02.09.2015, 11:31 15793

Öğretmenlik Tercihi Yapacak Adaylardan Sağlık Raporu İstenecek mi?

Öğretmenlik Tercihi Yapacak Adaylardan Sağlık Raporu İstenecek mi?

MEB, dün öğretmenlik kontenjanlarını açıkladı. Toplam 37 bin öğretmenin alınacağı atamalara dair sıkça sorulan soruları dünkü yazımda bir araya getirmiştim. Pek çok soru ve cevabının yer aldığı yazımı okuyup aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Yazıyı yayımladıktan sonra adaylar tarafından pek çok soru geldi. En fazla sorulan ise 
"Sağlık raporu alacak mıyız?" oldu. Buna maalesef evet cevabını vermek zorunda kalıyorum. 

Dün MEB tarafından yapılan duyuruda "Öğretmen olarak ataması yapılanlardan göreve başlama işlemi esnasında aşağıdaki belgeler istenecektir" başlığı altında geçen ifade aynen şu şekildedir: 

"Sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu"

Buradan da anlaşılacağı üzere öğretmenlerden göreve başlama esnasında (başvuru esnasında değil) sağlık raporu istenmektedir. Son atamalara baktığımızda böyle bir uygulamanın olmadığı görmekteyiz. Şimdiye kadar yapılan atamalarda başvuru esnasında beyana dayalı ifade yeterli olmaktaydı ve göreve başlama esnasında böyle bir rapor istenmemekteydi. Şimdi başvuru esnasında yine beyana dayalı ifade istenmekte aynı zamanda göreve başlama esnasında da sağlık kurulu raporu istenmektedir. 

MEB'in bu uygulamasının yerinde bir karar olduğunu söyleyebiliriz. Zira pek çok sektörde/kamu kurumunda bu işlem uygulanmakta, işe yeni başlayanlardan sağlık raporu istenmektedir. 
Ancak ben bir de öğretmen arkadaşlarımız açısından konuya yaklaşmak istiyorum. Yıllarca KPSS ile uğraşan, ailesine belki bir yerde yük olduğunu düşünen, sıkıntılı bir süreçten geçen öğretmenlerimiz zaten maddi zorluklarla uğraşmaktadır. Göreve başlasalar dahi memleketinden başka bir yere atandığı takdirde epeyce bir masraf ile karşılaşacaklardır. Bunun için kredi çeken insanlar olmaktadır. Böyle bir süreçte bir de öğretmenlerimizi sağlık kurulu raporu ile uğraştırmak hem birkaç günlerine mal olacak hem de işe başlamamış birisi için 150-200 lira çok fazla bir miktar olacaktır. MEB'in bu konuda bir düzenleme yapması göreve yeni başlayacak öğretmenlerimiz açısından yerinde bir karar olacaktır diye düşünüyorum. 

Peki sağlık raporu almak için ne yapılmalıdır? 

İfade de geçen "tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu" demek bunu öyle her yerden alamazsınız demek. Yani bir sağlık ocağından gidip bu raporu almanız mümkün değildir. Tam teşekküllü bir hastaneden alınacak olup şu işlemler uygulanacaktır:

  1. Farklı branşlardaki doktorlar tarafından muayene edileceksiniz.
  2. Gerekirse tahlil yaptıracaksınız.
  3. Kurul sonucunu bekleyeceksiniz.
  4. Hastaneye yaklaşık 150-200 lira arasında para ödeyip raporunuzu teslim alacaksınız.


Konu hakkında verebileceğim bilgiler bunlar ancak MEB'in bu konuda açıklama yapması kamuoyunun kafasındaki soruların yanıt bulması adına önemli olabilir. Çünkü şu an bir kafa karışıklığı söz konusudur. 


Atamalar, öğretmenlerin özlük hakları, mevzuat vb. konular ile ilgili sorularınızı; dile getirilmesini istediğiniz konuları tarafıma iletmek ve paylaşımlarımı takip etmek için aşağıdaki iletişim adreslerini kullanabilirsiniz.


Sevgiyle…  

 

Seyfullah DAĞ

Eğitimci

Twitter.com/seyfullahdag
Instagram.com/seyfullahdagg
seyfullahdag@hotmail.com.tr


Yorumlar (14)
selma 5 yıl önce
seyfulah bey bu konunun uzerine düştüğünüz niçin teşekkür derim. umarım saglık kurulu raporu ıle ugraşmak zorunda kalmayız
fen 5 yıl önce
lütfen sağlık raporu hakkında işimizi kolaylaştıracak bir açıklamanın ivedilikle bakanlık yetkilileri tarafından yapılması hususunda seyfullah dağ hocam bizler için öncü olabilir misiniz teşekkürler hayırlı çalışmalar...
Öğretmen 5 yıl önce
atama dağılımı tekrar yapılmalı
sınıfcı 5 yıl önce
raporu vermiyorlar ki hastaneden bu raporu almak dünyanın en zor işi ve cok saçmadır
sakatlık maaşı cıkarıyoruz sanki
misafir 5 yıl önce
teşekkürler, iyi açıklamışsınız
acil !!! 5 yıl önce
lütfen bu süreçte yorumlarımızı hızlı yayınlamanızı istiyoruz seyfullah dağ hocam sağlık raporunun kaldırılması hususunda ciddi ve yoğun taleplerimizin bir eğitimci olarak yetkililere iletmenizi istiyoruz ve bu konunun netliğe kavuşturulmasını tercihler başlamadan önemle istiyoruz teşekkürler...
Adalet 5 yıl önce
artık sadece dikabcılar atanacak helal be mazlumlar oldu zalim ..... 1 kasımı bekle
acaip 5 yıl önce
kendileri yaptırsınlar goreve baslatıp
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@