2020 Ramazan Fitresi Ne Kadar? Fitre Kimlere Verilir?

2020 Ramazan Fitre Miktarı Ne Kadar? Fitre Kimlere Verilir

Özel 27.04.2020, 10:56
2020 Ramazan Fitresi Ne Kadar? Fitre Kimlere Verilir?

Her yıl Ramazan ayında oruç tutan bireyler tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen Fitre bu yıl ne kadar? Fitre kimlere verilir? Fitre sadakasının ne zaman verilmesi uygun olur? Her yıl fiyatı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen fitre fiyatı bu yıl ne kadar oldu? Fitre kimlere verilir? İşte tüm soruların yanıtları

Fitre veya fıtra olarak da adlandırılan sadaka, her yıl ramazan ayında gücü yeten kişiler tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilen para miktarıdır. Fitre verilmesi dinimizce farz olmayıp Hanefi mezhebine göre vacip diğer mezhep görüşlerine göre ise sünnet olarak bilinmektedir.

2020 Ramazan Fitresi Ne Kadar?

Her yıl Diyanet tarafından belirlenen Fitre miktarı açıklandı. Fitre sadakası belirlenirken bir kişinin bir günlük yiyecek gıdalarının fiyatı hesaplanır. Bir Fitre miktarı ile günümüz şartlarında bir kişinin o günkü temel yiyecek gıdalarını alabilmesi gerekmektedir. Diyanet İşleri tarafından bu yıl açıklanan Fitre miktarı “27 TL” olarak açıklandı. Dileyen kişiler bu asgari Fitre miktarının altına düşmeyecek şekilde diledikleri miktarda Fitre sadakası verebilirler.

Fitre Kime Verilir? Ne Zaman Verilmesi Gerekir?

Fitre sadakası babaanne, dede, anne, baba, çocuklara, torunlara ve eşe verilmez. Bu kişiler dışında ihtiyaç sahibi herkese Fitre verilebilir. Fitre sadakasının Ramazan Bayramı’ndan önce Ramazan Ayı içerisinde herhangi bir günde verilebilir.

Yukarıda yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlı kaleme alınmış olup fetva değeri taşımamaktadır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@