir mağduriyet yaşaması söz konusu değildir. Bu yılki değerlendirme sonuçları üzerinden yapılacak analizler ve alınan dönütler sonucu değerlendirme süreci ve formlarla ilgili varsa aksayan ve eksik yönler tespit edilip sürecin önümüzdeki yıllarda daha sağlıklı işlemesi için gereken tedbirler alınacaktır açıklaması yapmıştır. Bu açıklamaya göre : Öncelikle okul müdürlerimiz mesleki ölçütler bağlamında eksikleri tespit edecek, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğümüz de tespit edilen ölçüte ilişkin öğretmenlerimizle bir araya gelip bu hususları istişare ederek bir hedef koyacak ve süreci ilgili öğretmenlerle birlikte çözüme kavuşturacak  diye düşünüyorum.

 

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenler için gelişim ihtiyaçları  tespiti ve öğretmen politikalarının veriye dayalı politika geliştirmeleri için kullanılacak bu çalışmalarını okul MÜDÜRLERİ içinde yapmasını bekliyoruz. Öğretmenler için gerekli olan bu çalışmanın kesinlikle ve kesinlikle müdürler içinde elzem olduğunu düşünüyorum. Müdürlerinde öğretmenler tarafından bakanlığın tespit edeceği kriterlerle müdürleri değerlendirmesi gerekmektedir.

Tüm sendikaları Öğretmen Performans  Değerlendirmesi çalışmalarına karşı çıkmışlar ve hepsi basın yolu ile bunu duyurmuşlardır. Bütün sendikalar bu konuda mutabık kaldıklarına göre bu işte bir eksiklik aksaklık var demektir.

Vizontele filminde ki replik aklıma geldi ZEKİ MÜREN DE BİZİ GÖRECEK Mİ ?


Memiş KILIÇ

Yorumlar (4)
Ogretmenn 4 yıl önce
Nesnel kelimesinin anlamini bilmeyen bir mudur tarafindan degerlendirildik 24 saat icinde 2 defa kriterlere verilen degerler degisti ispatlayamayacagini anlayinca paca tutustu sonuc sorusturma...Allah haklinin yanindadir...
kriter 4 yıl önce
Kral dan çok kralcı olunursa olay bu hale gelir...
öğretmen 4 yıl önce
gerçekten zeki müren de bizi görecek mi:))
yakalar 4 yıl önce
de ayrı yazılır

Gelişmelerden Haberdar Olun

@