16.06.2012, 23:41 4103

OL İZ VELL!!!!!

 (Her Şey Çok Güzel Olacak)

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada şöyle bir haberle karşılaştım: “Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bir öğretmenin kendisine yazdığı mektupla gönderdiği ve izlemesini tavsiye ettiği Hint yapımı “3 Idiots” (3 Salak Öğrenci) filmini izleyip çok etkilenince, Bakanlık’ta bu filmin gösteriminin yapılması talimatı verdi. Dinçer’in talimatıyla, bakanlıkta bütün üst düzey bürokratların katıldığı “3 Salak Öğrenci” filmi için özel gösterim yapıldı. Tek tip öğrenci yetiştiren eğitim sistemlerini eleştiren film, bürokratlar tarafından büyük beğeni topladı. Bunun üzerine Bakan Dinçer, Türkiye genelindeki bütün il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri bürokratlarının da filmi izlemesi için talimat verdi. Tabi bir öğretmen olarak bende derhal filmi izledim. Gördümki gerçekten izlenmeye değer ve yaşanılası bir film. Lakin derhal aklıma sorular yığınıda gelmeye başladı.

Tekrar öğretmen klavuz kitabımı elime alarak şu satırları okudum:“Gözlem, sorgulama, araştırma, değerlendirme ve yaratıcılık  gibi tasarım ve teknoloji için gereken zihinsel süreçleri yeterince aktif hâle getirmeyen, tekdüze  çalışmalarla, sadece el becerisini geliştiren yaklaşımlarla yarının dünyasında yaşayacak insanların  beklentilerini karşılamak mümkün değildir. Bu amaçla çocuklar, ihtiyaçlar ortaya çıkmadan tahmin  etme ve farklı sorunları yakalama, bunlara yaratıcı çözümler geliştirme, tasarım hâline getirme,  tasarımın üretim aşamalarını belirleme ve üretme becerisi kazanmalıdır. Tüm bunların  ışığında  Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programı’nın gelecek nesillerin yaşayacakları çağın ihtiyaçlarına  cevap vermesi amaçlanmıştır.”

Yukarıda yer alan cümleler ders kitabımızın girişinde bulunan ve dersimizin ana amacını anlatmaya çalışan satırlardır. Bu satırlara tekrar döneceğiz.

Şimdi sizinle ilk önce filmden bir sahneyi paylaşmak istiyorum: “Okulun müdürü Rancho'dan bir ders anlatmasını istiyor, Rancho çıkıyor tahtaya ve tahtaya iki kelime yazıp öğrencilerden bu kelimelerin anlamlarını 30 saniyede bulmasını istiyor ve ilk bulan kim olacak görmek istiyor. Herkes heyecanlı bir şekilde kitapları karıştırıyor, herkes ilk bulan olmak istiyor. 30 saniyenin ardındansa şu cümleleri kuruyor:"Kimse cevabı bulamadı mı? Şimdi bir dakika önceyi düşünün. Ben bu soruları sorduğumda sizde merak ya da heyecan oldu mu? Yeni bir şey öğreneceğiniz için sevindiniz mi? Hayır. Hepiniz hemen bir yarışa giriştiniz. Bu yöntemde birinci gelseniz bile ne faydası var ki? Bilgi hazneniz artmış olacak mı? Hayır, sadece üzerinizdeki baskı artacak. Burası bir üniversite, düdüklü tencere değil. Bir aslan bile kırbaç korkusuyla sandalyeye oturmayı öğreniyor. Ama biz bu aslana 'iyi eğitilmiş' diyoruz, 'iyi eğitim almış' demiyoruz." Şimdi yukarıdaki satırlara tekrar dönmek istiyorum yarının dünyasında yaşayacak insanlar, ihtiyaçlar ortaya çıkmadan tahmin  etme ve farklı sorunları yakalama, bunlara yaratıcı çözümler geliştirme, tasarım hâline getirme,  tasarımın üretim aşamalarını belirleme ve üretme becerisi kazanmalıdır.” Yani ezber programı içinde sınav telaşlarıyla koşuşturmayan sevdiği için öğrenen üreten bir insanlık.

Malesef şu an için eğitim sitemimize köklü çözümler getirilemesede, en azından sistemimizin nefes almasını sağlayan ve bireyli farklı düşünmeye ileten Teknoloji ve Tasarım Dersi, yeni 4+4+4 sistemi içerisinde nerdedir ve/veya nerede olmalıdır? (filmin son sahnelerinde gösterilen okul profiline ulaşılmak isteniyorsa ders saatlerimiz daha iyi düşünülmelidir.)Şu ana kadar henüz bir bilgiye ulaşamadığımız şu günlerde filmin ana karakteri Ranço gibi kalbimize vurarak “Ol iz vel” (demenin yanında mahallemizin bekçisininde kör olmadığının bilmenin rahatlığıyla) diyerek geleceğe taşıyacağımız çocuklarımız için her şey çok güzel olacak diyorum.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Memiş KILIÇ

Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni

 

 

Yorumlar (15)
öğretmen 8 yıl önce
hocam yazı görünmüyor sadece başlık var.
hasannas 8 yıl önce
başlık var yazı yok hocam lütfen sayın editör düzeltir misiniz?
öğretmen abcdfgh 8 yıl önce
elinize sağlık güzel bir yazı
herkesin okuması ve anlaması dileğiyle teşekkürler
bitlisli13 8 yıl önce
eline diline sağlık hocam umarım her şey hakettiği yeri bulur teşekkürler...
öğretmen tt 8 yıl önce
Ülkemizin gelişmesi adına, düşünen , tasarlayan ve üreten bir gençlik için teknoloji tasarım dersi vazgeçilmez bir degerdir...
akin 8 yıl önce
2006 yılında ak parti hukemetinin hazirlattirdigi bir programin yine ayni hukemet tarafindan gözardi edilmesi̇ ya da edilecek olmasina kocaman bir soru işareti koymak istiyorum. insallah bu ders hak ettigi yeri zengin bir icerikle bulur. eline saglik hocam.
ebru 8 yıl önce
her şey çok güzel olacak'mış. sorgusuz sualsiz kabul mü edelim bunu?peki düşünmeyen, üretmeyen bir toplumda güzellik ölçütü nedir?sadece teknoloji tasarım alanına değil her alana eşit değer verilmelidir.
ebru 8 yıl önce
az önceki yorumumda imam hatip derslerine verilen önemin tek taraflı olduğunu anlatmaya çalıştım sanırım anlam karmaşık olmuş...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@