banner476

Af yasası son dakika gelişmeler: İşte, ceza infaz indirimi detayları

Af yasası son dakika gelişmeler: İşte, ceza infaz indirimi genel hatları! AK Parti'den infaz yasası açıklaması

Özel 01.04.2020, 09:31
Af yasası son dakika gelişmeler: İşte, ceza infaz indirimi detayları

İnfaz düzenlemesi ne zaman yasalaşacak, kaç bin mahkum ve kimler yararlanacak?

Adalet ve Kalkınma Partisi(AK PARTİ) ile Milliyetçi Hareket Partisi(MHP)’nin ortak olarak 70 madde şeklinde hazırlanan infaz düzenlemesi TBMM’ye sunuldu.

İnfaz düzenlemesinden kimler yararlanacak? Kapsamı ne olacak? Cezaevindeki hangi suçlular bırakılacak? Kapsam dışı suçlar neler olacak? Sorularına yanıt arayacağız.

 Denetimli serbestlik 2 yıldan 3 yıla çıkarılacak. Cinsel suçlar, uyuşturucu suçları, kasten adam öldürme suçları, kadına karşı şiddet ve terör suçları kapsam dışında olacak. Bu suçlardan hüküm giyenler cezaevlerinden çıkamayacak.

 65 yaş ve üzerindeki hükümlüler ile 0-6 yaş arasındaki hükümlüler cezalarını bundan sonra ev hapsinde geçirecek.  Kalıcı infaz oranı ise 3’te 2’den 2’de 1’e düşürülecek. Yani oransal olarak hükmün %67’sini yatma oranı %50’ye düşürülmüş olacak.

 Gelecek hafta içi TBMM gündeminde görüşülecek yasa teklifinin kabul görmesi durumunda ise yaklaşık 90 bin mahkum bu düzenlemeden yararlanacak.

 Salgın nedeniyle insanların toplu olarak durduğu cezaevlerinde alınması planlanan bu önlem bazı çevrelerce insanları suç işlemeye teşvik ettiğinden dolayı olumsuz eleştiriye maruz kalsa da koronavirüsün yayılımının minimize edilmesi için önemli bir çalışma olarak görülüyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@